SKODA Ξάνθη-Πανιώνιος

Παρακολουθήστε σε real-time από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση SKODA Ξάνθη-Πανιώνιος για την 22η αγωνιστική αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Skoda Ξάνθη-Πανιώνιος για την 22η αγωνιστική της Super League.
Οι Θρακιώτες προέρχονται από εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Λεβαδειακού και «τρέχουν» αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων.
Τη νίκη πανηγύρισαν την προηγούμενη αγωνιστική και οι «κυανέρυθροι», που επικράτησαν 2-1 του Πανθρακικού στη Νέα Σμύρνη, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί έξι αγώνων.
Η προϊστορία είναι συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων. Σε 19 παιχνίδια πρωταθλήματος στην Ξάνθη, έχουν δώδεκα νίκες έναντι τριών των φιλοξενούμενων, ενώ τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα.
Μάλιστα, στα τρία τελευταία, μετρούν ισάριθμες νίκες με τέρματα 7-0!
Σε ό,τι αφορά τις απουσίες, η Skoda Ξάνθη θα παραταχθεί χωρίς τους Ράνο, Καρυπίδη, Τριάδη, Μπαξεβανίδη, ενώ για τον Πανιώνιο λείπουν οι Παντίδος και Μπούζας.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας), με βοηθούς τους Δαμιανό Ευθυμιάδη (Πιερίας) και Κοσμά Χαρίση (Γρεβενών).
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων…
Ο Ρασβάν Λουτσέσκου θα παρατάξει τη Skoda Ξάνθη με τους: Κυριακίδη, Κομεσίδη, Γουάλας, Γούτα, Λισγάρα, Παπαστεριανό, Ομπόντο, Κλέιτον, Σολτάνι, Λουσέρο, Καπετάνο.
Από την πλευρά του, ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε για τον Πανιώνιο τους: Παπαδόπουλο, Αργυρόπουλο, Τασουλή, Ρισβάνη, Οικονόμου, Κόρμπο, Μητρόπουλο, Μπακασέτα, Μπουμάλ, Φούντα, Γιάννου.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Ζαρόπουλος, Γκομσί, Μπαξεβανίδης, Φερνάντες, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Μπέλιτς.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι: Γιαννακόπουλος, Χατζηισαΐας, Ιμπαγάσα, Κολοβός, Μασούρας, Σιώπης, Πάνος.
1': Σέντρα του αγώνα...
6': Αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις για την Skoda Ξάνθη, αλλά μένει ανολοκλήρωτη...
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο στα Πηγάδια.
10': Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη για μαρκάρισμα στον Φούντα.
12': ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο
Ο Μπακασέτας μπήκε από αριστερά στην περιοχή και "κεραυνοβόλησε" τον Κυριακίδη, κάνοντας το 0-1.
16': Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Γιάννου, ο οποίος πλάσαρε από δύσκολη θέση, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
Συμπληρώθηκαν είκοσι λεπτά και η Skoda Ξάνθη προσπαθεί σιγά-σιγά να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να φανεί απειλητική, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
22': Νέα καλή στιγμή για τον Πανιώνιο, με τον Φούντα να σουτάρει από πλάγια δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
25': Πρώτη αλλαγή για τη Skoda Ξάνθη, με τον Μπαξεβανίδη να αντικαθιστά τον Κομεσίδη
Σε τριάντα αγωνιστικά λεπτά, ο Πανιώνιος είναι το απόλυτο αφεντικό, με την Skoda Ξάνθη να αδυνατεί να κάνει μια τελική προσπάθεια.
34': Κίτρινη κάρτα στον Μπουμάλ για χέρι.
Οι γηπεδούχοι προσπαθούν στα τελευταία λεπτά, κρατώντας περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους, αλλά δεν μπορούν να απειλήσουν την εστία του Παπαδόπουλου
42': ΓΚΟΛ για τη Skoda Ξάνθη.
Σκόρερ ο Καπετάνος, μετά από φάουλ του Λουσέρο. Διαμαρτύρονται οι παίκτες του Πανιωνίου, που θεωρούν ότι το φάουλ εκτελέστηκε πριν σφυρίξει ο διαιτητής και με τη μπάλα να κυλάει. Οφσάιντ στη φάση δεν υπάρχει, αφού ο σκόρερ ξεκινά από κανονική θέση.
Κίτρινη κάρτα στον Γιάννου.
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Skoda Ξάνθη και Πανιώνιος είναι ισόπαλοι 1-1.
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου…
46’: Δεύτερη αλλαγή για τη Skoda Ξάνθη, με τον Βάλτερ να αντικαθιστά τον Κλέιτον.
50': Σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
Ανοιχτό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά χωρίς κάποια κλασσική ευκαιρία.
59': Γύρισμα του Γιάννου στη μικρή περιοχή, αλλά διώχνουν οι αμυντικοί της Skoda Ξάνθης.
65': Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Κολοβός παίρνει τη θέση του σκόρερ Μπακασέτα.
67’: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Βασιλακάκης παίρνει τη θέση του Παπαστεριανού.
Τελευταίο δεκαπεντάλεπτο στο παιχνίδι στα Πηγάδια, με το σκορ στο 1-1.
76': Δυνατό σουτ του Μπουμάλ, διώχνει δύσκολα ο Κυριακίδης.
78': Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.
79': Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον Ιμπαγάσα να αντικαθιστά τον Φούντα.
81': Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Γιάννου να κάνει το γυριστό και τη μπάλα να κοντράρει στα πόδια αμυντικού της Ξάνθης.
84': Νέα μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το φάουλ, ο Οικονόμουπήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
85': Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου
86': Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον Μασούρα να παίρνει τη θέση του Μπουμάλ.
90': Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.
90': Δυνατό σουτ του Μασούρα, για μια ακόμη φορά ο Κυριακίδης αποκρούει και κρατάει το 1-1.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος της αναμέτρησης. Skoda Ξάνθη και Πανιώνιος ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12' με τον Μπακασέτα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 43' με τον Καπετάνο.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ...