ΑΕΚ-Φωστήρας 4-0

Με πρωταγωνιστές τους Πλατέλλα και Ανέστη -και φορτσάροντας στο τελευταίο 20λεπτο- η ΑΕΚ επικράτησε 4-0 του Φωστήρα κι επέστρεψε στις επιτυχίες.

17:44
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Φωστήρα για την 11η αγωνιστική της Football League.
17:48
Μετά την πρώτη φετινή απώλεια στην Ερμιονίδα, η "Ένωση" επιστρέφει στο ΟΑΚΑ κι έχει έναν ακόμα λόγο για να επιστρέψει και στις καλές εμφανίσεις. Να επανορθώσει για την κακή εικόνα της Κυριακής και να ξαναρχίσει τις αποδείξεις για τη διαφορά απ' τις υπόλοιπες ομάδες της κατηγορίας.
17:50
Έστω, λοιπόν, κι αν αντιμετωπίζει αρκετές απουσίες (σ.σ. έχουν μείνει εκτός ο τραυματίας Μπαρμπόσα και οι ανέτοιμοι Ντακόλ και Μπακάκης) θα ψάξει μια εμφατική νίκη με αρκετά γκολ σήμερα.
17:51
Κάτι που δεν θα είναι εύκολο φυσικά (και) εξαιτίας των καιρικών συνθηκών. Διότι η βροχή που πέφτει ασταμάτητα στην Αθήνα έχει βαρύνει τον αγωνιστικό χώρο στο ΟΑΚΑ και εύλογα έχει κρατήσει και πολλούς από τους φίλους της μακριά από τις εξέδρες.
17:52
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
17:52
17:52
ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Κρητικός, Γρομητσάρης, Μήτκας, Μουστόγιαννης, Μπίρης, Κακαράς, Μεντί, Τεγούσης, Ράμα, Σακελλαρίου
17:52
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Σαρρής, Ρόβας, Φαγέ, Κορδέρο, Ζόριτς, Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης
17:52
Στον πάγκο για τους "κιτρινόμαυρους" οι: Βούρας, Ανάκογλου, Γροντής, Ντούνης, Σβάρνας, Τζανετόπουλος, Μπρέσεβιτς.
17:53
Αναπληρωματικοί για τους φιλοξενούμενους οι: Αχείμαστος, Ζηγόγιαννης, Ματσούκας, Μπελέρης, Μπότος, Σιώπης, Τσεμπέσι
17:56
Πρώτη συμμετοχή στο αρχικό σχήμα για τους Σαρρή και Φαγέ, ενώ θέση στην ενδεκάδα παίρνει και ο Ρόβας, που θα καλύψει το κενό στο δεξί άκρο της άμυνας.
17:58
Πιο συγκεκριμένα, το 4-2-3-1 της ΑΕΚ θα διαμορφωθεί ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια ο Ανέστης και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Σαρρής και Ρόβας. Στα χαφ θα βρεθούν οι Φαγέ-Κορδέρο, στην τριάδα μπροστά τους οι Ζόριτς (αριστερά), Μάνταλος (επιτελικός), Πλατέλλας (δεξιά) και στην επίθεση θα είναι ο Αραβίδης.
18:06
1': Έναρξη του αγώνα.
18:10
6' - Kίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
18:11
Τη βλέπει ο Ζόριτς, που έχασε την μπάλα από αντίπαλο και μετά τον μάρκαρε δυνατά για να μη φύγει στην κόντρα.
18:11
10': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
18:12
Ο Ρόβας σέντραρε ωραία από δεξιά, αλλά η δύσκολη κεφαλιά που έπιασε ο Πλατέλλας κατέληξε στην αγκαλιά του Γκέκα.
18:18
15': Ο Κορδέρο τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζεται αλλαγή.
18:18
18' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
18:18
Ο Ανάκογλου μπαίνει στη θέση του Κορδέρο.
18:23
22': Γκολ που δε μετράει για την ΑΕΚ!
18:25
Έπειτα από σέντρα του Μάνταλου, ο Φαγέ πλάσαρε από κοντά και η μπάλα -αφού πέρασε κάτω απ' τα πόδια του Γκέκα- αποκρούστηκε (μέσα από τη γραμμή) από τον Γρομητσάρη!
18:26
26' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
18:27
Την αντικρίζει ο Φαγέ, που σήκωσε ψηλά τον αγκώνα σε μια εναέρια διεκδίκηση με τον Μεντί.
18:27
27': Ευκαιρία για τον Φωστήρα!
