Skoda Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα

Η Ξάνθη έφθασε κοντά στη νίκη, αλλά πέταξε τις ευκαιρίες που είχε στο φινάλε και παρέμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΣ, που ισοφάρισε με τον Τσάβες στο 75', ενώ ο Κλέιτον είχε κάνει το 1-0 στο 54ο λεπτό.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Skoda Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα, για την 20η αγωνιστική της Super League.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Λισγάρας, Γούτας, Γκομσί, Μπέρτος, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Σολτάνι, Κλέιτον, Καπετάνος.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι: Ζαρόπουλος, Γουάλας, Φερνάντεθ, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Μπέλιτς
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Ακόστα, Τσουκαλάς, Τσάβες, Στρούνα, Μανιάς.
Στον πάγκο των Ηπειρωτών κάθονται οι: Σωτηρίου, Ιλιτς, Λόπεζ, Αυγενικού, Σκόνδρας, Σαπαλίδης.
Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος, βοηθοί είναι οι Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, Αντώνιος Καρατζίκας. Τέταρτος Διαιτητής: Αλεξάνδρος Αρετόπουλος.
Τιμωρημένος από πλευράς Ξάνθης είναι ο Μπαξεβανίδης και τραυματίες οι Καρυπίδης, Ράνος.
Τράβηγμα έχει υποστεί ο Κοροβέσης και έχει μείνει εκτός αποστολής από πλευράς ΠΑΣ.
Έναρξη στο ματς.
Σε κάκιστη κατάσταση είναι ο αγωνιστικός χώρος, καθώς έβρεξε πολύ στην Ξάνθη τις τελευταίες ώρες. Μάλιστα, "έπαιξε" το σενάριο να αναβληθεί ο αγώνας. Ωστόσο, η ηλιοφάνεια μια ώρα και λίγο παραπάνω πριν το ματς, βοήθησε πολύ στο να γίνει το ματς.
Ο χλοοτάπητας επιβαρύνθηκε πολύ και μεσοβδόμαδα, όταν και έγινε το ματς Skoda Ξάνθη-Παναθηναϊκός, ενώ οι καιρικές συνθήκες ήταν κακές και τότε.
6' Προσπάθεια του Καπετάνου μέσα στην περιοχή και λόγο δεξιά, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.
9' Εξαιρετική επέμβαση του Βελλίδη σε πολύ καλό του Γκομσί. Ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων επιχείρησε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο που... απογειώθηκε στο αριστερό του παραθυράκι και έδιωξε σε κόρνερ.
10' Κίτρινη στον Μπέριο (ΠΑΣ).
11' Φάουλ Κλέιτον ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ.
12' Ανατροπή Καπετάνου από τον Βελλίδη, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων υποδείχθηκε σε θέση offside. Η φάση ξεκίνησε από σουτ του Σολτάνι έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μην καταφέρνει να απομακρύνει καλά.
18' Προσπάθεια του Μπέρτου έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε έξω ύστερα από το σουτ του.
26' Κίτρινη στον Ντάσιο (ΠΑΣ).
29' Δυνατό σουτ του Τσάβες έξω από την περιοχή, έδιωξε με δυσκολία ο Κυριακίδης. Στη συνέχεια της φάσης ο Μανιάς έπεσε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε ότι πρέπει να συνεχιστεί το ματς. Δεύτερη προσπάθεια του Τσάβες, η μπάλα έξω.
31' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Προσπάθεια του Σολτάνι από τα δεξιά, γύρισμα στον Καπετάνο, που από μικρή περιοχή και πίεση αντίπαλου στόπερ, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από την αντίπαλη εστία και... κούνησε τα αντίπαλα δίχτυα.
42' Σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή, ύστερα από γύρισμα του Ακόστα, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
Ο αγωνιστικός χώρος έχει επιβαρυνθεί πολύ ύστερα από περίπου 40 λεπτά αγώνα. Σε κάποια σημεία έχουν φύγει κομμάτια από τον χλοοτάπητα.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
54' Γκολ η Ξάνθη, 1-0!
Πάσα του Σολτάνι στον Λουσέρο, που τσίμπησε ωραία την μπάλα, τροφοδοτώντας τον Κλείτον μέσα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο τελειώνει άψογα τη φάση μέσα από την περιοχή.
60' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Ομπόντο, έξω ο Βασιλακάκης.
65' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Μέσα ο Ίλιτς, έξω ο Γιάκος.
68' Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Σολτάνι. Ο Αλγερινός σούταρε μέσα από την περιοχή και βρήκε σε αντίπαλα σώματα.
69' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπέλιτς στη θέση του Σολτάνι.
71' Κίτρινη στον Κλέιτον (Ξάνθη).
73' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. 69' Ο Μπέλιτς στη θέση του Σολτάνι.
73' Φάουλ Λουσέρο, κεφαλιά Καπετάνου, ο Βελλίδης μπλόκαρε.
75' Γκολ ο ΠΑΣ, 1-1!
Σέντρα του Λόπεζ από τα αριστερά, κεφαλιά του Τσάβες μέσα από την περιοχή και 1-1.
78' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα.
80' Κεφαλιά του Ακόστα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο έξω, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ.
83' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Γουάλας γύρισε από αριστερά, ο Βελλίδης έδιωξε
86' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σαπαλίδης στη θέση του Τσάβες.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Δυνατό σουτ του Λουσέρο μέσα από την περιοχή, η μπάλα σε αντίπαλο σώμα.
Απίστευτη διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη λίγο πριν το φινάλε. Στην πρώτη έδιωξε σε κόρνερ ο Βελλίδης την κεφαλιά του Γουάλας και στη δεύτερη ο Γούτας πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε από πολύ καλό σημείο.