Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, Παναθηναϊκός-Καλλονή, για την 20η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον Nova ΣΠΟΡ FM 94,6.

Καλησπέρα σας…
16:51
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Καλλονή για την 20η αγωνιστική της Super League.
16:53
Οι «πράσινοι», μετά το στραβοπάτημα στη Νέα Σμύρνη (1-1 με τον Πανιώνιο), θέλουν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, ώστε να μην χάσουν περισσότερο έδαφος στη μάχη του τίτλου. Στο «Απόστολος Νικολαΐδης» είναι πανίσχυροι, έχοντας οχτώ νίκες και μια ήττα.
16:53
Η ομάδα της Λέσβου προέρχεται επίσης από ισοπαλία 3-3 με τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο, σε ένα παιχνίδι που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο ο Βαγγέλης Βλάχος. Συμπλήρωσαν, πλέον, δέκα αγωνιστικές χωρίς νίκη.
16:57
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Μυτιλήνη, η Καλλονή είχε νικήσει με σκορ 1-0, χάρη σε τέρμα του Λεοζίνιο στο 35ο λεπτό.
16:58
Τα αγωνιστικά προβλήματα δεν λείπουν. Οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν χωρίς τους Νίνη, Μπούι, Κουτρουμπή και Μπαϊράμι, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων απουσιάζουν οι Γιορέντε, Κεϊτά και Ντελγκάδο.
16:59
Πάμε να δούμε τώρα τις συνθέσεις των δύο ομάδων…
16:59
Ο Γιάννης Αναστασίου θα παρατάξει τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό με τους: Στιλ, Μπούρμπο, Ταυλαρίδη, Σίλντενφελντ, Χουχούμη, Πράνιτς, Ζέκα, Λαγό, Πέτρις, Κλωναρίδη και Μπεργκ.
17:00
Από την άλλη, ο Βαγγέλης Βλάχος επέλεξε για την Καλλονή τους εξής έντεκα: Χογκ, Πιπίνης, Αντέγιο, Καμαρά, Μανούσος, Λεοζίνιο, Αναστασιάδης, Άλβες, Καλτσάς, Τσαμπούρης, Μίνγκας.
17:02
Στον πάγκο του «τριφυλλιού» βρίσκονται οι: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Ατζαγκούν, Καρέλης, Νάνο, Ντίνας.
17:03
Αναπληρωματικοί για την ομάδα της Λέσβου οι: Άλεξιτς, Κριπιντίρης, Χωριανόπουλος, Αγρίτης, Στεφάνοβιτς, Γιώργου, Ναβάρο.
17:04
Διαιτητής της συνάντησης είναι ο Αθανάσιος Γιάχος του συνδέσμου Χίου, με βοηθούς τους: Πολυχρόνη Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Κωνσταντίνο Ποντίκη (Πρέβεζας).
17:08
Τέταρτος διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας) και παρατηρητής ο Δημήτρης Νταμπώσης (Πιερίας).
17:10
Περίπου 2.500 φίλαθλοι του Παναθηναϊκού βρίσκονται αυτή την ώρα στη Λεωφόρο. Αρκετοί βρίσκονται έξω από το γήπεδο και κάποιοι άλλοι στο κλειστό, όπου παρακολουθούν τον αγώνα της γυναικείας ομάδας μπάσκετ.
17:13
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
17:15
1': Σέντρα στη Λεωφόρο
17:20
Χωρίς κάτι ιδιαίτερο έχει κυλήσει το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.
17:21
6': Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό από τον Πέτριτς, αλλά ο Κροάτης δεν σουτάρει καλά και η μπάλα περνάει άουτ.
17:27
11': Σέντρα του Ζέκα για τον Μπεργκ, αλλά την τελευταία στιγμή απομακρύνει σε κόρνερ ο Αντέγιο.
17:29
Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τσαμπούρης τραβάει από τη φανέλα τον Μπεργκ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γιάχος θεωρεί ότι δεν υπάρχει παράβαση.
17:30
14': Αντεπίθεση της Καλλονής, αλλά ο Χουχούμης με εξαιρετικό τάκλιν κόβει την κάθετη πάσα του Λεοζίνιο στον Μανούσο. Αν ο τελευταίος έπαιρνε τη μπάλα, θα έβγαινε τετ-α-τετ με τον Στιλ.
17:34
19': Δυνατό σουτ του Πράνιτς έξω από την περιοχή, αλλά ο Χογκ με το ένα χέρι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
17:40
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός
17:41
25': Δυνατό διαγώνιο σουτ του Μπούρμπου από δεξιά, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χογκ.
