Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης με την ΑΕΚ, στη Ριζούπολη.
Καλησπέρα σε όλους.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Απόλλωνα Σμύρνης με την ΑΕΚ, στη Ριζούπολη.
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Αρκετός κόσμος στις εξέδρες.
Υπενθυμίζουμε πως στον αγώνα του πρώτου γύρου, η ΑΕΚ είχε... μοχθήσει αρκετά και με ανατροπή για να επικρατεί της ελαφράς ταξιαρχίας.
Απόλλων Σμύρνης: Πίτκας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Κύργιας, Ηρακλής, Καραδέμητρος, Λαγός, Βάντερσον, Φαρινόλα, Ανγκούλο.
ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
Αρκετοί φίλοι και της ΑΕΚ στη Ριζούπολη. Άλλωστε είναι η... γειτονιά της, όπως χαρακτηριστικά λέγεται εδώ και χρόνια λόγω της κοντινής απόστασης με την «βάση» της ομάδας.
Ξεκίνησε ο αγώνας
Πρώτη με 37 βαθμούς η ΑΕΚ, 11 λιγότερους έχουν οι αποψινοί γηπεδούχοι.
2' Ο Μάνταλος σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ορθά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
Ένας μίνι τραυματισμός για τον Πίτκα και διακοπή στο ματς για να δεχθεί πρώτες βοήθειες.
Όρθιοι Βοσνιάδης και Δέλλας δίνουν συνεχώς οδηγίες στους παίκτες τους. Ξεκινά εκ νέου το ματς.
8' Διαγώνιο σουτ του Χατζηζήση δεν ανησυχεί ο Ανέστης με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Συμπληρώσαμε 10 λεπτά, δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα ακόμα η ΑΕΚ που δεν βρίσκει και χώρους.
11' Σουτ του Σοϊλέδη από δύσκολη γωνία, διώχνει ασθενώς ο Πίτκας και μαζεύει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια προ του Αραβίδη.
Μίνι ένταση ανάμεσα σε Ηρακλή και Πλατέλλα (έριξε μια... ψιλή στον Χατζηζήση) Μοίρασε κίτρινες κάρτες και στους δύο ο διαιτητής.
19' Νέο γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ της ΑΕΚ (σε κεφαλιά του Αραβίδη). Σωστή ΚΑΙ αυτή η απόφαση του επόπτη. Παραμένει το 0-0 σε ένα κακό παιχνίδι ως τώρα.
23' Αποβολή για τον Πλατέλλα!
Ο Πλατέλλας -που είχε από πριν μια κίτρινη κάρτα- δέχεται και δεύτερη για μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα να φεύγει πρόωρα για τα αποδυτήρια και να αφήνει την ΑΕΚ με δέκα.
Δεν έχει ρυθμό το ματς... Φάουλ σαν κόρνερ έχει κερδίσει η ΑΕΚ από αριστερά όπως επιτίθεται.
26' Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, για την ΑΕΚ
Ο Γκόλιας άθελά του αντί να διώξει, έστρωσε την μπάλα στον Αραβίδη -μετά την κακή έξοδο του Πίτκα- αλλά η κεφαλιά του έφυγε μόλις άουτ!
29' Γκολ για τον Απόλλωνα!
Εκτέλεση φάουλ για τους γηπεδούχους, κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ που ξέχασε τον Κοτσώνη κι αυτός με κεφαλιά από κοντά γράφει το 1-0 για τον Απόλλωνα!
32' Γυριστή κεφαλιά του Μάνταλου, φεύγει πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
35' Αδύναμο πλασέ του Φαρινόλα από πλάγια θέση, στην αγκαλιά του Ανέστη άνετα η μπάλα.
38' Την τελευταία στιγμή ο Τζανετόπουλος έκανε την προβολή, προτού ο Ανγκούλο βγει τετ-α-τετ με τον Πίτκα.
Πολύ καλός τακτικά ο Απόλλωνας μέχρι τώρα, δεν μπορεί να βρει λύσεις η ΑΕΚ που έχει όλη κι όλη μια φάση στο ματς και παίζει με παίκτη λιγότερο εδώ και 16 λεπτά.
42' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για επικίνδυνο παίξιμο.
Έμμεσο κερδίζει η ΑΕΚ στο 45' μετά από γύρισμα του Βάντερσον προς τον Πίτκα ο οποίος μάζεψε την μπάλα με τα χέρια. Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι πως ο Βάντερσον ήθελε να διώξει κι όχι να πασάρει στον τερματοφύλακά του.
45+1' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έστρωσε στον Τζανετόπουλο, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και από κοντά χτύπησε η μπάλα πάνω στα σώματα.
