ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 0-0

Οι δύο ομάδες έμειναν στο "μηδέν", αλλά θα μπορούσαν και οι δύο να νικήσουν, καθώς είχαν κλασσικές ευκαιρίες προς το φινάλε της αναμέτρησης. Δοκάρι είχε ο Τσάβες στο 88ο λεπτό.
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Παναθηναϊκό, στους Ζωσιμάδες.
Μια προφανώς δύσκολη αποστολή για το τριφύλλι, δεδομένου ότι φέτος ο ΠΑΣ έχει υποχρεώσει σε ήττα τον ΠΑΟΚ και σε ισοπαλία τον Ολυμπιακό.
Ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα κάνει ο Στάθης Ταυλαρίδης.
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Στρούνα, Κοροβέσης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ακόστα, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Χαρίσης, Τσάβεζ και Ναδάλες.
Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Χουχούμης, Λαγός, Ζέκα, Μπούι, Ντίνας, Ατζαγκούν, Καρέλης.
Στον πάγκο των Ηπειρωτών: Σωτηρίου, Μπέριος, Ηλιάδης, Σκόνδρας, Σαπαλίδης, Γιάκος και Μανιάς.
Στον πάγκο του τριφυλλιού: Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Κλωναρίδης, Μπεργκ, Δώνης, Πράνιτς.
Ο Μπεργκ έμεινε στον πάγκο, όπως και ο Πράνιτς. Εκτός αποστολής τελευταία στιγμή ο Πέτριτς λόγω ενοχλήσεων που αισθάνθηκε.
Δεν πέφτει... καρφίτσα στους Ζωσιμάδες, ενώ στο πέταλο υπάρχουν και φίλοι του Παναθηναϊκού.
Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.
Στον αγωνιστικό χώρο μπαίνουν οι δύο ομάδες.
Μίνι αναμονή για τη σέντρα, λόγω της μη ορατότητας μετά τις φωτοβολίδες που άναψαν.
Σέντρα στους Ζωσιμάδες
3' Πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Ατζαγκούν, μπλοκάρει ο Βελλίδης δίχως πρόβλημα.
Ο Παναθηναϊκός είναι αυτός που κάνει παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Κυκλοφορεί καλά την μπάλα και ψάχνει διαδρόμους.
8' Σέντρα του Χουχούμη, ο Καρέλης δε μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και την μάζεψε ο Βελλίδης.
Φουλ κατοχή από τους πράσινους, στο μισό γήπεδο ο ΠΑΣ.
15' Διακοπή στο ματς
Φουλ... ομίχλη πάνω στους Ζωσιμάδες, η ορατότητα είναι... μηδέν και φυσιολογικά ο διαιτητής διέκοψε το ματς, αφού δεν γίνεται να παιχθεί ποδόσφαιρο.
Ο διαιτητής θα περιμένει στον αγωνιστικό χώρο περίπου 10' για να δει αν υπάρξει βελτίωση. Στη συνέχεια θα αποσυρθεί στα αποδυτήρια μαζί με τους παίκτες για να αποφασιστεί η τύχη του αγώνα.
Τα... μηνύματα πάντως από την ομίχλη δεν δείχνουν και ιδιαίτερα ευχάριστα για να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Υπενθυμίζεται πως μεσοβδόμαδα ο Παναθηναϊκός είχε ζητήσει αλλαγή ώρας λόγω των καιρικών συνθηκών, ωστόσο το αίτημά του δεν έγινε δεκτό από τη Σούπερ Λίγκα.
«Γι αυτή την εικόνα εμείς κάναμε αίτημα για να αλλάξει ώρα το ματς. Δυστυχώς γίναμε δέκτες χλευασμού, πως δεν θέλουμε να παίξουμε κι άλλα τέτοια. Εμείς μόνο μπάλα θέλουμε να παίξουμε. Ήδη πετάξαμε 15 λεπτά για να βλέπουμε σκιές. Αυτό μόνο ποδόσφαιρο δεν είναι…», τα λόγια του υπεύθυνου Επικοινωνίας της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Νικόλα Βασιλαρά, σχετικά με την εξέλιξη του αγώνα.
Η ομίχλη... σταθερά παραμένει πάνω απ' το γήπεδο. Υπάρχει αναμονή ακόμα. Τα ενδεχόμενα είναι δύο, είτε να γίνει το ματς την Δευτέρα νωρίτερα (πιθανώς στις 15:00), είτε να υπάρξει μετάθεση με άλλη ημερομηνία. Αν φυσικά οδηγηθούμε σε οριστική αναβολή απόψε.
Αναμένουμε την οριστική απόφαση. Η ομίχλη παραμένει, ο διαιτητής Αρετόπουλος έχει βγει στον αγωνιστικό χώρο για να αποφασίσει το τι μέλλει γενέσθαι.
