ΟΣΦΠ-Παναιτωλικός 2-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση Ολυμπιακός-Παναιτωλικός για την 19η αγωνιστική της Superleague. Ραδιοφωνικά από NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σε όλους.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα συμβούν στο παιχνίδι του "Γ. Καραϊσκάκης". όπου ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον Παναιτωλικό.
Οι "ερυθρόλευκοι" δεν έχουν στη διάθεσή τους τον Τσόρι που ταλαιπωρείται από ίωση και στη θέση του θα αγωνιστεί ο Φορτούνης.
Αυτή είναι και η μόνη αλλαγή στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού σε σχέση με το παιχνίδι στα Πηγάδια και το 3-1 επί της Ξάνθης.
Για τους γηπεδούχους ξεκινούν οι Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μασουακού, Μανιάτης, Κασάμι, Αφελάι, Ντοσεβί, Φορτούνης, Μήτρογλου.
Στον πάγκο κάθονται οι Μέγιερι, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης, Ντουρμάζ, Σαλίνο, Διαμαντάκος, Μπενίτες.
Αρκετές και σημαντικές οι απουσίες για τους φιλοξενούμενους που δεν έχουν στη διάθεσή τους τον βασικό τερματοφύλακά τους, τον Ράφαελ, τον Μορένο αλλά και τον Βιγιαφάνες.
Η ομάδα του Μάκη Χάβου ξεκινά με την εξής ενδεκάδα: Στεφανάκος, Μπεχαράνο, Μαλεζάς, Εντζεγκέλε, Κέβιν, Γοδόι, Άλβες, Φωτάκης, Μαρτίνες, Καπέλ, Μύγας.
Αναπληρωματικοί είναι οι Κολοβούρης, Κουτρουμάνος, Βασιλείου, Παπουτσογιαννόπουλος, Σκαραμοτσίνο, Μήλιος, Κωνσταντόπουλος.
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Δημητρόπουλος, με βοηθούς τους Ποντίκη και Σίπκα.
Τέταρτος είναι ο Λαμπρόπουλος.
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
1' Σέντρα στον αγώνα.
3' Από τα αριστερά ο Άλβες σουτάρει, αλλά δεν ανησυχεί τον Ρομπέρτο.
Σε χαμηλό ρυθμό ως τώρα το ματς, με τον Αφελάι να δείχνει ο πιο ορεξάτος "ερυθρόλευκος".
13' Ωραία ενέργεια του Μασουακού, αλλά το σουτ κοντράρει στον Μαλεζα και δεν δημιουργεί προβλήματα στον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.
16' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Άλβες βγήκε απέναντι στον Ρομπέρτο, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο Ισπανός πρόλαβε κι έδιωξε.
Στο 69% υπέρ του Ολυμπιακού η κατοχή της μπάλας, τρεις τελικές ως τώρα για τον Παναιτωλικό.
27' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη που μπήκε από αριστερά και γύρισε στον Αφελάι, όμως το σουτ κόντραρε στον Εντζεγκέλε.
Ένα λεπτό νωρίτερα υποδείχθηκε λανθασμένα οφσάιντ ο Κάπελ που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού.
35' Πολύ ωραία σέντρα του Μαρτίνες, κανείς παίκτης στην πορεία της μπάλας.
36' Κίτρινη κάρτα στον Γωτάκη.
39' Διπλή μεγάλη απόκρουση του Στεφανάκου σε σουτ από Αφελάι και Φορτούνη!
41' Έχει χτυπήσει ο Άλβες από χτύπημα του Αφελάι που σήκωσε ψηλά το πόδι και βλέπει την κίτρινη κάρτα.
45' Σουτ του Μανιάτη, η μπάλα ψηλά άουτ.
45'+1' Νέο σουτ από τον Φορτούνη ξανά άουτ.
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Με σωστή διάταξη και χωρίς να επιτρέψει στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του, ο Παναιτωλικός κρατά το 0-0. Μετά το 30' ανέβηκαν οι "ερυθρόλευκοι" που δεν βρήκαν λύσεις στο... παζλ του Μάκη Χάβου.
46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος.
52' Πολύ σπουδαία επέμβαση του Στεφανάκου σε προσπάθεια του Μανιάτη από κοντά, ενώ είχε αποκρούσει με αστάθεια σουτ του Ντοσεβί.
54' Κίτρινη κάρτα ο Μύγας.
58' Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν.
63' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κουτρομάνος στη θέση του Μύγα.
64' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πλασέ του Μήτρογλου η μπάλα άουτ.
65' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπενίτες αντί του Φορτούνη και ο Ντουρμάζ στη θέση του Αφελάι.
66' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι.
68' Συνεχίζουν να πιέζουν οι ερυθρόλευκοι.
69' ΓΚΟΛ, 1-0, ο Ολυμπιακός!
Ο Ντοσεβί ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ.
73' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Κέβιν πέρασε ο Σκαραμοτσίνο.
76' Κίτρινη κάρτα στον Μπεχεράνο.
79' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Μπεχεράνο πέρασε ο Βασιλείου.
79' Φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ επιχειρεί να κρεμάσει τον Στεφανάκο, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ.
80' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντοσεβί κάνει το σουτ και η μπάλα φεύγει άουτ.
83' Φάση για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Ντουρμάζ, μπλοκάρει ο Στεφανάκος.
86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Ντοσεβί πέρασε ο Μπουχαλάκης.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων.
90+3' ΓΚΟΛ, 2-0, για τον Ολυμπιακό με τον Μανιάτη!
Ωραία ενέργεια του Ντουρμάζ που απέφυγε δύο αντιπάλους έκανε ωραίο γύρισμα και ο Μανιάτης έκανε το 2-0.