ΠΑΣ-Βέροια 4-1

Σε εξέλιξη βρίσκεται το παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τη Βέροια για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Μπροστά με 4-1 στο σκορ οι Ηπειρώτες, με γκολ των Τσουκαλά (8'), Μανιά (15') και Τζημόπουλου (18', 35').
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τη Βέροια για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Τρεις μέρες μετά την επιστροφή στις νίκες (με το 2-1 επί της Κέρκυρας που διασκέδασε τις εντυπώσεις απ' τον αποκλεισμό στο Κύπελλο) οι Γιαννιώτες θέλουν ν' αξιοποιήσουν ξανά τη δυνατή τους έδρα.
Διότι τώρα που... αποθεραπεύτηκαν απ' τον ιό των ισοπαλιών (έξι στη σειρά είχαν) μια νίκη επί της Βέροιας θα τους επιτρέψει ακόμα μεγαλύτερες φιλοδοξίες απ' την άνετη παραμονή.
Κάτι τέτοιο, βέβαια, μόνο εύκολη υπόθεση δε μοιάζει απέναντι στην ομάδα της Ημαθίας. Και πώς να μην είναι έτσι, απ' τη στιγμή που οι παίκτες του Γκρανέρο προέρχονται μεν από ήττα απ' τον Ολυμπιακό, ωστόσο η εικόνα τους ήταν καλή (δεδομένου ότι αγωνίζονταν από το 12' με παίκτη λιγότερο).
Πέραν αυτού, δε, απέχουν ένα μόλις πόντο στη βαθμολογία και το κίνητρο του να μείνουν κοντά στα ψηλά πατώματα σαφώς ισχύει και για 'κείνους.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο όμως, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΒΕΡΟΙΑ (Κάρλος Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μαλόν, Αμαραντίδης, Ραούλ Μπράβο, Μαραγκός, Όστοϊτς, Βεργώνης, Καλτσάς, Μπεν, Τάτος, Ναζλίδης
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Μπέριος, Τσάβεζ, Ντάσιος
Στον πάγκο για τους Ηπειρώτες οι: Σωτηρίου, Αυγενικού, Ακόστα, Σκόνδρας, Σαπαλίδης, Γιάκος, Χαρίσης.
Αναπληρωματικοί για την ομάδα της Ημαθίας οι: Τζινάρντ, Βάσκεζ, Καταλά, Ντουμίτρου, Κάμπορα, Γεωργιάδης, Καμπαγέρο.
Έντονη συννεφιά και κρύο στους "Ζωσιμάδες", ενώ και ο αγωνιστικός χώρος είναι αρκετά επιβαρυμένος απ' τις βροχές των τελευταίων ημερών στα Γιάννενα.
Οι δυο ομάδες βγαίνουν στο γήπεδο. Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς...
1': Έναρξη του αγώνα.
2' - Γκολ που δε μετράει για τον ΠΑΣ!
Μετά από σέντρα του Στρούνα από αριστερά, ο Ίλιτς έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που κατέληξε στην απέναντι γωνία, ωστόσο ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ!
3': Ευκαιρία για τον ΠΑΣ!
Έπειτα από σύγχυση στην περιοχή, ο Τσουκαλάς έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Καντιμοίρης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ!
8' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!
Εκτέλεση φάουλ του Τσάβες από το ημικύκλιο της περιοχής αποκρούστηκε ασθενώς στη δεξιά γωνία από τον Καντιμοίρη και ο Τσουκαλάς -που πήρε την επαναφορά- πλάσαρε από κοντά στα δίχτυα!
13': Προσπαθεί ν' αντιδράσει η Βέροια, αλλά είναι εμφανώς επηρεασμένη από το γρήγορο γκολ που δέχθηκε.
15' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ίλιτς από αριστερά, ο Καντιμοίρης έκανε εντελώς άστοχη έξοδο και η μπάλα -αφού βρήκε απλώς στον Μανιά- κατέληξε στα δίχτυα!
18' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!
Σε εκτέλεση φάουλ του Ίλιτς από δεξιά, ο Τζημόπουλος πετάχτηκε εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής και με πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Καντιμοίρη!
20': Καλή φάση για τη Βέροια!
Ο Τάτος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και δοκίμασε ένα επικίνδυνο σουτ, αλλά ο Τζημόπουλος πρόλαβε να του βάλει την κόντρα και να διώξει σε κόρνερ.
24' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ
Τη βλέπει ο Μανιάς για ένα μαρκάρισμα στον Ναζλίδη.
28': Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ!
Ο Τσάβες έφυγε ολομόναχος από δεξιά, γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή κι από 'κει ο Κοροβέσης -με κάκιστο σουτ- έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία!
30': Ο Τσουκαλάς δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ από μακριά, αλλά ο Καντιμοίρης βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει κόρνερ.
30': Κι άλλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ!
Απ' την εκτέλεση του κόρνερ ο Μπέριος έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Τζημόπουλος -που έκανε τη δεύτερη- έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
35' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!
Σε μια ακόμα εκτέλεση φάουλ η άμυνα της Βέροιας απουσιάζει και ο Τζημόπουλος -με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι- στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καντιμοίρη!
41': Προσπαθεί ν' αντιδράσει η Βέροια και να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά δεν καταφέρνει να φτιάξει ευκαιρίες.
45' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ!
Έπειτα από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Μπεν από δεξιά, ο Βεργώνης πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή μειώνει το σκορ!
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46' - Αλλαγή για τη Βέροια
Στη θέση του Αμαραντίδη μπαίνει ο Βάσκες.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
47': Ευκαιρία για τον ΠΑΣ!
Μετά από γύρισμα που έγινε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τσάβες, αλλά το κοντινό πλασέ που έκανε αποκρούστηκε από τον Καντιμοίρη!
52': Σε εκτέλεση κόρνερ στην περιοχή -κι αφού προηγήθηκαν κόντρες- ο Μπεν προσπάθησε να σουτάρει στην κίνηση, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ άουτ.
60': Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Τσάβες έπιασε δύσκολη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
63' - Αλλαγή για τη Βέροια
Στη θέση του Ναζλίδη μπαίνει ο Ντουμίτρου.
66' - Αλλαγή για τη Βέροια
Ο Κάμπορα αντικαθιστά τον Τάτο.
70' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ
Ο Ακόστα μπαίνει στη θέση του Τσάβες.
73': Ο Ντουμίτρου έκανε ωραία ενέργεια και φαλτσαριστό σουτ -από πλάγια θέση αριστερά- αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
77' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ
Ο Χαρίσης μπαίνει στη θέση του Κοροβέση.
80': Καλή φάση για τη Βέροια!
Ο Μπεν εκτέλεσε με φάλτσο ένα φάουλ από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε την μπάλα!
85': Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά, με τη Βέροια να έχει αποδεχθεί τη μοίρα της και τον ΠΑΣ να περιμένει τη λήξη για να πανηγυρίσει.
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3': Λήξη του αγώνα.