Κέρκυρα-ΑΕΚ 1-1

Χωρίς να παίξει καλά, η ΑΕΚ έφυγε αλώβητη απ' την Κέρκυρα και με το 1-1 απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους "8" του Κυπέλλου.

16:36
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ στην Κέρκυρα για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.
17:44
Πηγαίνοντας "τρένο" στο πρωτάθλημα της Football League (έστω κι αν δυσκολεύτηκε στο τελευταίο παιχνίδι με τον Άλιμο) η "Ένωση" είναι σαφές ότι βλέπει ως πρόκληση τη διοργάνωση του Κυπέλλου.
17:45
Το έδειξε, εξάλλου, στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο, όπου έκανε πιθανότατα την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και απέδειξε ότι δεν έχει σε τίποτα να προβληματίζεται αντιμετωπίζοντας ομάδες από τη Σούπερ Λίγκα.
17:45
Απέναντι σε μια τέτοια λοιπόν -που ειδικά στην έδρα της είναι αρκετά δυνατή- οι "κιτρινόμαυροι" θέλουν να φύγουν απ' την Κέρκυρα με προβάδισμα πρόκρισης στους "8".
17:46
Έστω κι αν θα χρειαστεί να το προσπαθήσουν με πολλές απουσίες, καθώς εκτός μάχης έχουν τεθεί οι Κολοβέτσιος, Κορδέρο, Μπαρμπόσα και Ντακόλ.
17:47
Πέραν αυτών, δε, ο Τραϊανός Δέλλας κάνει και δυο αλλαγές στην ενδεκάδα σήμερα, επαναφέροντας τον Μπακάκη και δίνοντας στον Τζανετόπουλο (και όχι τον Γιόχανσον) τη θέση δίπλα στον Ανάκογλου στα χαφ.
17:47
Ας δούμε αναλυτικά όμως τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
17:48
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Ανάκογλου, Αραβίδης, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπρέσεβιτς
17:48
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Καϊκούτ, Ρόχας, Καρντόζο, Χαβίτο, Σιόντης, Ανδρεόπουλος, Ζουμπουλάκης, Φάμπιο
17:48
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Σέτκους, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Μαρκόφσκι, Κόντος, Ντιμιτρόφσκι, Γεωργακόπουλος.
17:48
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Π. Ντούνης, Γεωργέας, Γροντής, Μ. Ντούνης, Σοϊλέδης, Τσεβάς, Γιόχανσον.
17:49
Ούτε στο σημερινό ματς θα νιώσει μόνη της η ΑΕΚ, καθώς περισσότεροι από 500 φίλοι της βρίσκονται στο γήπεδο για να την υποστηρίξουν.
17:49
1': Έναρξη του αγώνα.
17:57
5': Ο Αραβίδης έκανε ωραία κίνηση και σούταρε δυνατά έξω απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
17:57
9': Ο Πλατέλλας βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά είναι χλιαρό και καταλήγει στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλης.
18:03
13': Πρώτο σουτ για την Κέρκυρα. Το κάνει ο Καϊκούτ, αλλά δεν είναι δυνατό και φεύγει έξω απ' την εστία του Ανέστη.
18:04
16': Μετά από σέντρα του Ανδρεόπουλου, ο Ταβάρες έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
18:08
22': Επιφυλακτικές οι δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ελέγξει το ματς και ν' απειλήσει στην επίθεση -χωρίς ωστόσο να ρισκάρει στην άμυνα.
18:16
30': Ίδια εικόνα στο ματς, δηλαδή η ΑΕΚ να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, αλλά να μη μπορεί να την κυκλοφορήσει σωστά και να φτιάξει προϋποθέσεις για να δημιουργήσει ευκαιρίες.
18:18
33' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
18:18
Τη βλέπει ο Ανάκογλου για διαμαρτυρία.
18:21
36' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα
18:21
Την αντικρίζει ο Ανδρεόπουλος.
18:24
38': Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα!
18:25
Σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Ταβάρες γύρισε την μπάλα από αριστερά, ο Χαβίτο την άφησε για τον Καϊκούτ, αλλά το σουτ που έκανε εκείνος πέρασε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι!
18:28
41': Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ανάκογλου, ο Μπρέσεβιτς βγαίνει τετ-α-τετ και πλασάρει στα δίχτυα, αλλά το γκολ (οριακά, αλλά σωστά) δε μετράει ως οφσάιντ.
18:29
42': Ο Μπακάκης προσπαθεί ν' απειλήσει μ' ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
18:30
45': Λήξη του ημιχρόνου.
18:46
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
18:48
47': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:49
Ο Μάνταλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και προσπάθησε να νικήσει τον Κουτζαβασίλη, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
18:54
55': Στο ίδιο -επιφυλακτικό- τέμπο συνεχίζεται το παιχνίδι, την ώρα που οι Γιόχανσον, Σοϊλέδης και Ντούνης έχουν σηκωθεί για προθέρμανση από τον Δέλλα.
18:59
58' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ!
19:00
Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Βενέτης επωφελήθηκε και με δυνατό κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του Ανέστη!
19:07
66' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:07
Στη θέση του Τζανετόπουλου μπαίνει ο Γιόχανσον.
19:08
67' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα
19:08
Τη βλέπει ο Παρασκευαΐδης για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
19:09
68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:10
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από αριστερά, ο Γιόχανσον πήγε να βάλει την προβολή και η μπάλα -από το πόδι του Ταβάρες που προσπάθησε να τον εμποδίσει- κατέληξε στη δεξιά γωνία!
19:13
71' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
19:13
Στη θέση του Φάμπιο περνάει ο Κόντος.
19:14
74' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
19:15
Τη βλέπει ο Λαμπρόπουλος για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
19:16
76': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:18
Έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μπακάκη, ο Μπρέσεβιτς σουτάρει στην κίνηση -από θέση μέσα δεξιά- αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
19:18
78' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
19:18
Ο Ναγιάρ αντικαθιστά τον Ανδρεόπουλο.
19:20
79' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
19:20
Τη δέχεται ο Μάνταλος, για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Χαβίτο.
19:20
80' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:20
Ο Ντούνης περνάει στη θέση του Πλατέλλα.
19:24
84' - Αλλαγή για την Κέρκυρα
19:24
Ο Μαρκόφσκι αντικαθιστά τον Ρόχας.
19:25
85': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:26
Ο Γιόχανσον έκλεψε την μπάλα και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι!
19:29
89' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:29
Ο Σοϊλέδης περνάει στη θέση του Μπρέσεβιτς.
19:31
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
19:34
90'+3': Λήξη του αγώνα.