Ο διαιτητής προτίθεται να περιμένει ακόμα 10-15 λεπτά, καθώς βλέπει πως... αραιώνει η ομίχλη, προτού πάρει την απόφασή του.
Ο Αρετόπουλος καλεί τους παίκτες να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσουν ζέσταμα καθώς η ατμόσφαιρα... ανοίγει και η ομίχλη δείχνει πως υποχωρεί!
Το ματς θα συνεχιστεί!
Οι παίκτες των δύο επιστρέφουν σιγά-σιγά στον αγωνιστικό χώρο. Είναι αλήθεια πως στην παρούσα φάση η ατμόσφαιρα έχει καθαρίσει πάρα πολύ. Θα δούμε...
Έχουμε ήδη ξεπεράσει τη μισή ώρα από όταν διεκόπη ο αγώνας. Υπενθυμίζεται πως αυτό έγινε στο 15'.
Όλα έτοιμα για την επανέναρξη του αγώνα.
Ξεκίνησε το ματς
Έχουμε ακόμα 30 λεπτά μπάλας για να βγει το πρώτο μέρος. Υπενθυμίζουμε, ο αγώνας άρχισε ξανά απ' το 14-15'.
16' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ! Ο Στιλ με δυσκολία βγάζει το φάουλ του Τσάβες και ο Τσουκαλάς στο... ριμπάουντ δεν μπορεί να σκοράρει με τον Μπούρμπο να διώχνει σε κόρνερ.
Η ομίχλη κάνει εκ νέου την επανεμφάνισή της... για να δούμε!
Τρομερά πράγματα στους Ζωσιμάδες... Ορατότητα μηδέν, η ομίχλη... ζει ανάμεσά μας ξανά.
Νέα διακοπή στο 23' λόγω ομίχλης...
Αυτό πραγματικά μόνο ποδόσφαιρο δεν είναι... Είναι ανώφελο να συνεχιστεί έτσι το ματς με την ομίχλη...
Αναμονή 4' λέει ακόμα ο Αρετόπουλος. Αν δεν αλλάξει κάτι, διακοπή.
Ο Τσουκαλάς φωτογραφίζεται με νεαρό φίλο του ΠΑΣ, αφού μόνο ποδόσφαιρο δεν μπορείς να παίξεις υπό αυτές τις συνθήκες.
Και ο Λαγός τώρα με το ίδιο ballboy. Τι να κάνουν και οι παίκτες...
Και οι παίκτες των δύο ομάδων παίρνουν ξανά τις θέσεις τους στον αγωνιστικό. Πάμε για νέα επανέναρξη... Για να δούμε αυτή τη φορά. Στο 23' έχουμε σταματήσει.
Ξεκίνησε εκ νέου ο αγώνας
ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ 30'
Έστω και με καθυστέρηση έγινε το προφανές. Ο Αρετόπουλος στέλνει στα αποδυτήρια τους παίκτες, δεν γίνεται να παιχτεί ποδόσφαιρο και τέλος το ματς για σήμερα.
Μένει να δούμε τώρα πότε θα γίνει ο αγώνας του ΠΑΣ με τον Παναθηναϊκό.
Χαίρεται, εδώ και πάλι...
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός, για την 17η αγωνιστική της Super League, που διεκόπη την Κυριακή λόγω της πυκνής ομίχλης.
Το ματς θα ξεκινήσει από το 40' και θα υπάρξουν τουλάχιστον 19 λεπτά ακόμη στο πρώτο μέρος, καθώς ουσιαστικά την Κυριακή. Οι δύο ομάδες συμφώνησαν να οριστεί το ματς για σήμερα στις 15:00 και όχι στις 19:30, όπως προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν με τις ίδιες ενδεκάδες, όπως προβλέπεται από τον κανονισμό.
Σας τις υπενθυμίζουμε...
ΠΑΣ (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Στρούνα, Κοροβέσης, Τζιμόπουλος, Τσουκαλάς, Ακόστα, Χαρίσης, Ίλιτς, Τσάβες, Λόπεθ
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι Σωτηρίου, Μπέριος, Ηλιάδης, Σκόνδρας, Σαπαλίδης, Γιάκος, Μανιάς.
Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Μπούρμπος, Λαγός, Ζέκα, Μπούι, Ατζαγκούν, Ντίνας, Καρέλης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Κλωναρίδης, Μπεργκ, Δώνης, Πράνιτς.
Διαιτητής έχει οριστεί ο Αλεξάνδρος Αρετόπουλος, βοηθοί οι Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, Κυριάκος Μερκενίδης 4ος Διαιτητής: Στέφανος Μαντάκης
Τα πράγματα δείχνουν καλύτερα, καθώς δεν υπάρχει τόση ομίχλη στο γήπεδο, αλλά η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή και ελλείψει ηλίου υπάρχει πάγος στον αγωνιστικό χώρο.
Άρχισε και πάλι το ματς.
41' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
Το εκτέλεσε ο Χουχούμης και ο Καρέλης κέρδισε νέο κόρνερ.
Η μπάλα στρώθηκε στον Ατζαγκούν μετά την εκτέλεση, αλλά το σουτ του ήταν δυνατό μεν, άστοχο δε.
14 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και σε αυτό βοηθάει και ο ήλιος.
45'+6' Επικίνδυνη φάση από τον ΠΑΣ. Μακρινή μπαλιά του Τσάβες προ τον Κοροβέση, βγήκε ο Στιλ και απομάκρυνε την μπάλα αρχικά και στη συνέχεια μπλόκαρε.
45' + 8' Κοντά στο γκολ ο Παναθηναϊκός. Σέντρα του Χουχούμη, ο Καρέλης βγήκε απέναντι από τον Βελλίδη και λίγο πλάγια και πάσαρε στον Ατζαγκούν, που δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα, ενώ η εστία ήταν ανυπεράσπιστη.
Στις εξέδρες υπάρχει και πάλι το πανό των φίλων του ΠΑΣ, στο οποίο αναγράφεται "Όσο μας πληγώνεις, τόσο τα τσεπώνεις. Πούλα, φύγε", που προφανώς έχει αποδέκτη τον ιδιοκτήτη της ΠΑΕ, Γιώργο Χριστοβασίλη.
Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, στην τελευταία λογικά φάση του πρώτου ημιχρόνου.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Τρία σουτ ο ΠΑΣ (και τα τρία στην εστία), ισάριθμα έχει ο Παναθηναϊκός (το ένα στην εστία).
45%-55% η κατοχή της μπάλας.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Με τις ίδιες ενδεκάδες οι δύο ομάδες.
47' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό για διαμαρτυρίες.
Εντός ολίγου θα μπει στο παιχνίδι ο Μάρκους Μπεργκ.
54' Μια ανάσα από το γκολ ο ΠΑΣ!
Αντεπίθεση του ΠΑΣ με ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα.... Ο Ίλιτς έκανε τη σέντρα ο Κοροβέσης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα άλλαξε πορεία με την παρέμβαση των Στιλ-Τριανταφυλλόπουλου και έδειχνε να καταλήγει στα δίχτυα, αλλά απομακρύνθηκε την τελευταία στιγμή.
Έχει γίνει πιο ωραίο το ματς στα τελευταία λεπτά.
56' Πάσα του Τσάβες στον Τσουκαλά μέσα στην περιοχή, ο μέσος των γηπεδούχων ήταν μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην μπάλα.
56' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μπεργκ μέσα, Ντίνας έξω.
58' Σουτ του Τσάβες από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
61' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Κοροβέσης έδωσε στον Ίλιτς, που ήταν μέσα στην περιοχή, αλλά έπεσαν πάνω του τρεις παίκτες και η μπάλα κόλλησε στον παγωμένο αγωνιστικό χώρο και στα σώματα, αλλά με τις πολλές προσπάθειες έφθασε στον Τσάβες, που δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτο σουτ και εκεί τελείωσε η φάση με τη παρέμβαση της άμυνας του Παναθηναϊκού και τη βοήθεια του Στιλ.
Ο Δώνης θα μπει εντός ολίγου στο ματς.
Ο Παναθηναϊκός δεν έχει καμία τελική στο δεύτερο ημίχρονο.
71' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Δώνης στη θέση του Ατζαγκούν.
75' Κίτρινη κάρτα στον Μπούι.
76' Σουτ του Κοροβέση εκτός της περιοχής, ο Στιλ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.
80' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Μανιάς μέσα, ο Ίλιτς έξω.
Το "βαρύ πυροβολικό" του Παναθηναϊκού δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να... μπει στο παιχνίδι στα έως τώρα περίπου 20 λεπτά παρουσίας του στον αγωνιστικό χώρο.
82' Κίτρινη στον Μπεργκ.
84' Απειλεί ο Παναθηναϊκός.Σέντρα του Ζέκα, ο Καρέλης από καλή θέση έστειλε την μπάλα έξω.
85' Κλείνει τις αλλαγές ο Γιάννης Αναστασίου. Μέσα ο Κλωναρίδης, έξω ο Μπούι.
85' Κοντά στο γκολ ο ΠΑΣ. Σουτ του Ακόστα από καλή θέση, η μπάλα λίγο έξω.
87' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης βρέθηκε απέναντι από τον Βελλίδη και προσπάθησε να τον "κρεμάσει" και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του.
88' Δοκάρι για τον ΠΑΣ. Ο Τσάβες απείλησε από κοντά, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.
90' Γιάκος στη θέση του Ακόστα.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης απέναντι από τον Βελλίδη, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα τον γηπεδούχων.
Τέλος στην αναμέτρηση. ΠΑΣ-Παναθηναϊκός 0-0.