Παναιτωλικός-Εργοτέλης 4-0

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Παναιτωλικό και νίκη (4-0) επί του Εργοτέλη για την 22η αγωνιστική της Super League.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Παναιτωλικός-Εργοτέλης, για την 22η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 35 βαθμούς. Μάλιστα, προέρχονται από το μεγάλο "διπλό" επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 16η θέση με 18 βαθμούς. Ουσιαστικά προέρχονται από ρεπό, καθώς το ματς της περασμένης αγωνιστικής με τη Νίκη Βόλου δεν έγινε, καθώς η ομάδα της Μαγνησίας έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα και έχασε το παιχνίδι στα χαρτιά με 3-0.
Το προηγούμενο ματς που έδωσαν οι Κρητικοί ήταν με τον Πλατανιά στα Χανιά, όπου και επικράτησαν 2-1.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Παναιτωλικός (Χάβος): Στεφανάκος, Κούσας, Μαλεζάς, Σκαραμοτσίνο, Μπεχαράνο, Ρουσκουγιέδα, Γοδόι, Φωτάκης, Κάπελ, Μαρτίνες, Άλβες.
Στον πάγκο της ομάδας του Αγρινίου βρίσκονται οι Κολοβούρης, Κουτρομάνος, Θεοδωρίδης, Βιγιαφάνες, Λαζάρ, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλείου.
Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Πίτσος, Καλέ, Γκοργκς, Καζναφέρης, Κοζορώνης, Χαντί, Γκέντσογλου, Λουβιόν, Ουλά, Γιουσούφ.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκεται και ο Μάικλ Ολαϊτάν, που αποκτήθηκε ως δανεικός από τον Ολυμπιακό, όπως και οι Δερμιτζάκης, Λυκογιάννης, Λαί Μποέ, Τζανακάκης, Φιντέλεφ, Τζιλάς.
Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, βοηθοί οι Χασάν Κούλα, Χρήστος Μπαλτάς. Τέταρτος: Ιωάννης Δελφάκης
Εκτός από πλευράς Παναιτωλικού είναι οι τραυματίες Μορένο, Ράφαελ και οι τιμωρημένοι Ετζεγκέλε, Κέβιν.
Σέντρα στο ματς!
7' Αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Εργοτέλη, αλλά η τελική πάσα του Γιουσούφ δεν είχε αποδέκτη.
9' μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Φωτάκης σούταρε εξ' επαφής, αλλά νικήθηκε από τον Σαράνοφ που αντέδρασε εξαιρετικά, διώχνωντας σε κόρνερ.
10' Δοκάρι για τον Παναιτωλικό! Ο Γοδόι έκανε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε λίγο πιο αριστερά από εκεί που θα ήθελε ο Αργεντινός μέσος.
Νιώθει ενοχλήσεις ο Σάββας Γκέντσογλου και μετέφερε στο τεχνικό τιμ ότι δύσκολα θα καταφέρει να συνεχίσει.
17' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Ουλά έκανε πάσα για τον Γιουσούφ, αλλά ο δεύτερος βρήκε καλά την μπάλα και δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της.
18' Σουτ του Άλβες μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα έφυγε έξω.
19' Γκολ για τον Παναιτωλικό, 1-0!
Πλαγιοκόπηση του Σκαραμοτσίνο από τα αριστερά με τον Φωτάκη να βρίσκεται μέσα στην περιοχή και ουσιαστικά αμαρκάριστος και ύστερα από τη σέντρα του πρώτου έκανε μονοκόμματο σουτ, νικώντας τον Σαράνοφ.
20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό αμέσως μετά το γκολ του. Ο Κάπελ σέντραρε από τα αριστερά και ο Μαρτίνες σούταρε μέσα από την περιοχή και λίγο πλάγια, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.
21' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Λαί Μποέ στη θέση του Γκέντσογλου.
26' Σουτ του Μαρτίνες έξω από την περιοχή, αλλά ο Σαράνοφ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.
28' Σέντρα-σουτ του Σκαραμοτσίνο από τα αριστερά, στην αγκαλιά του Σαράνοφ η μπάλα.
Έχει "κατηφορίσει" το γήπεδο από το 10' και μετά. Ο Παναιτωλικός είναι σαφώς ανώτερος από τον Εργοτέλη γενικότερα, αλλά και σήμερα.
35' Σουτ του Κάπελ αρχικά και στη συνέχεια απείλησε με κεφαλιά, αλλά δεν αντέδρασε και σωστά και τις δύο φορές ο Σαράνοφ.
Κίτρινη κάρτα στον Καλέ για "θέατρο".
Γκολ για τον Παναιτωλικό, 2-0!
Σέντρα του Μπεχαράνο από τα δεξιά, ο Άλβες με ωραία προβολή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Βραζιλιάνος επιθετικός, καθώς είχε πετύχει δύο τέρματα επί του ΠΑΟΚ, ενώ πριν το ματς της Τούμπας δεν είχε σπάσει το ρόδι.
Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Παναιτωλικό.
45' Δοκάρι για τον Παναιτωλικό!
Ο Μαρτίνες εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
Ημίχρονο στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός-Εργοτέλης 2-0, με τους γηπεδούχους να έχουν δύο δοκάρια.
Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Μέσα ο Τζιλάς, έξω ο Χαντί.
Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
Γκολ για τον Παναιτωλικό, 3-0!
Ωραία σέντρα του Μαρτίνες από τα αριστερά, κεφαλιά του Κάπελ μέσα από την περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ.
Κοντά στο γκολ ο Eργοτέλης. Ο Καλέ την προβολή, αλλά ο Στεφανάκος τον νίκησε.
67' Σκαστό σουτ του Μαρτίνες, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.
68' Σουτ του Άλβες μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σαράνοφ αντέδρασε εξαιρετικά.
Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Βιγιαφάνες έξω, ο Ρουσκουγιέδα μέσα.
68' Γιουσούφ έξω, μέσα ο Ολαϊτάν.
70' Καλή προσπάθεια από πλευράς Εργοτέλη, αλλά ο Πίτσος που μπήκε μέσα στην περιοχή συνάντησε δύο παίκτες των γηπεδούχων μπροστά του, που τον σταμάτησαν.
74' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Λαζάρ, έξω ο Μαρτίνες.
78' Καλή αντεπίθεση για τον Εργοτέλη. Η μπάλα έφθασε στον Ουλά, που έκανε ωραίο σουτ και έδιωξε ο Στεφανάκος.
80' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Θεοδωρίδης, έξω ο Κάπελ.
89' Σουτ του Βιγιαφάνες, η μπάλα εκτός εστίας.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο δεύτερο μέρος.
Ωραίο σουτ του Ολαϊτάν, η μπάλα έφυγε έξω.
90+3' Γκολ του Άλβες, 4-0!
Ο Βραζιλιάνος εκτελεί μέσα από την περιοχή και νικάει τον Σαράνοφ.
Τέλος στην αναμέτρηση. Παναιτωλικός-Εργοτέλης, 4-0!