Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός Βόλου

Παρακολουθήστε την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού Βόλου για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
Καλησπέρα! Ημέρα προημιτελικών Κυπέλλου σήμερα και μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός Βόλου.
Ο αγώνας φιλοξενείται στο «Απόστολος Νικολαϊδης» και οι δύο ομάδες θα ψάξουν εκείνο το αποτέλεσμα που θα τους φέρει σε θέση ισχύος ενόψει της ρεβάνς στο Βόλο.
Για να δούμε και τις συνθέσεις των αποψινών αντιπάλων...
Για τους γηπεδούχους, ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε τους Κοτσόλη, Σπυρόπουλο, Χουχούμη, Κουτρουμπή, Τριανταφυλλόπουλο, Λαγό, Ζέκα, Ντίνα, Ατζαγκούν, Μπαϊράμι, Μπεργκ.
Στον πάγκο κάθονται οι Ταμπάκης, Κλωναρίδης, Καρέλης, Μαρινάκης, Αμπεΐντ, Σίλντενφελντ, Πράνιτς.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκινούν το ματς με τους Γεωργίου, Μελίσση, Κατσίκη, Πινδώνη, Μπρέσκα, Γκούρμα, Κατσιαρό, Γιαλούση, Ρόκα, Ολίσε, Κωστούλα.
Αναπληρωματικοί για τον Ολυμπιακό Βόλου οι Γκίτκος, Κομνός, Κρέσπο, Καπετάνος, Δεινόπαπας, Καρράς, Νικολιάς.
Λίγος κόσμος στο γήπεδο σήμερα, καθώς μόλις 3.000 φίλοι του Παναθηναϊκού βρίσκονται στις εξέδρες.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Κουκουλάκης, με βοηθούς τους Καρσιώτη και Βλάσση.
Ο Ζέκα συμπληρώνει σήμερα τις 100 συμμετοχές με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και γι 'αυτό νωρίτερα βραβεύθηκε από τον Βασίλη Κωνσταντίνου.
Περισσότερος ο κόσμος πλέον, καθώς περίπου 6.000 οπαδοί του «τριφυλλιού» βρίσκονται στο γήπεδο.
1' Σέντρα στο ματς.
2' Ο Γεωργίου λέει «όχι» εντυπωσιακά σε προσπάθεια του Μπαϊράμι να σκοράρει με τον... ώμο! Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.
Συμπληρώνεται το πρώτο πεντάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί την μπάλα και τον έλεγχο του ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι δείχνουν διατεθειμένοι να περιμένουν προκειμένου να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.
6' Ωραία σέντρα του Χουχούμη από αριστερά και προσπάθεια του Μπεργκ, η μπάλα ψηλά άουτ.
11' Προβολή του Ατζαγκούν από κοντά, εντελώς άστοχος ο Νιγηριανός.
14' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
Ξανά ο Ατζαγκούν σχεδόν στη μικρή περιοχή με την μπάλα στα πόδια, μετά από κεφαλιά-γύρισμα του Χουχούμη, πλασάρει αδύναμα και επιτρέπει στον αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
Με τρία χαφ μπροστά από την τετράδα της άμυνας, ο Ολυμπιακός Βόλου προσπαθεί να σταματήσει τους γηπεδούχους οι οποίοι όμως φτάνουν πολύ εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, παίζοντας κυρίως από τα αριστερά όπου Ντίνας και Χουχούμης δείχνουν ορεξάτοι.
Με ανύπαρκτο οφσάιντ ο διαιτητής σταματά τον Μπεργκ που μετά από πάσα του Ατζαγκούν βρέθηκε μόνος σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.
28' Σουτ του Σπυρόπουλου, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
40' Κεφαλιά του Ντίνα, η μπάλα βρίσκει στον Κωστούλα και βγαίνει κόρνερ.
41' Κίτρινη κάρτα στον Κατσιαρό.
43' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζέκα βγάζει καταπληκτική κάθετη στον Μπεργκ που θα νικηθεί από τον Γεωργίου.
44' Πολύ ωραίο σουτ του Σπυρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.
45' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Κωστούλα που προσπάθησε να διώξει σέντρα του Κωστούλα και λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτα.
Διαμαρτύρονται οι «πράσινοι» για τράβηγμα του Ρόκα πάνω στον Μπεργκ μέσα στην περιοχή και το ριπλέι τους δικαιώνει...
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο αλλά και διαμαρτυρίες από τον Αναστασίου και τους παίκτες τους αποχωρεί η διαιτητική τριάδα, τόσο για την τελευταία φάση του ημιχρόνου όσο και για μία νωρίτερα που κόπηκε λανθασμένα με οφσάιντ ο Μπεργκ.
Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού όπως μαρτυρούν και οι τελικές προσπάθειες (13-0 υπέρ του). Αυτό που μετράει όμως, είναι το... ταμπλό, το οποίο γράφει 0-0.
46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος.
48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Αυτήν τη φορά ο Ατζαγκούν από το ένα μέτρο δεν θα μπορούσε να αστοχήσει! Ο Νιγηριανός βρέθηκε μόνος με τον Γεωργίου ουσιαστικά εξουδετερωμένο μετά από κόρνερ και από κοντά έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.
50' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Δεινόπαπας στη θέση του Ολίσε.
51' Σουτ από τον Γκούρμα, μπλοκάρει εύκολα ο Κοτσόλης.
Αυτή ήταν η πρώτη τελική για τους Βολιώτες.
54' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Δεινόπαπα να στέλνει την μπάλα άουτ.
Μετά το γκολ που δέχθηκε αλλά και την είσοδο του Δεινόπαπα στο ματς, που σήμανε και την αλλαγή του συστήματος σε 4-2-3-1, ο Ολυμπιακός Βόλου έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
57' ΓΚΟΛ, 2-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Εκπληκτική προσπάθεια του Ζέκα από τα αριστερά και σέντρα του Πορτογάλου, ο Ατζαγκούν στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια πάνω στην κίνηση ο Μπαϊράμι σουτάρει και σκοράρει.
69' Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Καρέλης αντί του Μπαϊράμι και ο Κρέσπο στη θέση του Πινδώνη.
71' Νέα αλλαγή για τους «πράσινους». Ο Πράνιτς θα περάσει αντί του Χουχούμη που νωρίτερα είχε ένα πρόβλημα στο γόνατο.
73' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Και πάλι ο Ζέκα πρόλαβε μια χαμένη μπαλιά και ψύχραιμα βρήκε στην περιοχή τον Μπεργκ το σουτ του οποίου έφυγε ελάχιστα άουτ.
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Σέντρα-ξυράφι του Λαγού και κεφαλιά από τον αμαρκάριστο Μπεργκ που γράφει το 3-0!
77' Κίτρινη στον Κρέσπο.
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλωναρίδης αντί του Μπεργκ.
Τραυματίζεται και αποχωρεί ο Πράνιτς. Συνεχίζουν με δέκα οι «πράσινοι».
81' Ο Κλωναρίδης βγάζει μόνο του τον Κλωναρίδη, ο οποίος στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Καπετάνος αντί του Κατσίκη.
89' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ξανά ο Καρέλης μόνος απέναντι στον Γεωργίου, αυτήν τη φορά σκοράρει και κάνει το 4-0.
90'+4' Λήξη του αγώνα.