ΑΕΚ - Κέρκυρα

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr τον επαναληπτικό της ΑΕΚ απέναντι στην Κέρκυρα, για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας. 1-1 το πρώτο ματς με την "Ένωση" να έχει το προβάδισμα. Περιγραφή NovaΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα από το ΟΑΚΑ μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στην Κέρκυρα.
Είναι το δεύτερο μεταξύ τους ματς για την φάση των "16" με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
1-1 το πρώτο ματς στο νησί των Φαιάκων.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κόντος, Παρασκευαΐδης, Ντιμιτρόφσκι, Σιόντης, Ανδρεόπουλος, Καρντόζο, Γκόμεζ, Ζορμπάς, Ταβάρες, Καϊκούτ
Στον πάγκο: Σέτκους, Βενέτης, Μαρκόφσκι, Κρητικός, Χαβίτο, Ντιόγκο, Κουμπούτα
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης
Στον πάγκο: Π.Ντούνης, Μ.Ντούνης, Πεταυράκης, Ρόβας, Σαρρής, Μπρέσεβιτς, Ντακόλ
Περίπου 7.000 οπαδοί μέχρι στιγμής, αφού δεν βοηθούν τόσο οι καιρικές συνθήκες όσο και η ώρα διεξαγωγής. Η προσέλευση πάντως συνεχίζεται.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
2' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης κάνει όμορφη σέντρα από τα δεξιά ο Μπαρμπόσα κάνει το τακουνάκι και ο Κουτζαβασίλης μαζεύει.
7' Φάση για την Κέρκυρα. Στημένη φάση με τον Κόντο, η μπάλα πέρασε απ'όλους.
9' Καλή φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
11' Επικίνδυνη σέντρα του Μάνταλου, η μπάλα περνάει απ'όλους και καταλήγει άουτ.
17' Φάση για την ΑΕΚ. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους με τον Πλατέλλα να κάνει το πλασέ και τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει εύκολα.
25' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κάθετη του Μπαρμπόσα στον Ανάκογλου, που κάνει το σουτ αλλά ο Κουτζαβασίλης διώχνει δύσκολα.
33' Η Κέρκυρα έχει καταφέρει να παγώσει τον ρυθμό.
36΄ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο
43' Κίτρινη κάρτα στον Καϊκούτ.
44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Προβολή του Αραβίδη στην περιοχή, ο Μπαρμπόσα κάνει το πλασέ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Παραμένει το 0-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο ανάμεσα σε ΑΕΚ και Κέρκυρα.
46' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Χαβίτο στη θέση του Κόντου.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
Οι Φαίακες θέλουν να γίνουν πλέον πιο επιθετικοί αφού το 0-0 δεν τους δίνει την πρόκριση.
50' Πέναλτι για την ΑΕΚ!
Ο Γκόμεζ μαζεύει τα πόδια του Μπαρμπόσα μέσα στην περιοχή
51' ΓΚΟΛ, 1-0, για την ΑΕΚ με τον Πέτρο Μάνταλον να νικάει τον Κουτζαβασίλη!
Ανοίγει πλέον ο δρόμος της πρόκρισης για τους "κιτρινόμαυρους"
54' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Αραβίδη η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
57' Διπλή αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Καρντόσο και ο Βενέτης στη θέση του Παρασκευαΐδη.
64' Κίτρινη κάρτα στον Φάμπιο
69' Τελική για την Κέρκυρα μετά από αρκετή ώρα. Ο Χαβίτο κάνει το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.
71' Φάση για την ΑΕΚ. Μακρινό σουτ του Μπαρμπόσα, ο Κουτζαβασίλης διώχνει δύσκολα.
74' Κίτρινη κάρτα στον Βενέτη
76' Σουτ του Χαβίτο, μπλοκάρει ο Ανέστης.
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπρέσεβιτς αντί του Πλατέλλα.
80' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη.
81' Πάνω στη γραμμή ο Αραβίδης σώζει την ΑΕΚ απ' την ισοφάριση μετά την κεφαλιά του Μαρκόφσκι!
82' Γκολ για την ΑΕΚ.
Στην αντεπίθεση η Ένωση, με εξαιρετική μπαλιά του Μπαρμπόσα στον κενό χώρο για τον Αραβίδη και ο τελευταίος από... σωτήρας προηγουμένως, γίνεται εκτελεστής τώρα και κάνοντας το 2-0, κλειδώνει την πρόκριση για την ομάδα του.
83' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, μέσα ο Πεταυράκης, έξω ο Σοϊλέδης.
85' Δοκάρι για την ΑΕΚ σε ένα... περίεργο σουτ του Μπακάκη που δεν μπόρεσε να σκοράρει, με το κάθετο δοκάρι να του αρνείται το γκολ.
88' Κίτρινη κάρτα στον Ανάκογλου.
89' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπαίνει ο Ντακόλ, βγαίνει ο Ανάκογλου.
89' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καϊκούτ, δεν βρίσκει στόχο.
Μπήκαμε στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων.
91' Πέφτει στη γωνία του ο Ανέστης και βγάζει το φάουλ του Καϊκούτ.
92' Νέα καλή στιγμή για τους Φαίακες, με την κεφαλιά του Μαρκόφσκι να φεύγει ελάχιστα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.
Λήξη του αγώνα. Η ΑΕΚ νικά 2-0 την Κέρκυρα (μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα) και παίρνει το εισιτήριο για την φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.