Πανθρακικός-Κέρκυρα 1-0

Ένα πέναλτι για τον καθένα, αλλά μόνο ο Ιγκόρ (38') ευστόχησε, καθώς ο Μαρκόβσκι νικήθηκε από τον Αθανασιάδη στο 75' και ο Πανθρακικός νίκησε με 1-0.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πανθρακικός-Κέρκυρα, για την 18η αγωνιστική της Super League, που είναι η πρώτη του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι είναι εντός της επικίνδυνης ζώνης, καθώς με τους 14 βαθμούς που έχουν συγκεντρώσει είναι στην 16 θέση του πρωταθλήματος.
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 12η θέση με 21 βαθμούς.
Η ομάδα της Κομοτηνής προέρχεται από το 1-1 με τον Ατρόμητο (στο ίδιο γήπεδο) για την 11η (εξ' αναβολής) αγωνιστική.
Οι "Φαίακες" έχασαν με 3-2 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Πανθρακικός (Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Μελίσσης, Ποτουρίδης, Ρομέου, Εμπόου, Ντιγκινί, Τσουμάνης, Λαδάκης, Κάσες, Ιγκόρ.
Στον πάγκο της ομάδας της Κομοτηνής βρίσκονται οι Πασχαλάκης, Τζάνης, Χασομέρης, Αράμπα, Παπαγεωργίου, Ζδράβος-Ρίζος, Λίτσκας.
Κέρκυρα (Γρηγορίου): Σέτκους, Παρασκευαΐδης, Ντιμιτρόβσκι, Ναγιάρ, Ρόχας, Καρντόσο, Κρητικός, Κόντος, Χαβίτο, Σιόντης, Μαρκόφσκι.
Στον πάγκο της Κέρκυρας είναι οι Κουτζαβασίλης, Ζορμπάς, Καϊκούτ, Ανδρεόπουλος, Ζουμπουλάκης, Κουμπούτια, Φάμπιο.
Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης, βοηθοί οι Χασάν Κούλα, Γεώργιος Γεωργιάδης. Τέταρτος Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης
Στο ματς του πρώτου γύρου είχε νικήσει η Κέρκυρα με 2-1. Τα γκολ των γηπεδούχων είχαν σημειώσει Ναγιάρ και Καϊκούτ, ενώ μείωσε ο Ιγκόρ.
Σέντρα στο ματς.
6' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Τσουμάνης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρομέου κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του βγήκε σε γύρισμα και κατέληξε στον Κάσες που δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Σέτκους.
Αρχίζει να ανεβάζει... στροφές ο Πανθρακικός.
12' Νωρίς-νωρίς η πρώτη αλλαγή για τον Πανθρακικό και φυσικά είναι αναγκαστική. Ο Τσουμάνης βγήκε κουτσαίνοντας από το γήπεδο και τη θέση του πήρε ο Παπαγεωργίου.
15' Επικίνδυνη φάση από την Κέρκυρα. Ο Χαβίτο μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν πολύ αδύναμο και δεν δυσκόλεψε τον Αθανασιάδη.
24' Ακίνδυνο σουτ του Ντιγκινί έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σέτκους.
32' Σουτ του Κάσες από τα αριστερά και από πλάγια θέση, η μπάλα έξω.
37' Πέναλτι για τον Πανθρακικό.
Σε μια φάση διαρκείας, όπου έγινε... μπούγιο από τις μονομαχίες των παικτών των δύο ομάδων ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, ύστερα από πτώση του Κάσες στο έδαφος και μαρκάρισμα του Ναγιάρ.
38' Ο Ιγκόρ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, 1-0!
42' Ο Μεχία βγήκε ταχύτατα από τα δεξιά, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο, ενώ είχε και την επιλογή του Ιγκόρ στην περιοχή.
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος.
45'+1' Κίτρινη κάρτα στον Ναγιάρ.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανθρακικός προηγείται 1-0 της Κέρκυρας από το 38', χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιγκόρ.
Μικροένταση μεταξύ κάποιων παικτών των δύο ομάδων, την ώρα που κατευθυνόντουσαν προς τα αποδυτήρια.
Αλλαγή για την Κέρκυρα. Μέσα ο Καϊκούτ, έξω ο Ρόχας.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
50' Παράπονα από τους φιλοξενούμενους για πέναλτι ύστερα από προσπάθεια του Κόντου, η μπάλα βρήκε στο σώμα και λίγο στο χέρι του Παπαγεωργίου, που το 'χε κολλητό.
53' Κίτρινη στον Καρντόσο.
59' Κίτρινη κάρτα στον Παρασκευαίδη.
60' Κεφαλιά του Μαρκόφσκι, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
61' Αλλαγή (2η) για την Κέρκυρα. Μέσα ο Φάμπιο, έξω ο Χαβίτο.
Ντεμπούτο για τον Βραζιλιάνο, που αποκτήθηκε πριν λίγες ημέρες, με τη μορφή δανεισμού, από τον Ατρόμητο.
66' Κίτρινη στον Λαδάκη.
67' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Χασομέρης στη θέση του Λαδάκη.
70' Σουτ του Καϊκούτ, δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει την μπάλα ο Αθανασιάδης.
74' Πέναλτι για την Κέρκυρα!
Κόκκινη στον Ποτουρίδη.
Ο Έλληνας αμυντικός ανέτρεψε εντός της περιοχής τον Κοντό που έβγαινε φάτσα με το τέρμα.
Αστόχησε ο Μαρκόφσκι! Συρτό το σουτ, έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στη φάση που προηγήθηκε αυτής του Ποτουρίδη.
76' Κίτρινη στον Τζάνη.
80' Τελευταία αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ζρδάβος-Ρόζος αντί του Κάσες.
81' Τελευταία αλλαγή και για τον Πανθρακικό. Ο Ζορμπάς μέσα, ο Καρντόσο έξω.
90'+5' Κίτρινη στον Ζορμπά.
Τέλος στο ματς. Πανθρακικός-Κέρκυρα 1-0.