ΑΕΚ-Παναιγιάλειος 3-0

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Αραβίδη (που έκανε χατ-τρικ) η ΑΕΚ καθάρισε 3-0 τον Παναιγιάλειο και συνέχισε την προέλαση στη Football League.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναιγιάλειο.
Έχοντας βγάλει το μισό πρωτάθλημα στην κορυφή και χωρίς να έχει χάσει, η "Ένωση" θέλει να συνεχίσει την προέλασή της στη Football League. Και θέλει να το κάνει με τον ίδιο τρόπο που το έκανε στα περισσότερα εντός έδρας παιχνίδια της: Με γκολ και θέαμα...
Έστω κι αν εξακολουθούν λοιπόν να έχουν απουσίες -κι έστω κι αν το σημερινό ματς παρεμβάλλεται στις σημαντικές αναμετρήσεις με την Κέρκυρα για το Κύπελλο- οι "κιτρινόμαυροι" θα προσπαθήσουν να κάνουν με στιλ ένα ακόμα βήμα προς την επιστροφή.
Όπως και να 'χει, η σημερινή είναι σημαντική μέρα για τον Άρη Σοϊλέδη (που ξεκινά πρώτη φορά ως βασικός), ενώ το δικό του come back κάνει και ο Μπαρμπόσα, μετά τον τραυματισμό που τον άφησε αρκετές μέρες έξω.
Ας δούμε αναλυτικότερα όμως τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασόπουλος, Σπίνουλας, Τζημογιάννης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Ρουμπουλάκου, Μίλιεβιτς, Νάστος, Σεχολάρι, Σκαρτσίλας, Μπούνας
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Σαρρής, Μπακάκης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Βούρας, Ρόβας, Τζανετόπουλος, Γροντής, Ζόριτς, Μπρέσεβιτς, Ντούνης.
Αναπληρωματικοί για τους φιλοξενούμενους οι: Μπαλτεμάς, Σανδραβέλης, Ακπαρίδης, Καμινιώτης, Φουρτάδο, Ουρτάδο, Ντος Σάντος.
Λίγος κόσμος στο ΟΑΚΑ, καθώς η αντι-εμπορική μέρα και ο άσχημος καιρός έχουν ως αποτέλεσμα η προσέλευση να είναι μικρότερη από άλλες φορές.
1': Ξεκίνησε το παιχνίδι.
4': Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από γύρισμα του Πλατέλλα από δεξιά, ο Μάνταλος προσπάθησε να πλασάρει απευθείας, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου.
5'- ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Δεν πρόλαβε καν να συμπληρωθεί πεντάλεπτο και η σφοδρή χαλαζόπτωση στο ΟΑΚΑ οδήγησε τον διαιτητή στην απόφαση να στείλει τις ομάδες στ' αποδυτήρια.
Ο ρέφερι έχει επαναφέρει τους παίκτες από τ' αποδυτήρια, αλλά εξακολουθεί να πέφτει δυνατή βροχή.
Τουλάχιστον όμως δεν πέφτει πλέον χαλάζι κι αυτό θεωρείται αρκετό από τον διαιτητή να ξεκινήσει και πάλι το ματς.
11': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο!
Ο Σεχολάρι έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά κι έφτασε απέναντι στον Ανέστη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε σωτήρια. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μίλιεβιτς πήρε την επαναφορά, αλλά σούταρε ψηλά άουτ!
16': Κι άλλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο!
Ο Σεχολάρι εκμεταλλεύτηκε νέα αδράνεια και σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Ανέστης επενέβη και πάλι, αποκρούοντας δύσκολα στην αριστερή του γωνία!
20': Προσπαθεί να πιέσει η ΑΕΚ, αλλά η κυκλοφορία της μπάλας είναι δύσκολο να γίνει σωστά σε τέτοιο τερέν.
21' - Κίτρινη κάρτα για τον Παναιγιάλειο
Τη βλέπει ο Ιωάννου για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
29': Ο Μπακάκης βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ έξω απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.
32': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Πλατέλλας μπήκε από δεξιά στην περιοχή και γύρισε την μπάλα, αλλά το απευθείας πλασέ του Μπαρμπόσα ήταν αδύναμο και μπλοκαρίστηκε από τον Αθανασόπουλο.
36': Παρά τις δυσκολίες του τερέν, η ΑΕΚ έχει κερδίσει μέτρα κι έχει εντείνει την πίεση προς τον αντίπαλο.
38': Καλή φάση για τον Παναιγιάλειο!
Σε εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, ο Σκαρτσίλας ξεχάστηκε αμαρκάριστος στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι και ν' απειλήσει.
40' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από αριστερά, ο Αραβίδης νίκησε τους πάντες στον αέρα και με σκαστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
44': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Μάνταλος έκανε ένα όμορφο σόλο από τον άξονα και έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Αθανασόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία κι απέκρουσε σε κόρνερ!
45'+2': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Αφού συνεργάστηκε με τον Πλατέλλα, ο Μπακάκης σέντραρε όμορφα από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Αραβίδη έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
45'+3': Ο Σεχολάρι μπήκε από αριστερά στην περιοχή και δοκίμασε φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
45'+5' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Πλατέλλας ελίχθηκε έξω απ' την περιοχή κι έπιασε δυνατό σουτ, το οποίο βρήκε το οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ!
45'+7': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
51': Δυνατά έχει ξεκινήσει μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα "κλειδώσει" το ματς.
60': Η συντριπτική κατοχή της μπάλας και ο περιορισμός του αντιπάλου στην περιοχή δεν είναι αρκετά προς το παρόν για να φτιάξει μεγάλες φάσεις στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ.
65' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Έπειτα από όμορφη ενέργεια και εξίσου καλή σέντρα του Σοϊλέδη από αριστερά, ο Αραβίδης πρόλαβε την έξοδο του Αθανασόπουλου και με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
70' - Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο
Στη θέση του Μίλιεβιτς μπαίνει ο Ντος Σάντος.
72' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Γροντής αντικαθιστά τον Σοϊλέδη.
73': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Πλατέλλα, ο Αραβίδης έπιασε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο, αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε δύσκολα.
73' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Λαμπρόπουλος, που ανέτρεψε τον Ντος Σάντος όταν εκείνος πήγε να φύγει στην πλάτη του από δεξιά.
78': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Σε όμορφη αντεπίθεση, ο Γροντής γύρισε την μπάλα από αριστερά, αλλά ο Αραβίδης δεν πρόλαβε για λίγο να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
79' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Ρόβας μπαίνει στη θέση του Ανάκογλου.
79' - Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο
Ο Φουρτάδο αντικαθιστά τον Σεχολάρι.
83' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Μπρέσεβιτς στη θέση του Μπαρμπόσα.
86' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από ωραίο γύρισμα του Γροντή, ο Αραβίδης έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και κάρφωσε την μπάλα στο δεξί "Γ" του Αθανασόπουλου!
88': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Πλατέλλας έκλεψε την μπάλα και αφού προχώρησε, έπιασε δυνατό σουτ που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3': Λήξη του αγώνα.