Χανιά – Παναθηναϊκός 2-2

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση Χανιά-Παναθηναϊκός για το Κύπελλο Ελλάδας. Ραδιοφωνικά από NovaΣΠΟΡ FM.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Χανιά-Παναθηναϊκός για το Κύπελλο Ελλάδας.
Έχοντας συγκεντρώσει ήδη 6 βαθμούς, οι "πράσινοι" έχουν προκριθεί και το μόνο ζητούμενο είναι η κατάκτηση και της πρώτης θέσης του ομίλου.
Οι φιλοξενούμενοι έχουν 4 και αν νικήσουν απόψε, θα προκριθούν εκείνοι ως πρώτοι, ενώ σε περίπτωση ήττας τους όλα θα εξαρτηθούν από το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα. Παναιτωλικός – Ολυμπιακός Βόλου παίζουν την ίδια ώρα.
Για να δούμε και τη βαθμολογία...
Παναθηναϊκός 6 (+3) Χανιά 4 (+1) Ολυμπιακός Βόλου 1 (+1) Παναιτωλικός 0 (-3)
Ιδιαίτερη μέρα για τον Σωτήρη Νίνη, ο οποίος κάνει το δεύτερο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.
Στις 7/1/2007 ο έφηβος -τότε- ποδοσφαιριστής μάγεψε κόντρα στο Αιγάλεω και τώρα ψάχνει, οκτώ χρόνια και μια μέρα μετά, μια δεύτερη ευκαιρία.
Ο Νίνης ξεκινά βασικός μαζί με τους Κότσαρη, Σπυρόπουλο, Χουχούμη, Κουτρουμπή, Τριανταφυλλόπουλο, Κλωναρίδη, Λαγό, Δώνη, Καρέλη, Ντίνα.
Η ενδεκάδα των Χανίων: Σικαλιάς, Παγώνης Αν., Μανωλάς, Γκότοβος, Κοντέων, Σιλιγαρδάκης, Εσόνο, Καραλής, Γκούμας, Πάγκαλος, Κρητικός.
Ζεστή ατμόσφαιρα από οπαδούς και των δύο ομάδων.
Μόνο Έλληνες στη βασική ενδεκάδα του Παναθηναϊκου...
1' Έναρξη του αγώνα.
3' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
Ο Νίνης βγάζει καταπληκτική κάθετη στον Καρέλη, ο οποίος θα νικηθεί από τον Σικαλιά που έκανε σωτήρια έξοδο και στη συνέχεια της φάσης έρχεται ο Νίνης με σουτ να στείλει την μπάλα λίγο άουτ.
Συνεχής πίεση και κατοχή μπάλας από τους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
12' Ωραίο γύρισμα του Χουχούμη από τα αριστερά, όμως ο Καρέλης δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή.
15' Από πολύ μακριά προσπαθεί να "κρεμάσει" ο Λαγός τον Σικαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά.
16' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τριανταφυλλόπουλος πιάνει κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Δώνης για λίγο δεν προλαβαίνει να τη σπρώξει στα δίχτυα.
Στο άλλο ματς του ομίλου παραμένει το 0-0.
17' ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!
Πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Νίνη που περνά δυο παίκτες και από το ύψος της περιοχής σημαδεύει γωνία και σκοράρει!
Γκολ και για τον Ολυμπιακό Βόλου που προηγείται 1-0 στο Αγρίνιο. Αν δεν αλλάξει κάτι, αν και υπάρχει πολύ ώρα ακόμη, Βόλος και Χανιά πάνε σε μπαραζ...
29' 2-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!
Ο Νίνης βγάζει στον Κλωναρίδη που μπαίνει από δεξιά, κερδίζει τις κόντρες και μέσα από την περιοχή τελειώνει σωστά τη φάση.
Πλέον, ο Παναθηναϊκός προκρίνεται ως πρώτος και ο Ολυμπιακός Βόλου ως δεύτερος από τον όμιλο.
35' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
37' Κίτρινη κάρτα στον Γκότοβο.
Δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου, 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Πολύ δύσκολα θα αλλάξει η κατάσταση.
39' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με Καρέλη και Κλωναρίδη να μην μπορούν να νικήσουν από κοντά τον Σικαλιά.
40' Κίτρινη κάρτα στον Καραλή.
45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τελευταία φάση πριν το τελευταίο σφύριγμα ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Ντίνα, με τον διαιτητή να σταματά λανθασμένα τη φάση για οφσάιντ του Καρέλη που όμως καλυπτόταν.
Στο ημίχρονο Χανιά-Παναθηναϊκός 0-2 και Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 0-2. Επομένως ο Παναθηναϊκός προκρίνεται ως πρώτος και ο Ολυμπιακός Βόλου ως δεύτερος. Παρά την ισοβαθμία με τα Χανιά, η ομάδα της Μαγνησίας έχει καλύτερη επίθεση και παίρνει το εισιτήριο.
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
Διακοπή στον αγώνα, αφού από τα πολλά καπνογόνα το γήπεδο θυμίζει... "Ζωσιμάδες"!
Καθάρισε η ατμόσφαιρα και το ματς μετά από λίγα λεπτά ξεκινά και πάλι.
53' Πλασέ του Καρέλη, η μπάλα λίγο άουτ.
55' Νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους" με σουτ του Δώνη να μην βρίσκει στόχο.
56' Αλλαγή για τον ΑΟΧ. Ο Καραγιάννης στη θέση του Εσόνο.
59' Πρώτη τελική για τα Χανιά με κεφαλιά του Κρητικού να περνάει άουτ.
60' Κίτρινη κάρτα στον Ντίνα.
66' Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Μαρτσάκης στη θέση του Καραλή.
71' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μπούι και Μπαϊράμι αντί των Λαγού, Κλωναρίδη.
73' Κλείνουν τις αλλαγές τους τα Χανιά. Οικονομόπουλος στην θέση του Γκούμα.
75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ!
Ο Κότσαρης αποκρούει εντυπωσιακά προσπάθεια του Οικονομόπουλου και στη συνέχεια της φάσης ο Κρητικός κάνει το 1-2.
76' Κίτρινη κάρτα στον Μπούι.
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Νάνο στη θέση του Χουχούμη.
78' Δοκάρι για τα Χανιά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκότοβου.
Αυτήν τη στιγμή, Χανιά και Ολυμπιακός Βόλου έχουν από 4 βαθμούς, ενώ το μεταξύ τους παιχνίδι είχε λήξει 0-0. Σε αυτήν την περίπτωση μετρά η καλύτερη επίθεση, αλλά και οι δύο ομάδες έχουν πετύχει από δύο γκολ. Πάμε για μπαράζ!
84' Απίθανη εξέλιξη στο ματς με τα Χανιά να ισοφαρίζουν σε 2-2!
Ο Πάγκαλος με δυνατό σουτ κάνει το 2-2 και αν δεν αλλάξει κάτι δίνει την πρόκριση στα Χανιά!
Προβλήματα τραυματισμών για Μπούι και Δώνη που παίζουν... κουτσό, αφού έχουν γίνει και οι τρεις αλλαγές.
90'+3' Τεράστια ευκαιρία για τα Χανιά με τον Πάγκαλο να αστοχεί από κοντά.
90'+6' Λήξη του αγώνα.