Παναθηναϊκός-Πλατανιάς

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του... πληγωμένου Παναθηναϊκού απέναντι στον Πλατανιά, στη Λεωφόρο.
Καλό μεσημέρι σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Πλατανιά.
Ένα ματς που δίνει την ευκαιρία στο τριφύλλι να πλησιάσει τις δύο πρώτες θέσεις, μετά την ήττα-σοκ του ΠΑΟΚ, αλλά και το γεγονός πως ο Ολυμπιακός παίζει αργότερα.
Παράλληλα είναι ένα παιχνίδι που καλείται να λειτουργήσει ως γιατρικό στις πράσινες πληγές μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στο Κύπελλο.
Παναθηναϊκός: Στιλ, Σίντενφελντ, Ταυλαρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Χουχούμης, Λαγός, Ζέκα, Ατζαγκούν, Μπεργκ, Κλωναρίδης, Πέτριτς.
Πλατανιάς: Ολιμπά, Μπανανά, Μαχαμάτ, Μιλούνοβιτς, Αγκιλέρα, Ιτούα, Ζαραδούκας, Μαχλελής, Τιοτέ, Αποστολόπουλος, Γιακουμάκης
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Κοτσόλης, Αγγελόπουλος, Καρέλης, Νάνο, Ντίνας, Νίνης και Μπούρμπος.
Στον πάγκο του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Δημήτρης, Μενδρινός, Τόρες, Κάσιο, Γουνδουλάκης, Τσουράκης.
Διαιτητής: Στυλιάρας, Βοηθοί: Χασάν, Φαντόπουλος.
Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί τηλεοπτικά απ' το Novasports2 και ραδιοφωνικά απ' τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Στον αγωνιστικό χώρο βρίσκονται οι δύο ομάδες. Στις εξέδρες χαμογελαστός και ο Χάρης Μαυρίας που επέστρεψε στον Παναθηναϊκό ως το καλοκαίρι με τη μορφή δανεισμού.
Σέντρα στο ματς
2' Ο Μπεργκ βγήκε απ' τα δεξιά (μετά την κάθετη του Πέτριτς) με πολύ χώρο μπροστά του, μπήκε στην περιοχή του Πλατανιά, αλλά το κάτι σαν... σέντρα-σουτ του δεν ήταν η καλύτερη επιλογή και χάθηκε η ευκαιρία.
7' Γκολ για τον Παναθηναϊκό!
Εξαιρετική μπαλιά του Λαγού για τον Πέτριτς, με τον Κροάτη να κοντρολάρει στην περιοχή του Πλατανιά με το γόνατο και να τελειώνει από κοντά και υποδειγματικά τη φάση για το 1-0 του τριφυλλιού!
10' Κάρτα στον Τριανταφυλλόπουλο και φάουλ για τον Πλατανιά πάνω στη γραμμή σχεδόν της μεγάλης περιοχής.
11' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλούνοβιτς, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ η μπάλα!
Έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και τον Πλατανιά να προσπαθεί εξίσου με 3-4 μπαλιές να βγει στην αντεπίθεση.
17' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ατζαγκούν έκλεψε την μπάλα στο κέντρο από τον Ζαραδούκα, βγήκαν 4 με 4 παίκτες, έδωσε στον Μπεργκ, αλλά ο Σουηδός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ολιμπά που έπεσε στη γωνία του.
20' Απίστευτη φάση για τον Πλατανιά μετά από μοιραίο πράσινο λάθος!
Τριανταφυλλόπουλος-Ταυλαρίδης-Στιλ δεν συνεννοήθηκαν καθόλου καλά για να διώξουν την μπάλα, με τον Μιλούνοβιτς να την παίρνει, να πλασάρει προ κενής εστίας (αφού ο Στιλ είχε βγει πολύ μακριά), αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και έκοψε ο Σίλντενφελντ.
23' Κίτρινη κάρτα στον Χουχούμη.
24' Ωραίο σουτ του Μπεργκ -που δέχεται και σκληρό φάουλ απ' τον Μπανανά- με τον Ολιμπά να μπλόκάρει.
