ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 1-2

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σε όλους, λίγα λεπτά μας χωρίζουν από την σέντρα στην αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός.
Ο "Δικέφαλος του Βορρά" πήρε άκοπα τους τρεις βαθμούς λόγω της απόσυρσης της Νίκης Βόλου από το πρωτάθλημα κι επανέρχεται στην μάχη του τίτλου.
Με νίκη σήμερα απέναντι στον πολύ μαχητικό Παναιτωλικό που κυνηγά την Ευρώπη, προσπερνά (προσωρινά τουλάχιστον) τον Ολυμπιακό, που αύριο δοκιμάζεται στην έδρα της Βέροιας.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Ρατς, Βίτορ, Κατσικάς, Νομπόα, Μαντούρο, Τζανδάρης, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης, Περέιρα.
Στον πάγκο: Γλύκος, Κωνσταντινίδης, Κίτσιου, Κόστα, Μακ, Παπαγιαννόπουλος, Κουλούρης.
Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Μπεχεράνο, Κέβιν, Κούσας, Εντζεγκουέλε, Γοδόι, Μαρτίνεζ, Φωτάκης, Βιγιαφάνες, Κάπελ, Άλβες.
Στον πάγκο: Κολοβούρης, Κουτρουμάνος, Σκαραμοτσίνο, Ρουσκουλέδα, Μαλεζάς, Λάζαρ, Βασιλείου.
Περίπου 5.000 κόσμος στο γήπεδο της Τούμπας.
Στο πλαίσιο των βραβεύσεων που έχει καθιερώσει σε πρώην παίκτης της ομάδας, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ βράβευσε τον Γιώτη Εγκωμίτη.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
Υπό βροχή γίνεται το ματς.
Ο Μάκης Χάβος επιστρέφει ως αντίπαλος, το ίδιο και οι Φωτάκης, Μαλεζάς, Λάζαρ. Για τον Ρουμάνο είναι η πρώτη φορά.
6' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό.
Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
Για παράβαση πάνω στον Κούσα.
7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, 1-0.
Ο Άλβες ευστόχησε από την άσπρη βούλα.
Ο Ιτάνζ έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του.
10' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό!
Προσωπική ενέργεια του Κάπελ, που βγήκε φάτσα με το τέρμα, αλλά ο Ιτάνζ απέκρουσε το πλασέ του, αποσοβώντας τον κίνδυνο.
17' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ!
Ο Ρατς έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Περέιρα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
20' Επικίνδυνος ο Παναιτωλικός!
Οι Αγρινιώτες άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον Ιτάνζ όμως, να βγαίνει εγκαίρως και να σώζει στο τετ-α-τετ με τον Μπεχαράνο.
49%-51% υπέρ των φιλοξενούμενων η κατοχή της μπάλας.
27' Ψηλά άουτ κατέληξε το σουτ του Περέιρα.
30' Το σουτ του Τζανδάρη σταμάτησε στον Κούσα.
33' Ο Μαρτίνες έκανε το σουτ, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ιτάνζ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και την είδε να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του.
36' Ο Ιτάνζ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα στο γύρισμα του Βίτορ...
39' Αδύναμη η κεφαλιά του Κάπελ, δεν δυσκολεύτηκε ο Ιτάνζ.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με χλιαρές αποδοκιμασίες από την εξέδρα.
3-6 οι τελικές προσπάθειες, 54%-46% το ποσοστό κατοχής της μπάλας.
Δίκαιο προβάδισμα για τον ανώτερο Παναιτωλικό (7' πεν. Άλβες) απέναντι σε έναν μέτριο και χωρίς φάσεις ΠΑΟΚ.
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Μακ περνά στο ματς αντί του Τζανδάρη.
Με διάταξη 4-4-2 ο "Δικέφαλος" με τους Μαντούρο, Νομπόα κεντρικούς χαφ.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Χωρίς αλλαγές συνεχίζει ο Παναιτωλικός.
49' Κίτρινη κάρτα στον Μαντούρο θεωρώντας πως έχει κάνει θέατρο.
52' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Μακ.
53' Κίτρινη κάρτα στον Ρατς. Βρήκε με το χέρι στο πρόσωπο τον Βιγιαφάνες.
56' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η σκαστή κεφαλιά του Νομπόα πέρασε άουτ.
59' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Λάζαρ περνάει στη θέση του Κάπελ.
Ο κόσμος υποδέχεται θερμά τον Ρουμάνο.
62' Κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ από δεξιά με τον Σαλπιγγίδη, χωρίς αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ.
Οπισθοχώρησε ο Παναιτωλικός, πιέζει ο ΠΑΟΚ.
69' Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο.
71' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Ρουσκουγιέδα παίρνει τη θέση του Βιγιαφάνες.
73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-1.
Ο Μακ απέφυγε έναν αντίπαλο και με ψύχραιμο τελείωμα μέσα από την περιοχή ισοφαρίζει για τον "Δικέφαλο του Βορρά". Η ασίστ από τον Νομπόα.
Το 7ο φετινό γκολ του Σλοβάκου στο πρωτάθλημα.
75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Ρικάρντο Κόστα πέρασε στη θέση του Σαλπιγγίδη.
Μπροστά από τους δύο στόπερ ο Πορτογάλος.
78' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνες.
81' Τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Μαλεζάς αντί του Φωτάκη.
83' Κίτρινη κάρτα στον Νομπόα.
84' Παραλίγο αυτογκόλ, σε προβολή του Κατσικά. Σε αυτή τη φάση έπεσε άτσαλα στον Ιτάνζ, που δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ του ΠΑΟΚ.
87' Η κεφαλιά του Βίτορ κατέληξε άουτ.
90' Τέσσερα λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+1’ Κίτρινη κάρτα στον Στεφανάκο για καθυστέρηση.
90+4' Γκολ για τον Παναιτωλικό, 1-2!
Κάθετη μπαλιά του Γοδόι προς τον Άλβες, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να είναι πολύ ψηλά, καθώς η φάση ξεκίνησε από γέμισμα του Ιτάνζ που είχε αποδέκτη αντίπαλο και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων, που είχε πετύχει και το πρώτο γκολ τους γκολ στην αναμέτρηση (με πέναλτι), πέρασε και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Λήξη στο ματς. Ο Παναιτωλικός φεύγει με το "τρίποντο" από την Τούμπα, καθώς επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Από εμάς καλό σας βράδυ!