Καλλονή-ΠΑΟΚ 1-2

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση Καλλονή-ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα Καλλονή-ΠΑΟΚ στη Μυτιλήνη.
Η κατάρρευση του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη του κόστισε την κορυφή και θέλει τη νίκη για να διατηρηθεί κοντά στον Ολυμπιακό (-2) που τον προσπέρασε.
Απέναντι σε μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις του εφετινού πρωταθλήματος, την Καλλονή, η οποία προέρχεται από το ισόπαλο 1-1 στην Βέροια.
ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ιτάνζ, Βίτορ, Κατσικάς, Ρατς, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Μαντούρο, Μακ, Περέιρα, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.
Στον πάγκο: Γιακουμής, Σκόνδρας, Κίτσιου, Παπαγιαννόπουλος, Γκολάσα, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης.
Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλλιός, Αντέτζο, Κεϊτά, Καλτσάς, Πιπίνης, Τσαμπούρης, Λεοζίνιο, Μανούσος, Χουάνμα.
Στον πάγκο: Δαύκος, Στεφάνοβιτς, Μαρσέλο, Καμαρά, Μίνγκας, Χωριανόπουλος, Γιορέντε.
Την αναμέτρηση έχει οριστεί να διευθύνει ο Μήτσιος του συνδέσμου Ηπείρου.
Με βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας), Φαντόπουλο (Πειραιά) και 4ο τον Αμπάρκιολη (Καβάλας).
Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, το ίδιο και οι καιρικές συνθήκες (για τα δεδομένα της εποχής).
Επιστρέφουν από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ, 1-0.
Ο Τσαμπούρης έστρωσε την μπάλα και ο Καλτσάς με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής νίκησε τον Ιτάνζ. Καθυστερημένη αντίδραση από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
9' Προσωπική ενέργεια και γύρισμα από τον Μακ, με τον Χογκ να διώχνει με υπερένταση.
16' Εκτέλεση φάουλ από τον Τσαμπούρη, απομάκρυνε με τις γροθιές ο Ιτάνζ.
19' Ο Αθανασιάδης έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά ούτε ο Σαλπιγγίδης, ούτε ο Περέιρα μπόρεσαν να την στείλουν στα δίχτυα.
25' Επικίνδυνη προβολή του Αθανασιάδη, κόντραρε στον Βαλλιό και πέρασε κόρνερ.
34' Κίτρινη κάρτα στον Βίτορ για διαμαρτυρία. Προηγήθηκε υπόδειξη φάουλ για χέρι του Πορτογάλου.
36' Αδύναμη η κεφαλιά του Σαλλπιγίδη, δεν ανησυχεί ο Χογκ.
37' Αποβάλλεται ο Κάτσε με απευθείας κόκκινη κάρτα!
Τη βλέπει για εξύβριση του διαιτητή.
Αναβρασμός στον πάγκο του ΠΑΟΚ, με μέλη της ομάδας να φεύγουν από τον πάγκο και διακοπή στο παιχνίδι μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα...
40' Νέες διαμαρτυρίες προς τον Μήτσιο, από Αναστασιάδη και Βρύζα.
Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο, τον οποίο... συνέτισε ο Αναστασιάδης.
45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Επεισοδιακό το πρώτο μέρος, με την (σωστή) αποβολή του Κάτσε ν' ανάβει τα αίματα. Ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι και έντονες διαμαρτυρίες από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρίσκεται πίσω στο σκορ 1-0 από γκολ του Καλτσά.
46' Ο Τζανδάρης πέρασε στη θέση του Μαντούρο.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με τον Μακ στην κορυφή, στα άκρα τους Μακ, Σαλπιγγίδη, με τον Αθανασιάδη να οπισθοχωρεί στα χαφ.
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-1.
Ο Ρατς γέμισε στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο ΑΘανασιάδης του γύρισε την μπάλα και ο Περέιρα ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.
53' Ο Χογκ μπλόκαρε την κεφαλιά του Κατσικά.
54' Κίτρινη κάρτα στον Τζανδάρη, που ανέκοψε με φάουλ αντεπίθεση της Καλλονής.
58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-2.
Ο Περέιρα βρέθηκε και πάλι αφύλαχτος στην περιοχή και αξιοποιώντας την εξαιρετική ενέργεια και την ασίστ του Μακ, έβαλε μπροστά στο σκορ τον "Δικέφαλο του Βορρά"!
61' Κοκορομαχία Μανούσου-Αθανασιάδη.
65' Άστοχο σουτ από τον Κεϊτά.
66' Διπλή αλλαγή για την Καλλονή: Στεφάνοβιτς, Καμαρά στις θέσεις των Κεϊτά, Λεοζίνιο, αντίστοιχα.
68' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
69' Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σαλπιγγίδη να βγαίνει απέναντι από τον Χογκ, αλλά το σουτ που επιχειρεί να κοντράρει στον Πιπίνη.
70' Κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη.
75' Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Περέιρα να μην μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.
76' Κλείνει τις αλλαγές της η Καλλονή: Ο Μίνγκας πέρασε στη θέση του Πιπίνη.
77' Ο Ιτάνζ βγήκε εγκαίρως και έκλεισε το οπτικό πεδίο του Χουάνμα.
81' Πέναλτι για την Καλλονή!
Ο Κωνσταντινίδης ανέτρεψε τον Χουάνμα μέσα στην περιοχή.
Κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του ΠΑΟΚ.
Σώζει ο Ιτάνζ στην εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου!
83' Σουτ του Αθανασιάδη, η μπάλα έξω.
84' Κίτρινη κάρτα στον Χουάνμα.
87' Επικίνδυνη φάση από την Καλλονή. Ο Μίνγκας βγήκε από τα αριστερά με πολύ καλές προϋποθέσεις και έκανε το γύρισμα, αλλά απομάκρυνε την μπάλα η άμυνα του ΠΑΟΚ.
90' Κεφαλιά του Αντέτζο, μπλόκαρε ο Ιτάνζ.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90'+1' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Σκόνδρας, έξω ο Μακ.
90'+5' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Παπαγιαννόπουλος, έξω ο Σαλπιγγίδης.