ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-2

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Πανιώνιος στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το αγωνιστικό ποδαρικό ΠΑΟΚ και Πανιώνιου στο 2015.
Ο ελλιπής "Δικέφαλος του Βορρά" καλείται να υπερασπιστεί την πρώτη θέση (στο +1 από τον Ολυμπιακό) απέναντι στους "κυανέρυθρους" που βρίσκονται οριακά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.
Εκτός πλάνων του Άγγελου Αναστασιάδη βρίσκονται οι Μακ, Κατσικάς, Γλύκος, Τζιόλης, Τζαβέλλας ενώ ο Παπαγιαννόπουλος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής. Στην ενδεκάδα ο Βίτορ.
ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κίτσιου, Σκόνδρας, Βίτορ, Ρατς, Μαντούρο, Τζανδάρης, Κάτσε, Περέιρα, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.
Στον πάγκο: Γιακουμής, Σαββίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Πόζογλου, Ποζατζίδης, Γκολάσα.
Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Τασούλης, Παντίδος, Οικονόμου, Ιμπαγάσα, Μπουμάλ, Κολοβός, Αργυρόπουλος, Σιώπης, Μητρόπουλος, Γιάννου.
Στον πάγκο: Γιαννακόπουλος, Πάνος, Μπούζας, Φούντας, Γκέζος, Μασούρας, Ρισβάνης.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Δελφάκης του συνδέσμου Αρκαδίας, με βοηθούς τους Αναστόπουλο, Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και 4ο τον Λαμπρόπουλο (Ηλείας).
Αισθητά βελτιωμένος ο καιρός μετά τις χαμηλές θερμοκρασίες που επικράτησαν τις προηγούμενες ημέρες, ωστόσο δεν υπάρχει μεγάλη προσέλευση κόσμου στο γήπεδο της Τούμπας.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
2' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 1-0!
Ο Ιμπαγάσα τροφοδότησε τον Γιάννου, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και με υποδειγματικό τελείωμα σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα.
7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-1!
Ο Βίτορ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε για τον "Δικέφαλο του Βορρά".
Πέναλτι για τον Πανιώνιο. Το κέρδισε ο Κολοβός, ωστόσο δεν έχει γίνει φάουλ από τον Κάτσε. Στο ριπλέι φαίνεται να υπάρχει χέρι από τον Βίτορ.
11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 2-1!
Ο Κολοβός ευστόχησε από την άσπρη βούλα, με τους "κυανέρυθρους" ν' ανακτούν άμεσα το προβάδισμα.
Ο Δελφάκης απέβαλε τον Κώστα Λαγωνίδη (διαμαρτυρήθηκε σε έντονο ύφος) από τον πάγκο του ΠΑΟΚ.
22' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Ιτάνζ να σώζει στο σουτ του Μπουμάλ.
24' Ο Κολοβός παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.
30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-2!
Ο Ρατς έφερε την μπάλα στην περιοχή και ο Μαντούρο -που είχε πάρει θέση στο δεύτερο δοκάρι- με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα.
36' Κίτρινη κάρτα στον Τασουλή.
39' Άστοχο σουτ από τον Περέιρα.
43' O Ιτάνζ απομάκρυνε με υπερένταση το σουτ στην κίνηση από τον Γιάννου.
44' Ο Παπαδόπουλος δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει το σουτ του Αθανασιάδη.
Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
45+1' Κίτρινη κάρτα σε Ρατς και Παπαδόπουλο.
45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49' Ο Σιώπης βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, Μπήκε μέσα το ιατρικό τιμ του Πανιώνιου. Κίτρινη κάρτα στον Μαντούρο.
57' Ο Κολοβός κοντρόλαρε με το στήθος και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.
59' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Γιάννου να μπαίνει στην περιοχή, αλλά να χάνει το τετ-α-τετ με τον Ιτάνζ.
66' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Στο ματς ο Γκολάσα στη θέση του Τζανδάρη και ο Παπαδόπουλος αντί του Σαλπιγγίδη.
70' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ. Καταλογίζεται παράβαση του Τασουλή πάνω στον Παπαδόπουλο. Δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν υπάρχει επαφή.
Και κοκορομαχία Παπαδόπουλου με Ιμπαγάσα! Τους παρατηρεί με κίτρινη κάρτα ο Δελφάκης.
72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 3-2!
Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αθανασιάδη οι Θεσσαλονικείς παίρνουν το προβάδισμα.
76' Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Φούντας πέρασε στη θέση του Σιώπη.
81' Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Μπουμάλ εκτέλεσε απευθείας ένας φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Δύσκολα ο Ιτάνζ έδιωξε την μπάλα.
81' Νέα ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Σουτ του Κολοβού μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Ο Ιτάνζ και πάλι με δυσκολία διώχνει την μπάλα.
Ο Πανιώνιος πιέζει στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν οπισθοχωρήσει...
Ο Άγγελος Αναστασιάδης ζητά από τους παίκτες του να κρατήσουν μπάλα στη μεσαία γραμμή.
88' Ο Ιμπαγάσα αποβάλλεται από το παιχνίδι. Σκληρό μαρκάρισμα του Αργεντινού στον Κίτσιου. Ο διαιτητής του δείχνει κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η δεύτερη και έτσι ο Ιμπαγάσα βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου.
89' Ο Οικονόμου με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ. Ο διαιτητής δεν κατοχυρώνει το τέρμα. Σωστή απόφαση ο παίκτης του Πανιώνιου είναι λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό του Δικεφάλου του Βορρά.
90+1 Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. O Σαββίδης στη θέση του Περέιρα.