Skoda Ξάνθη-Παναθηναϊκός 1-1

Παρακολουθήστε από το control room του sport-fm.gr την αναμέτρηση Skoda Ξάνθη-Παναθηναϊκός για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Ραδιοφωνικό μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.Ενημέρωση και για τα άλλα παιχνίδια που διεξάγονται την ίδια ώρα: Πανθρακικός - ΟΦΗ και Χανιά - ΠΑΣ Γιάννινα.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση SKODA Ξάνθη-Παναθηναϊκός για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο ίδιο γήπεδο στις 18 Δεκεμβρίου 2014 για το πρωτάθλημα, με τους «ακρίτες» να κερδίζουν με σκορ 4-2.
Τα γκολ των νικητών είχαν πετύχει οι Γούτας (3’), Βασιλακάκης (16’), Σολτάνι (52’) και Καπετάνος (63’), ενώ για τους ηττημένους σκόραρε δις ο Καρέλης (17’ και 65’).
Μπέλιτς και Ράνος είναι οι απόντες για τους γηπεδούχους, Νίνης, Μπαϊράμι, Μπούι και Κουτρουμπής έχουν τεθεί νοκ άουτ για τους φιλοξενούμενους.
Τελευταία φορά που τέθηκαν αντιμέτωποι Skda Ξάνθη και Παναθηναϊκός στο Κύπελλο, ήταν στα ημιτελικά του θεσμού της σεζόν 2006-07.
Την πρόκριση στον τελικό πήραν οι «πράσινοι», που παραχώρησαν 0-0 στο πρώτο παιχνίδι και νίκησαν 1-0 στον επαναληπτικό στην ακριτική πόλη, με τέρμα του Τζιόλη (5’).
Δεν βρίσκεται και στην καλύτερη κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, καθώς από το πρωί βρέχει στην ακριτική πόλη.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων…
Για τη γηπεδούχο Skoda Ξάνθη, ο Ρασβάν Λουτσέσκου επέλεξε τους εξής 11: Κυριακίδη, Μπέρτο, Καρυπίδη, Γούτα, Γουάλας, Ομπόντο, Παπαστεριανό, Κλέιτον, Καπετάνο, Σολτάνι, Λουσέρο.
Από την άλλη, ο Γιάννης Αναστασίου θα παρατάξει τον φιλοξενούμενο Παναθηναϊκό με τους: Κοτσόλη, Τριανταφυλλόπουλο, Νάνο, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδη, Μέντες, Δώνη, Ζέκα, Αζαγκούν, Κλωναρίδη και Καρέλη.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ανδρέας Παππάς (Αθηνών), με βοηθούς τους Δημήτριο Γκάγκα (Λάρισας) και Δημήτριο Τάτση (Ηπείρου).
Οι αγώνες της φάσης των "16" του Κυπέλλου είναι διπλοί. Ο επαναληπτικός αυτού του ζευγαριού θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη (30/01, 19:00) στο «Απόστολος Νικολαΐδης».
1': Σέντρα του αγώνα
1': Πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Κοτσόλης έδιωξε λανθασμένα, η μπάλα κόντραρε στον Καπετάνο και πέρασε άουτ.
3': Καλή στιγμή και για τον Παναθηναϊκό με τον Ζέκα να γυρίζει στον Καρέλη, που πλάσαρε άσχημα, στέλνοντας τη μπάλα στα χέρια του Κυριακίδη.
Λίγος κόσμος στο γήπεδο, λόγω των κακών καιρικών συνθηκών. Μεταξύ αυτών και περίπου 250 οπαδοί του Παναθηναϊκού.
Χωρίς κάτι ιδιαίτερο συμπληρώθηκαν τα δέκα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το παιχνίδι στην Κομοτηνή. Πανθρακικός και ΟΦΗ περιμένουν την απόφαση του διαιτητή Κομίνη, με τα δεδομένα μέχρι τώρα να δείχνουν πως το παιχνίδι οδεύει προς αναβολή, λόγω της κακής αγωνιστικής κατάστασης του γηπέδου.
Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.
14': Μακρινό σουτ του Ζέκα για τον Παναθηναϊκό, καμία ανησυχία για τον Κυριακίδη, καθώς η μπάλα περνάει άουτ.
Στα Χανιά, ΑΟΧ και ΠΑΣ Γιάννινα είναι στο 0-0 μετά από 15 λεπτά παιχνιδιού.
Είκοσι λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν στα Πηγάδια. SKODA Ξάνθη και Παναθηναϊκός είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
22': Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Καρυπίδης αποχωρεί με μυϊκό τραυματισμό και τη θέση του παίρνει ο Λισγάρας.
24': Ο Ατζαγκούν κάνει την κάθετη πάσα στον Καρέλη, που σουτάρει με τη μία, αλλά ο Λισγάρας βάζει την κόντρα και στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ.
Πανθρακικός-ΟΦΗ: Ο Κομήνης ελέγχει ξανά τον αγωνιστικό χώρο, όμως η μπάλα κυλάει με δυσκολία.
25': Κίτρινη κάρτα στον Ατζαγκούν για διαμαρτυρία.
26': Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Στην αντεπίθεση ο Λουσέρο έδωσε την πάσα στον Κλέιτον, που βρέθηκε απέναντι στον Κοτσόλη, αλλά ο τελευταίος έδιωξε σωτήρια με τα πόδια.
