Αστέρας Τρίπολης-Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες, τον Αστέρα Τρίπολης και την Ξάνθη!
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και Ξάνθη.
Δύο ομάδες που και φορμαρισμένες είναι και που θέαμα προσφέρουν ομολογουμένως.
Άλλωστε ο Αστέρας Τρίπολης είναι αήττητος εδώ και επτά αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ η Ξάνθη μετράει τέσσερις σερί νίκες πρωταθλήματος, απ' τις οποίες οι δύο απέναντι σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.
Αστέρας Τρίπολης: Κοσίτσκι, Λούι, Τσοκάνης, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Τιέ Μπι, Κουρμπέλης, Γιαννιώτας, Μπαράλες, Νίκο, Μάσα
Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Λισγάρας, Παπαστεριανός, Ομπόντο, Λουσέρο, Κλέιτον, Καπετάνος, Βασιλακάκης
Στον πάγκο για τον Αστέρα: Θεοδωρόπουλος, Παπαχρήστος, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Μουνάφο, Μπακασέτας, Μουκάμ
Στον πάγκο για τους ακρίτες: Ζαρόπουλος, Κομεσίδης, Γούτας, Πασχαλάκης, Μπαρέττα, Φλίσκας, Λαζαρίδης
Σέντρα στον αγώνα
6' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα!
Ο Σανκαρέ απ' την άμυνά του έβγαλε την πάσα, η άμυνα της Ξάνθης ήταν ψηλά και αιφνιδιάστηκε, με τον Γιαννιώτα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη και με εξαιρετικό πλασέ να κάνει το 1-0!
7' Κίτρινη κάρτα στον Καρυπίδη
15' Μετά το γρήγορο γκολ του Γιαννιώτα δεν υπάρχει άλλη φάση στο ματς, με την Ξάνθη να προσπαθεί να συνέλθει.
17' Φάση για τον Αστέρα! Τρομερό εν κινήσει σουτ του Γιαννιώτα μέσα στην περιοχή, με εντυπωσιακή επέμβαση το βγάζει ο Κυριακίδης!
18' Επικίνδυνη σέντρα από τους ακρίτες, ο Λουσέρο στο δεύτερο δοκάρι γυρίζει την μπάλα, αλλά δεν υπάρχει συμπαίκτης του και απομακρύνει η άμυνα του Αστέρα.
Φτάσαμε στο ημίωρο του αγώνα, η Ξάνθη ακόμα δεν έχει κάνει ουσιαστικά φάση. Προσπαθεί να επιτεθεί αλλά για την ώρα δεν το κάνει με ορθόδοξο τρόπο. Απ' την άλλη, σε κάθε αντεπίθεση, ο Αστέρας δείχνει έτοιμος να το εκμεταλλευτεί και να σκοράρει ξανά.
37' Φάση μετά από ώρα και πρώτη ουσιαστικά για την Ξάνθη. Σουτ του Ομπόντο λίγο έξω απ' την περιοχή, φεύγει λίγο άουτ η μπάλα!
38' Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπαράλες έχει τραυματιστεί και δεν μπορεί να συνεχίσει με τον Μούκαμ να μπαίνει στη θέση του.
43' Ωραίο σουτ του Λουσέρο με τον Κοσίτσκι να δείχνει σε ετοιμότητα κι έστω με δυσκολία να το βγάζει!
Ημίχρονο στην Τρίπολη, στο 1-0 ο Αστέρας.
Με μια αλλαγή θα ξεκινήσει στην επανάληψη η Ξάνθη, με τον Γούτα αντί του Λισγάρα.
Δείχνει πιο ζωηρή στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη.
57' Κίτρινη κάρτα στον Τιέ Μπι.
58' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα!
Η Ξάνθη ήταν όλη μπροστά για μια στημένη φάση, ο Μουκάμ είδε τον Μάσα να φεύγει... σφαίρα, του έβγαλε την πάσα και ο Αργεντινός στο τετ-α-τετ εκτελεί τον Κυριακίδη για το 2-0!
Το πλάνο του Αστέρα να δίνει χώρο και να χτυπάει στις αντεπιθέσεις λειτουργεί υποδειγματικά. Εξ ου και τα δύο γκολ που έχουν έρθει με παρόμοιο τρόπο.
Δεν έχει τον... τρόπο η Ξάνθη να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Αστέρα που κρατάει άνετα το προβάδισμα.
69' Μέσα ο Μουνάφο, έξω ο Τιέ Μπι για τον Αστέρα.
72' Σουτ του Μπαξεβανίδη, είναι αδύναμο και μπλοκάρει ο Κοσίτσκι.
77' Αλλαγές για την Ξάνθη. Κομεσίδης και Φλίσκας αντί των Βασιλακάκη και Παπαστεριανού.
80' Πέναλτι για την Ξάνθη σε χέρι του Μούκαμ!
81' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη
Από την άσπρη βούλα ο Κλέιτον εκτελεί, μειώνει σε 2-1 και ξαναδίνει ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο!
83' Στη θέση του Νίκο Φερνάντεθ ο Ζησόπουλος για τον Αστέρα.
85' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.
87' Ο Μούκαμ μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Κυριακίδης μπλόκαρε άνετα.
88' Κίτρινη κάρτα για τον Κομεσίδη.
Τέλος στην Τρίπολη, ο Αστέρας παίρνει σχετικά εύκολα τη νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στην Ξάνθη.