Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση Παναιτωλικός-ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Παναιτωλικός-ΟΦΗ για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Το παιχνίδι βρισκόταν στον… αέρα, αλλά έστω και την τελευταία στιγμή, η κρητική ομάδα τακτοποίησε τις οφειλές προς τους Ταυλαρίδη, Γεωργίου, Ρόβα και γλίτωσε την τιμωρία.
Σε αντίθετη περίπτωση, θα ενεργοποιούνταν οι ποινές που είχαν ζητήσει οι ποδοσφαιριστές, ενώ θα αφαιρούνταν και τρεις βαθμοί για το παιχνίδι, συνολικά 10.
Αγωνιστικά, η ομάδα του Αγρινίου, «τρέχει» αήττητο σερί έξι αγώνων, αλλά προέρχεται από εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς.
Από την άλλη, οι Κρητικοί πήραν μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» με το τρίποντο (3-2) επί της Κέρκυρας και σκαρφάλωσαν στη 13η θέση με 20 βαθμούς.
Διαιτητής της συνάντησης είναι ο Γεώργιος Κύζας, με βοηθούς τους Κοσμά Χαρίση και Δημήτριο Τάτση.
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων…
Ο Μάκης Χάβος θα παρατάξει τον Παναιτωλικό με τους: Στεφανάκο, Κουτρομάνο, Κέβιν, Κούσα, Μπεχαράνο, Άλβες, Καπέλ, Μαρτίνες, Μύγα, Εντζεγκέλε και Φωτάκη.
Από την πλευρά του, ο Νίκος Αναστόπουλος επέλεξε στον ΟΦΗ τους: Αγριμάκη, Τριποτσέρη, Μπανούση, Μονιάκη, Κουτσιανικούλη, Ροβίθη, Φερνάντεθ, Λαμπρόπουλο, Στάθη, Μαραθιανό και Μακρή.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι: Κολοβούρης, Κωνσταντινόπουλος, Μαλεζάς, Σκαραμοτσίνο, Μήλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλείου.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους είναι οι: Γιαγκόζης, Δαμιανάκης, Κάλαϊτζιτς, Μανιδάκης, Μπολάκης και Φάζος.
Όπως αντιλαμβάνεται κάποιος, ο ΟΦΗ δεν έχει συμπληρώσει 18άδα, αφού στον πάγκο βρίσκονται έξι ποδοσφαιριστές.
1': Σέντρα του αγώνα στο Αγρίνιο.
4': Πρώτο σουτ στον αγώνα για τον Παναιτωλικό από τον Κουτρομάνο, αλλά η μπάλα περνάει αρκετά μακριά από την εστία του Αγριμάκη.
Ο ΟΦΗ έχει παραταχθεί με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και με ενισχυμένο κέντρο, προκειμένου να κλείσει τους χώρους μπροστά από την εστία του.
9': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Άλβες να κάνει το ανάποδο ψαλίδι και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
10': Δεύτερη σερί ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Μύγας έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κέβιν έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Αγριμάκης αντέδρασε σωστά και απεσώβησε το γκολ.
Ο Παναιτωλικός έχει πάρει τα ηνία του αγώνα και πιέζει για να ανοίξει το σκορ.
14': Νέα καλή ευκαιρία για την ομάδα του Αγρινίου, με τον Κουτρομάνο να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά και σε αυτή την περίπτωση, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
16': Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, την οποία αντικρίζει ο Άλβες του Παναιτωλικού για μαρκάρισμα στον Τριποτσέρη.
17': Ευκαιριών συνέχεια για τον Παναιτωλικό. Ο Φωτάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μύγας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Άλβες σούταρε, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Σε αυτό το διάστημα, ο ΟΦΗ είναι ταμπουρωμένος στο μισό γήπεδο και προσπαθεί να ανακόψει τις επιθέσεις των γηπεδούχων.
Παρών στο γήπεδο είναι και ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού, Βίτορ Περέιρα, συνοδευόμενος από τον Πιερ Ισά.