45+2' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
Λήξη στο πρώτο μέρος. Προηγείται 1-0 ο Απόλλων Σμύρνης της ΑΕΚ. Με δέκα παίκτες η Ένωση λόγω «χαζής» αποβολής του Πλατέλλα απ' το 23'. Αρκετή ένταση, νεύρα και στις δύο πλευρές, ελάχιστες οι φάσεις.
Πάμε για την έναρξη του δεύτερου μέρους.
50' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα.
Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν στο... κέντρο, βγήκε η κάθετη μπαλιά από μακριά για τον Ανγκούλο ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Ανέστη, αλλά ο γκολκίπερ της Ένωσης κράτησε στο κόλπο την ομάδα του!
Πιέζει πολύ η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.
58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μπαίνει ο Πινέιρο, βγαίνει ο Λαγός και για την ΑΕΚ μέσα ο Μπρέσεβιτς, έξω ο Τζανετόπουλος.
65' Διαγώνιο σουτ του Ανγκούλο, φεύγει άουτ η μπάλα, αφού δεν το έπιασε όσο καλά θα ήθελε μετά την όμορφη ενέργειά του.
Νέα διακοπή στο παιχνίδι, για τραυματισμό παίκτη του Απόλλωνα. «Βράζει» ο Δέλλας καθώς ισχυρίζεται πως η ομάδα του δεν μπορεί να βρει ρυθμό όταν σταματά η αναμέτρηση διαρκώς.
68' Καλή κεφαλιά του Μπρέσεβιτς, φεύγει λίγο άουτ γη μπάλα.
69' Φάουλ σαν... μίνι κόρνερ κερδίζει η ΑΕΚ από τα αριστερά όπως επιτίθεται.
70' Το εκτελεί ο Μάνταλος, ο Αραβίδης δεν μπορεί να μπει στην τροχιά της μπάλας και διώχνει με γροθιές ο Πίτκας.
71' Κακό σουτ του Ανγκούλο, μπλοκάρει άνετα ο Ανέστης (ήταν οφσάιντ οριακά ο παίκτης του Απόλλωνα).
Κίτρινη κάρτα στον Χατζήζηση για σκληρό μαρκάρισμα σε Σοϊλέδη.
72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, βγαίνει ο Ανγκούλο, μπαίνει ο Τζιώρας (αλλαγή φορ).
Νέα κίτρινη κάρτα για παίκτη του Απόλλωνα, τον Κοτσώνη και φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ (74').
75' Απευθείας το έκανε ο Μάνταλος, δεν ήταν καλή η εκτέλεση.
78' Πέναλτι για την ΑΕΚ
Πέναλτι υποδεικνύεται για την ΑΕΚ σε τράβηγμα και ανατροπή του Αραβίδη απ' τον Χατζηζήση.
81' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Χατζής, έξω ο Ηρακλής.
81' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Μάνταλο να σημαδεύει δεξιά γωνία απ' την άσπρη βούλα και τον Πίτκα να πέφτει απ' την άλλη. 1-1 το σκορ.
Μετά από μια μίνι διακοπή, το ματς ξεκίνησε εκ νέου. Στο 83' είμαστε, στο 1-1 οι δύο ομάδες.
84' Ωραία ασίστ-τακουνάκι του Μπαρμπόσα στον Μπρέσεβιτς, το σουτ του Κροάτη δεν ήταν το καλύτερο δυνατό και ο Πίτκας μπλόκαρε.
86' Δοκάρι για την ΑΕΚ!
Εξαιρετικό γυριστό ψαλιδάκι του Μπρέσεβιτς, αλλά το δεξί δοκάρι του Πίτκα σταμάτησε τον φορ της ΑΕΚ!
87' Αποβολή για τον Μάνταλο!
Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον σκόρερ της ΑΕΚ που πήγε με τα δύο πόδια πάνω στον Καραδέμητρο. Με εννιά η ΑΕΚ στο υπόλοιπο του ματς!
89' Εύκολα ο Ανέστης μπλοκάρει την κεφαλιά του Καραδέμητρου.
Πιέζει ο Απόλλων που πλέον παίζει με δύο παίκτες παραπάνω για ένα γκολ στο φινάλε.
91' Μέσα ο Ρόβας, έξω ο Μπαρμπόσα.
91' Πολύ κακό σουτ του Αραβίδη. Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
92' Κίτρινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο.
94' Κίτρινες κάρτες σε Γκόλια και Βάντερσον για καθυστερήσεις.
Λήξη του ματς. Στο 1-1 έμειναν οι δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 78'. Με εννιά ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι παίκτες του Δέλλα, μετά από αποβολή των Πλατέλλα (23') και Μάνταλου.