18:29
Μετά από τραγικό λάθος του Σαρρή, ο Ράμα έφτασε "φάτσα" με τον Ανέστη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έπεσε γρήγορα στα πόδια του και απέκρουσε το πλασέ.
18:30
30' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:31
Ο Πλατέλλας μπήκε ωραία από αριστερά στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο και με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία, νίκησε τον Γκέκα!
18:35
36': Το γκολ αφαίρεσε το όποιο άγχος υπήρχε από τους παίκτες της ΑΕΚ, αλλά δε σταμάτησε τα πολλά λάθη τους στην κυκλοφορία της μπάλας.
18:38
37': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
18:40
Έπειτα από κόντρες στην περιοχή, ο Ζόριτς κοντρόλαρε και σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Γκέκας έπεσε και μπλόκαρε.
18:42
41': Ευκαιρία για τον Φωστήρα!
18:44
Σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Μήτκας έφτασε απέναντι από τον Ανέστη, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ της ΑΕΚ επενέβη αποτελεσματικά.
18:44
42': Ευκαιρία για τον Φωστήρα!
18:46
Νέα μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Ράμα να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ έξω απο την περιοχή και τον Ανέστη ν' απογειώνεται και ν' αποκρούει στο "παραθυράκι".
18:47
45': Δυο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
18:48
45'+2': Ο Μάνταλος εκτελεί απευθείας ένα φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18:48
45'+3': Λήξη του ημιχρόνου.
19:06
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
19:07
46' - Κίτρινη κάρτα για τον Φωστήρα
19:07
Τη βλέπει ο Μεντί για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
19:18
52' - Κίτρινη κάρτα για τον Φωστήρα
19:19
Τη βλέπει ο Μουστόγιαννης για ένα φάουλ στον Πεταυράκη.
19:19
53': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:19
Ο Μάνταλος εκτελεί πονηρά (με πάσα) το φάουλ έξω από την περιοχή και αριστερά, αλλά ο αμαρκάριστος Πλατέλλας δε βρίσκει καλά την μπάλα στο σουτ και η ευκαιρία χάνεται.
19:20
58' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ!
19:20
Ο Μουστόγιαννης κάνει ένα φάουλ στον Ζόριτς για ν' ανακόψει την αντεπίθεση και ο διαιτητής (μάλλον αυστηρά) του βγάζει δεύτερη κίτρινη κάρτα.
19:21
62' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
19:21
Τη βλέπει ο Αραβίδης για ένα δυνατό τάκλιν.
19:23
64': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:23
Ο Ζόριτς κοντρόλαρε έξω απ' την περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Γκέκας έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
19:24
65' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:24
Στη θέση του Φαγέ μπαίνει ο Τζανετόπουλος.
19:25
65' - Αλλαγή για τον Φωστήρα
19:25
Ο Τσεμπέτσι αντικαθιστά τον τραυματία Ράμα.
19:29
70' - Αλλαγή για τον Φωστήρα
19:29
Ο Ματσούκας μπαίνει στη θέση του Σακελλαρίου.
19:30
71' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:31
Ο Ζόριτς μπήκε από αριστερά στην περιοχή και ο Τεγούσης -χρησιμοποιώντας και τα χέρια του- τον έριξε στο έδαφος.
19:31
72' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:32
Ο Μάνταλος αναλαμβάνει την εκτέλεση και με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία, νίκησε τον Γκέκα!
19:33
75' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:34
Ο Ντούνης μπαίνει στη θέση του Ζόριτς.
19:38
78' - ΓΚΟΛ ΓΙΑΤΗΝ ΑΕΚ!
19:39
Ο Πλατέλλας έπαιξε άψογα το "1-2" με τον Μάνταλο και μπαίνοντας στην περιοχή από αριστερά, τίναξε τα δίχτυα του Γκέκα!
19:40
80' - Αλλαγή για τον Φωστήρα
19:40
Ο Μπελέρης στη θέση του Μεντί.
19:43
83' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:44
Ο Μάνταλος πάσαρε ωραία από το ημικύκλιο στον Πεταυράκη, εκείνος γύρισε αμέσως την μπάλα και ο Ντούνης δεν είχε πρόβλημα από κοντά να τη στείλει στα δίχτυα!
19:48
88': Ο Πλατέλλας σούταρε με δύναμη από θέση πλάγια αριστερά και ανάγκασε τον Γκέκα ν' αποκρούσει δύσκολα στην απέναντι γωνία.
19:50
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
19:53
90'+2': Ο Τσεμπέτσι γύρισε ωραία και μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά το πλασέ που έκανε, αποκρούστηκε ξανά από τον Ανέστη!
19:53
90'+3': Λήξη του αγώνα.