Πολύ καλός μέχρι τώρα ο Ατζαγκούν που παίρνει προσπάθειες, έχει σωστές μεταβιβάσεις. Δεν έχει φανεί το ίδιο ο Κλωναρίδης απ' την αριστερή πλευρά.
Μίνι διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Ζέκα.
33' Ο Μπεργκ μπήκε απειλητικά στην περιοχή του Πλατανιά, αλλά καθυστέρησε κι όταν επιχείρησε να σουτάρει, ο Ζαραδούκας έκανε το αποφασιστικό τάκλιν και «καθάρισε» την φάση.
36' Περίεργη τροχιά παίρνει η μπάλα σε σέντρα-σουτ του Πέτριτς, με τον Ολιμπά να διώχνει σε κόρνερ για καλό και για κακό. Αυτό περνάει ανεκμετάλλευτο με την κεφαλιά του Σίλντενφελντ να καταλήγει άουτ.
Αυξάνει την πίεση ο Παναθηναϊκός που κερδίζει διαδοχικά κόρνερ.
38' Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο για τράβηγμα της φανέλας του Κλωναρίδη.
40' Φεύγει ψηλά άουτ το μακρινό σουτ του Πέτριτς.
45' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό
Μακρινή μπαλιά εξαιρετική του Χουχούμη για τον Πέτριτς, ο Ολιμπά τον βρίσκει και δίνει πέναλτι ο διαιτητής!
Το χάνει ο Μπεργκ! Αποκρούει ο γκολκίπερ του Πλατανιά και κρατάει το 1-0!
Ημίχρονο στη Λεωφόρο. Στο 1-0 ο Παναθηναϊκός, χάρη στη σωστή... μαντεψιά του Ολιμπά να πέσει στην αριστερή γωνία του.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Μια αλλαγή για τους πράσινους με τον Νάνο αντί του Χουχούμη.
47' Γκολ για τον Παναθηναϊκό!
Φάση διαρκείας στα καρέ του Πλατανιά, με το πρώτο σουτ του Μπεργκ να αποκρούεται απ' τον Ολιμπά, αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε το... ριμπάουντ και από κοντά κάνει το 2-0!
50' Δοκάρι για τον Πλατανιά!
Εκτέλεση φάουλ, ο Γιακουμάκης πιάνει την κεφαλιά, αλλά αυτή σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ!
52' Κίτρινη κάρτα στον Ατζαγκούν.
57' Κίτρινη στον Ταυλαρίδη. Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός μετά το γρήγορο 2-0 του Παναθηναϊκού.
59' Κίτρινη στον Τετέ για σκληρό μαρκάρισμα στον Πέτριτς.
64' Αλλαγή γι τον Πλατανιά. Ο Τσουράκης αντί του Μαχλελή.
68' Διπλή φάση για τον Παναθηναϊκό! Πρώτο σουτ απ' τον Πέτριτς, διώχνει με το ένα χέρι ο Ολιμπά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το νέο σουτ του Κροάτη σταματάει στο δοκάρι.
68' Μέσα ο Γουνδουλάκης, έξω ο Αγκιλέρα.
71' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Χειροκροτείται ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Πέτριτς, με τον Νίνη να μπαίνει στη θέση του. Ο Κροάτης, μάλιστα, πήρε και... επίτηδες κίτρινη κάρτα για να συμπληρώσει.
72' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Μέσα Κάσιο, έξω ο Γιακουμάκης.
78' Φοβερό γκολ για τον Παναθηναϊκό!
Τρομερό σουτ έπιασε ο Κλωναρίδης από πλάγια θέση και μόλις είχε μπει στην περιοχή του Πλατανιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με τον Ολιμπά... σχεδόν να μην το βλέπει.
80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Κλωναρίδης, μέσα ο Αγγελόπουλος που σε λίγο καιρό θα κλείσει τα 18.
82' Κεφαλιά του Μπεργκ, ψηλά άουτ.
Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μπανανά. Με δέκα ο Πλατανιάς για το υπόλοιπο του ματς.
Λήξη του αγώνα. Νίκη 3-0 για τον Παναθηναϊκό απέναντι στον Πλατανιά.