17:43
28': Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Πράνιτς να κάνει την κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη, αλλά βγήκε ο Χογκ έγκαιρα και μπλόκαρε τη μπάλα.
17:51
34': Σέντρα του Ζέκα από δεξιά, ο Πέτρις δεν μπορεί να κάνει την προβολή στο πρώτο δοκάρι και ο Αντέγιο προ του Μπεργκ διώχνει σωτήρια τη μπάλα.
17:56
40': Κάκιστη επιλογή από τον Μπούρμπο, αφού είχε τη δυνατότητα για μια καλή σέντρα, αλλά προτίμησε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
17:59
4/22 γεμίσματα έχει ο Παναθηναϊκός και 0/6 η Καλλονή.
18:00
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, που ξεκινάνε από τώρα.
18:02
Κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Καλλονής, Χογκ για καθυστέρηση.
18:04
Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Πράνιτς να κάνει τη σέντρα-σουτ και τον Σίλντενφελντ να αστοχεί με εξ επαφής προβολή
18:04
45'+2': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Παναθηναϊκός και Καλλονή είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
18:18
Σε λίγα λεπτά αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο. 63%-37% είναι η κατοχή υπέρ του Παναθηναϊκού στο πρώτο, με τις τελικές να είναι 8-2.
18:20
46': Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό.
18:21
Ο Πέτριτς σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Μπεργκ, που είναι σε θέση οφσάιντ και τελικά το γκολ ακυρώνεται σωστά.
18:22
Συνεπώς, μένει το 0-0 στη Λεωφόρο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην επανάληψη.
18:23
48': Σέντρα του Πράνιτς, σκοράρει και πάλι ο Μπεργκ, αλλά και σε αυτή την περίπτωση είναι σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώνεται.
18:25
Ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι με επιθετικές διαθέσεις και πιέζει συνεχώς, στην προσπάθεια να ανοίξει το σκορ.
18:27
52': Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός αγώνα οι Πράνιτς και Κλωναρίδης, τις θέσεις τους παίρνουν Ντίνας και Καρέλης αντίστοιχα.
18:28
Η αλλαγή του Κλωναρίδη είναι αναγκαστική, αφού τραυματίστηκε λίγο νωρίτερα.
18:35
Συμπληρώθηκαν 60 λεπτά αγώνα. Ο Παναηθηναϊκός πιέζει, αλλά αδυνατεί να διασπάσει την άμυνα της Καλλονής.
18:36
62': Πρώτη αλλαγή για την Καλλονή, με τον Ναβάρο να παίρνει τη θέση του Καμαρά.
18:37
63': Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από σέντρα του Χουχούμη, δύο φορές ο Μπεργκ δεν μπορεί να νικήσει τον Χογκ και ο Καρέλης από μισό μέτρο στο δεύτερο δοκάρι, στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.
18:42
67': Κίτρινη κάρτα στον Χουχούμη.
18:43
69': Κίτρινη κάρτα και στον Μπούρμπο.
18:47
73': Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
18:48
73': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Ατζαγκούν να αντικαθιστά τον Μπούρμπο.
18:51
76': Δυνατό σουτ του Ατζαγκούν έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ένα μέτρο πάνω από το δοκάρι του Χογκ.
18:52
78': ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό.
18:53
Ο Καρέλης έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα βρίσκει λίγο στον Άλβες, Χογκ και Αναστασιάδης μπερδεύονται και ο Μπεργκ σε κενή εστία κάνει το 1-0.
18:57
82': Κίτρινη κάρτα στον Μανούσο.
18:58
82': Δεύτερη αλλαγή για την Καλλονή, με τον Αγρίτη να αντικαθιστά τον Καλτσά.
18:59
84': Σέντρα-σουτ του Χουχούμη, αλλά ο Χογκ προλαβαίνει και διώχνει προ του Πέτριτς.
18:59
85': Κλείνει τις αλλαγές της και η Καλλονή, με τον Στεφάνοβιτς να παίρνει τη θέση του Άλβες.
19:05
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:05
Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη για καθυστέρηση. Την επιδίωξε για να εκτίσει την ποινή στο ματς με τη Νίκη Βόλου.
19:09
Κίτρινη κάρτα στον Πέτριτς για διαμαρτυρία.
19:09
Λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει μια δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Καλλονής και παραμένει στο παιχνίδι του τίτλου. "Χρυσός" σκόρερ ο Μάρκους Μπεργκ στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.