Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ απέναντι στον Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Από την μία, ο «δικέφαλος του Βορρά» θέλει να βρει γιατρικό και να επιστρέψει και πάλι στις νίκες.
Απ’ την άλλη, η ομάδα της Βοιωτίας ψάχνει βαθμό ή βαθμούς, που θα την βοηθήσουν σημαντικά στην προσπάθειά της για αποφυγή του υποβιβασμού.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
19:21
Λεβαδειακός (Σάββας Παντελίδης): Σηφάκης, Σκέμπης, Γεωργιάδης, Μάγκας, Βούκσεβιτς, Τόμας, Σάντσες, Μιλοσάβλιεφ, Κονέ, Γκόμεζ Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Παππάς, Νικολακάκης, Γιάντσης, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Σοτέλο
19:21
ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Βίτορ, Ρατς, Μαντούρο, Κάτσε, Περέιρα, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης Στον πάγκο: Γιακουμής, Γκολάσα, Κωνσταντινίδης, Σαββίδης, Πόζογλου, Ποζατζίδης και Κίτσιου.
19:21
Έκπληξη από τον Άγγελο Αναστασιάδη, που δίνει φανέλα βασικού στον Μαντούρο αφήνοντας στον πάγκο τον Γκολάσα.
19:21
Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις περιμετρικά του γηπέδου.
19:24
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ανδρέας Παπάς.
19:29
1' Έναρξη της αναμέτρησης
19:36
7' Πρώτη τελική στο ματς. Ο Μάντζιος κάνει σουτ μέσα απ' την περιοχή, ο Ιτάνζ μπλοκάρει εύκολα.
19:41
12' ΓΚΟΛ, 1-0, ο ΠΑΟΚ!
19:41
Φάση διαρκείας στα καρέ του Λεβαδειακού. Η μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Αθανασιάδη φτάνει στον Τζαβέλλα, ο οποίος βάζει έξυπνα το πόδι του και ανοίγει το σκορ.
19:43
13' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης βλέπει εκτός εστίας τον Σηφάκη, επιχειρεί μακρινό σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
19:50
21' Μακρινό σουτ του Μιλοσάβλιεφ, η μπάλα άουτ.
19:52
22' Ένταση ανάμεσα σε Μάντζιο και Τζαβέλλα!
19:52
23' Κόκκινη και στους δύο!
19:53
Ο διαιτητής, Παππάς, απέβαλε και τους δύο παίκτες.
19:54
Το επεισόδιο ξεκίνησε από μία ανύποπτη φάση, με τους δύο να έρχονται στα χέρια έπειτα από λεκτικό επεισόδιο που προηγήθηκε.
19:57
27' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Περέιρα, η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Σηφάκη.
19:59
31' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Στη θέση του Σάντσες πέρασε ο Σοτέλο.
20:07
38' Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς.
20:08
39' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κονέ, η μπάλα άουτ.
20:15
Δύο λεπτά καθυστερήσεων.
20:15
45+1' Φάση για τον Λεβαδειακό. Σουτ του Μιλοσάβλιεφ, έδιωξε όμορφα ο Ιτάνζ.
20:17
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
20:17
Ο ΠΑΟΚ προηγείται απέναντι στον Λεβαδειακό, 1-0, χάρη στο γκολ του Τζαβέλλα από το 12ο λεπτό.
20:17
Με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκαν ο σκόρερ των φιλοξενούμενων και ο Βαγγέλης Μάντζιος, έπειτα από επεισόδιο που είχαν.
20:35
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:39
49' Κίτρινη κάρτα στον Ρατς
20:40
50΄ Σουτ του Μιλοσάβλιεφ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα χέρια του Ιτάνζ.
20:41
51' ΓΚΟΛ, 2-0, ο ΠΑΟΚ!
20:41
Ο Περέιρα γίνεται αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από στημένη φάση του Ρατς και με σουτ από το ύψος της περιοχής νικάει τον Σηφάκη.
20:48
58' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Στη θέση του Σκέμπη πέρασε ο Γιακουμάκης.
20:50
60' Φάση για τον Λεβαδειακό. Κεφαλιά του Σοτέλο, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Ιτάνζ.
20:52
62' Μακρινό σουτ του Μάγκα, η μπάλα άουτ./
20:52
63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ποζατζίδης στη θέση του Βίτορ.
20:59
69' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Κεφαλιά του Κονέ, έπειτα από κόρνερ, η μπάλα δίπλα απ' την εστία του Ιτάνζ.
21:05
75' Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς.
21:10
80' ΓΚΟΛ, 2-1, ο Λεβαδειακός!
21:11
Οι Βοιωτοί μπήκαν ξανά στο ματς, έπειτα από κεφαλιά του Κονέ.
21:12
82' Φάση για τον Λεβαδειακό. Ο Σοτέλο παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
21:16
85' Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Μακρινή μπαλιά προς τον Σοτέλο, που τελείωσε πολύ άτσαλα τη φάση μέσα από την περιοχή, ενώ ήταν αμαρκάριστος.
21:17
86' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Νικολακάκης αντί του Γεωργιάδη.
21:18
Έχει υποχωρήσει ο ΠΑΟΚ, πιέζει ο Λεβαδειακός. Είναι νευρικοί οι παίκτες των φιλοξενούμενων.
21:19
88' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Μιλοσάβλιεφ απέναντι από τον Ιτάνζ, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο.
21:20
89' Ο Σαββίδης αντί του Περέιρα
21:21
Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
21:22
90'+1' Κοντά στην ισοφάριση ο Λεβαδειακός. Ο Μιλοσάβλιεφ και πάλι απέναντι από τον Ιτάνζ, όμως το σουτ του ήταν δυνατό αυτή τη φορά, αλλά και άστοχο.
21:22
Φάουλ σε εξαιρετική θέση υπέρ του Λεβαδειακού.
21:23
90' +2' Κίτρινη στον Μαντούρο για διαμαρτυρίες.
21:24
Εκτελεί ο Κονέ, διώχνει με γροθιές ο Ιτάνζ.
21:25
Λίγα δευτερόλεπτα απομένουν για να συμπληρωθούν και τα πέντε λεπτά.
21:26
Τέλος στο ματς. Ο ΠΑΟΚ θα φύγει με το υπέρ του 2-1 από τη Λιβαδειά.
21:30
Ο ΠΑΟΚ θα αποχαιρετήσει το 2014 από την κορυφή της Super League, καθώς έφθασε τους 34 βαθμούς έναντι 33 του Ολυμπιακού, που νίκησε με 5-0 χθες την Καλλονή, ενώ ακολουθεί ο Αστέρας Τρίπολης με 28, που νίκησε με 2-1 τη SKODA Ξάνθη. Ο Παναθηναϊκός, που έχει 26, θα παίξει με την Κέρκυρα τη Δευτέρα (22/12, 19:30).