Οι δύο άνδρες ήθελαν να παρακολουθήσουν από κοντά τον Παναιτωλικό, που είναι ο επόμενος αντίπαλος των "ερυθρολεύκων" στο πρωτάθλημα.
Έπεσε ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού μετά το δοκάρι του Μύγα, ο Παναιτωλικός δεν βρήκε χώρους για να απειλήσει τον ΟΦΗ.
28': Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Φωτάκης έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Κάπελ, ο οποίος από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ.
34': ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό.
Ο Φωτάκης κάνει τη σέντρα-σουτ, η μπάλα κοντράρει σε σώματα και ο Κέβιν από κοντά, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 1-0.
Μετά το γκολ, οι Κρητικοί προσπάθησαν δειλά-δειλά να βγουν στην επίθεση, χωρίς, όμως, το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναιτωλικός προηγείται 1-0, χάρη σε τέρμα του Κέβιν στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.
Στο 69%-31% η κατοχή υπέρ του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι τελικές ήταν 11(6) για τους γηπεδούχους και 1(1) για τους φιλοξενούμενους.
Χωρίς αλλαγές θα ξεκινήσουν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες.
46': Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο...
ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ, που ισοφρίζει σε 1-1.
Απίστευτο γκολ. Ο Κουτρομάνος επιστρέφει τη μπάλα από το κέντρο στον τερματοφύλακα Στεφανάκο, ο οποίος πάει να κάνει κοντρόλ, αλλά η μπάλα περνάει κάτω από το πόδι του και καταλήγει στα δίχτυα.
Ο κόσμος χειροκροτεί τον τερματοφύλακα της ομάδας του Αγρινίου, που έκανε ίσως τη γκάφα της αγωνιστικής.
50': Φάουλ του Μαρτίνες, ο Κούσας έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Αγριμάκης μπλόκαρε εύκολα.
51': ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό, που κάνει το 2-1.
Ο Φωτάκης εκτελεί κόρνερ, ο Κούσας παίρνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Μετά το γκολ, ο Κέβιν και κάποιοι συμπαίκτες του, έτρεξαν και αγκάλιασαν τον Στεφανάκο, προκειμένου να του ανυψώσουν το ηθικό για το λάθος του 46ου λεπτού.
60': Σουτ του Λαμπρόπουλου έξω από την περιοχή, ο Στεφανάκος "απογειώνεται" και διώχνει σε κόρνερ.
61': ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό. Υποδειγματική αντεπίθεση της ομάδας του Αγρινίου, η μπάλα έφτασε στον Κέβιν, που πλάσαρε σωστά και έκανε το 3-1.
68': Κίτρινη κάρτα στον Εντζεγκέλε.
69': Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Μανιδάκη να παίρνει την θέση του Κουτσιανικούλη.
70': Πρώτη αλλαγή και για τον Παναιτωλικό, με τον Παπουτσογιαννόπουλο να αντικαθιστά τον Μύγα.
76': Ντεμπούτο με την φανέλα του Παναιτωλικού κάνει ο Σκαραμοτσίνο, ο οποίος παίρνει τη θέση του Κέβιν, ο οποίος αποθεώνεται για τα δύο γκολ που πέτυχε.
78': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Κάπελ να προσπαθεί να σκοράρει με τακουνάκι και τον Τριποτσέρη να διώχνει σε κόρνερ πάνω στη γραμμή.
82': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Μαλεζά να παίρνει τη θέση του Κούσα, που επίσης αποθεώνεται για το γκολ που σημείωσε.
82': Αλλαγή και για τον ΟΦΗ, με τον Κάλαϊτζιτς να αντικαθιστά τον Μπανούση.
Τίποτε ιδιαίτερο στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις, που ήδη ξεκίνησαν.
Με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός, αφού αποχώρησε κουτσαίνοντας ο Νίκο Μαρτίνες.
Τέλος του αγώνα. Ο Παναιτωλικός είναι ο νικητής με σκορ 3-1. Δύο γκολ πέτυχε ο Κέβιν και ένα ο Κούσας. Αυτογκόλ στον Κουτρομάνο χρεώθηκε το τέρμα του ΟΦΗ.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλή σας νύχτα…