Κέρκυρα-Ξάνθη 0-0

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της Κέρκυρας απέναντι στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή NovaΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Κέρκυρας απέναντι στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Κρίσιμο ματς κυρίως για τους γηπεδούχους, που έχουν περισσότερη ανάγκη τους βαθμούς και για ψυχολογικούς λόγους, καθώς προέρχονται από δύο σερί ήττες.
Πιο άνετοι βαθμολογικά οι Ακρίτες, που όμως αγνοούν τη νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους.
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Βενέτης, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Καϊκούτ, Μαρκόφσκι, Σιόντης, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος, Ζουμπουλάκης, Φάμπιο.
Στον πάγκο: Κουτζαβασίλης, Παρασκευαΐδης, Ρόχας, Κόντος, Χαβίτο, Χουμπούτια, Γεωργακόπουλος.
Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος Γουάλας, Σολτάνι, Βάλτερ Μπαλούφο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης.
Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Λουσέρο, Ομπόντο, Κλέιτον, Κομεσίδης, Γούτας, Μπέλιτς.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
Την αναμέτρηση διευθύνει ο Δασκαλόπουλος του συνδέσμου Κορινθίας.
Με βοηθούς τους Καρσιώτη (Κορινθίας), Πασχάλη (Ηπείρου) και 4ο τον Μήτσιο (Ηπείρου).
10' Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για λογαριασμό της Ξάνθης!
Οι Ακρίτες έφυγαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Σολτάνι, που έπιασε το σουτ, αλλά ο Σιόντης παρενέβη και αποσόβησε τον κίνδυνο.
Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαστεριανός έκανε την προβολή, αλλά πέρασε άουτ.
16' To σουτ του Καπετάνου κατέληξε άουτ.
20' Εκτέλεση φάουλ από τον Ναγιάρ, έδιωξε με τις γροθιές ο Κυριακίδης.
29' Ο Παπαστεριανός παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.
30' Ευκαιρία για την Κέρκυρα!
Ο Φάμπιο απείλησε από πλάγια θέση στην περιοχή, με το σουτ που δοκίμασε να περνά λίγο πάνω την αντίπαλη εστία.
39' O Γουάλας βλέπει την κίτρινη κάρτα.
43' Κίτρινη κάρτα και στον Μαρκόφσκι.
44' Ακόμα μία, αυτή τη φορά στον Καϊκούτ που χτύπησε με τον αγκώνα τον Λισγάρα.
45' Χωρίς καθυστερήσεις, ο Δασκαλόπουλος στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος, δίχως κλασικές ευκαιρίες. 2-4 οι τελικές προσπάθειες, 51%-49% η κατοχή της μπάλας. Αρκετές δυνατές μονομαχίες στο τελευταίο δεκάλεπτο.
46’ Αλλαγή για την Ξάνθη: Ο Ομπόντο πέρασε στη θέση του Φλίσκα.
46' ¨Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
47' Το σουτ του Ζουμπουλάκη κατέληξε άουτ.
51' Κίτρινη κάρτα στον Ναγιάρ. Μικροένταση με τον Ομπόντο.
56' Αλλαγή για την Ξάνθη: Ο Κλέιτον πέρασε στη θέση του Βάλτερ.
Πρόβλημα με τον Λισγάρα για την Ξάνθη. Σφίγγει τα δόντια και συνεχίζει.
62' Επικίνδυνο σουτ του Ανδρεόπουλου, πέφτει στην γωνία του ο Κυριακίδης και διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
65' Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Κόντος πέρασε στο ματς, αντί του Καϊκούτ.
66' Αλλαγή και για την Ξάνθη: Ο Λουσέρο πέρασε στη θέση του Παπαστεριανού.
70' Ευκαιρία για την Ξάνθη!
Ο Σολτάνι έκανε την σέντρα, με τον Καπετάνο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
72' Άσχημα εκτελεσμένο φάουλ από τον Κλέιτον.
79' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη.
79' Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Χαβίτο πέρασε στη θέση του Ζορμπά.
80' Δοκάρι για την Ξάνθη!
Σε προσπάθεια του Κλέιτον η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.
82' Κίτρινη κάρτα στον Καρυπίδη.
85' Το δυνατό σουτ του Σολτάνι κατέληξε άουτ.
86' Οι γηπεδούχοι φωνάζουν για χέρι του Γουάλας σε κεφαλιά του Μαρκόφσκι.
89' Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Γεωργακόπουλος πέρασε στη θέση του Φάμπιο.
90' Πέντε λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+5' Λήξη της αναμέτρησης.