Αναβολή στην Κομοτηνή! Ο Γιώργος Κομήνης έκρινε ακατάλληλο τον αγωνιστικό χώρο. Αύριο στις 15.00 θα γίνει η αναμέτρηση του Πανθρακικού με τον ΟΦΗ.
31': Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Σολτάνι, που έκανε ωραία ντρίπλα μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά και πάλι ο Κοτσόλης έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.
Δέκα λεπτά για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στα Πηγάδια. Δύο οι καλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, αμφότερες για την Ξάνθη στο 26' και το 31'. Και στις δύο περιπτώσεις ο Κοτσόλης αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν.
37' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα!Ο Κρητικός ανοίγει το σκορ στα Χανιά, ενώ λίγο νωρίτερα ο Σαπαλίδης είχε δοκάρι.
Έχει πέσει στα τελευταία ο ρυθμός της αναμέτρησης.
43': ΓΚΟΛ για τη SKODA Ξάνθη.
Ο Μπέρτος έκανε ανενόχλητος τη σέντρα από δεξιά στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού και ο Λουσέρο με μονοκόματο σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.
Καθοριστικό το σημείο που πέτυχε το γκολ η ακριτική ομάδα.
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις, οι οποίες παίζονται ήδη.
45'+1': Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η SKODA Ξάνθη προηγείται 1-0 του Παναθηναϊκού, χάρη σε τέρμα του Αντριάν Λουσέρο στο 43'.
Δίκαιο το προβάδισμα για την ακριτική ομάδα, που είχε τις καλύτερες (3) στιγμές στο πρώτο ημίχρονο.
Ημίχρονο και στα Χανιά, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται 1-0 του ΑΟ Χανιά
Στο ημίχρονο: SKODA Ξάνθη-Παναθηναϊκός 1-0 (43’ Λουσέρο) ΑΟ Χανιά-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (37’ Κρητικός) Πανθρακικός-ΟΦΗ (αναβολή)
46': Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στα Πηγάδια.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου και στο ματς του ΑΟΧ με τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Όσο περνάει η ώρα, ο αγωνιστικός χώρος βαραίνει περισσότερο και η μπάλα κυλάει με μεγαλύτερη δυσκολία.
Η Ξάνθη έχει την κατοχή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πιέζει για ένα δεύτερο γκολ.
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα και κατ' επέκταση να απειλήσουν τον Κυριακίδη.
54': Σουτ του Καρέλη έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου ομάδας.
Μπεργκ, Πέτριτς και Πράνιτς συνεχίζουν το ζέσταμα, που ξεκίνησαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
60': Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τους Πέτριτς και Λαγό να παίρνουν τις θέσεις των Τριανταφυλλόπουλου και Μέντες αντίστοιχα.
62': Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη για μαρκάρισμα στον Κλέιτον
Με την έξοδο του Τριανταφυλλόπουλου, θέση στο δεξί άκρο της άμυνας παίρνει ο Ζέκα.
65': Δεύτερη αλλαγή και για την Ξάνθη, με τον Βασιλακάκη να παίρνει τη θέση του Καπετάνου.
Στην κορυφή της επίθεσης της ακριτικής ομάδας πηγαίνει πλέον ο Κλέιτον.
68': Δυνατό σουτ του Ζέκα από θέση μέσα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
Ο Παναθηναϊκός έχει κάνει δύο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά επί της ουσίας καμία κλασσική ευκαιρία για γκολ.
AOX-ΠΑΣ Γιάννινα: Χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ να συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα (1-0) στα Χανιά
68' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
Μετά από ένα «νεκρό» 25λεπτο, ο ΠΑΣ διπλασιάζει τα τέρματά του με σουτ του Ακόστα.
71': Κίτρινη κάρτα στον Πέτριτς για μαρκάρισμα στον Παπαστεριανό.
74': Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης μπήκε στην περιοχή και έκανε τη σέντρα προς τον Λουσέρο, που σούταρε, αλλά είδε τη μπάλα να περνάει άουτ.
75': Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπεργκ να αντικαθιστά τον Κλωναρίδη
79': Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Πέτριτς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Κυριακίδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
82': Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους.
Ο Κλέιτον επιλέγει να κάνει σέντρα, που περνάει ανεκμετάλλευτη.
83': Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα για φάουλ στον Πέτριτς.
87': ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό.
Ο Μπεργκ έκανε την ατομική προσπάθεια και σέντρα από αριστερά και ο Καρέλης με ωραίο πλασέ, ισοφάρισε σε 1-1.
90': Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Βάλτερ να αντικαθιστά τον Παπαστεριαν΄.
90': Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Μπεργκ να βρίσκεται απέναντι από τον Κυριακίδη, που τον νικάει και κρατάει το 1-1
91': Κίτρινη κάρτα στον Νάνο
90' Γκολ για τον ΑΟΧ!Λίγο πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι μειώνουν σε 2-1 με γκολ του Σουκιά
92': Κίτρινη κάρτα και στον Σολτάνι
90'+3': Λήξη του αγώνα. Skoda Ξάνθη και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Λισγάρας (43') και Καρέλης (87') οι σκόρερ της αναμέτρησης.
Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη (30/01) στο Απόστολος Νικολαΐδης.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό απόγευμα...
Τελικό στα Χανιά! ΑΟ Χανιά-ΠΑΣ Γιάννινα: 1-2