Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης

Ανώτερος του Αστέρα Τρίπολης ο Παναιτωλικός, επικράτησε 2-0 για την 24η αγωνιστική της Super League, χάρη σε τέρμα του Βιγιαφάνες στο 25ο λεπτό και του Άλβες στο 64' με πέναλτι.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης, με το οποίο ανοίγει η 24η αγωνιστική της Super League.
Τις δύο ομάδες χωρίζουν τρεις βαθμοί. Οι γηπεδούχοι είναι στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 38 και οι φιλοξενούμενοι ακριβώς από πάνω τους με 41.
Η ομάδα του Αγρινίου προέρχεται από την ήττα με 1-0 της Κυριακής στο ματς με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, με το οποίο έσπασε σερί δύο νικών που είχαν.
Από την άλλη, οι Αρκάδες δεν αγωνίστηκαν το περασμένο σαββατοκύριακο, καθώς βάσει προγράμματος θα έπαιζαν με τη Νίκη Βόλου, που ως γνωστόν έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα και πήραν το ματς στα χαρτιά (3-0). Το τελευταίο παιχνίδι που έδωσαν είναι στις 4 Φεβρουαρίου, όταν και επικράτησαν 3-0 του Πλατανιά.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Παναιτωλικός (Χάβος): Στεφανάκος, Ετζενγκέλε, Μαλεζάς, Κουτρομάνος, Κέβιν, Μπεχαράνο, Κάπελ, Γοδόι, Βιγιαφάνες, Μαρτίνες, Άλβες.
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι Ράφαελ, Κούσας, Θεοδωρίδης, Μορένο, Σκαραμοτσίνο, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος.
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Σανκαρέ, Γκόιαν, Τσοκάνης, Κουρμπέλης, Λούι, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μάσα, Γιαννιώτας, Μπαράλες.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων κάθονται οι Θεοδωρόπουλος, Τιέ Μπι, Φερνάντες, Ζησόπουλος, Κιτόκο, Πάρα, Μπαντιμπανγκά.
Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης, βοηθοί οι Κυριάκος Μερκενίδης, Γεώργιος Πασχάλης. Τέταρτος διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος
Υπερέχει ελαφρά στην προϊστορία των δύο ομάδων στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός, καθώς μετρά δύο νίκες έναντι μιας του Αστέρα.
Εκτός οι Λαζάρ, Φωτάκης και Ρουσκουγιέδα για τους γηπεδούχους. Ο τελευταίος είχε αποβληθεί στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και δεν έχει διακαίωμα συμμετοχής. Ρόλε, Παντελιάδης, Τορμένα, αλλά και ο νεοαποκτηθέντας, Κριστιάν Λομπάτο για τον Αστέρα.
Σέντρα στο ματς.
Απειλεί ο Παναιτωλικός στα 50''... Κεφαλιά του Μαλεζά ύστερα από κόρνερ, η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα και ο Κάπελ έκανε το σουτ, το οποίο ήταν αρκετά καλό, αλλά άστοχο όμως.
10' Προσπάθεια από τους Ιγκλέσιας, Μπαράλες να στείλουν την μπάλα στην εστία, αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν τα κατάφεραν και απομακρύνθηκε η μπάλα.
11' Σουτ του Ιγκλέσιας στα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έξω.
12' Απειλεί και πάλι ο Αστέρας με τον Ιγκλέσιας, που έκανε το σουτ με το αριστερό και μπλόκαρε ο Στεφανάκος.
Υπερέχει τα τελευταία λεπτά ο Αστέρας.
19' Επικίνδυνη φάση στα καρέ του Αστέρα. Κάθετη μπαλιά του Μαρτίνες για τον ταχύτατο Κάπελ, αλλά ο Γκοϊάν, που είχε καλύτερη θέση κάλυψε την μπάλα την ύστατη στιγμή και ο Κοσίτσκι τη μάζεψε.
19' Κίτρινη στον Ιγκλέσιας μετά από τάκλιν που έκανε.
22' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Σέντρα του Βιγιαφάνες, ο Άλβες έκανε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο πορτιέρο του Αστέρα.
25' Γκολ ο Παναιτωλικός, 1-0!
Κάθετη μπαλιά του Μαρτίνες στον Βιγιαφάνες, που βγήκε απέναντι από τον Κοσίσκι και τον πλάσαρε ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ.
Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων έφθασε τις δέκα ασίστ στο πρωτάθλημα και είναι πρώτος στη σχετική λίστα.
28' Κοντά σε δεύτερο γκολ ο Παναιτωλικός. Ο Βιγιαφάνες μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά ύστερα από συνεργασία με τον Μαρτίνες και νικήθηκε από τον Κοσίτσκι, ενώ στη συνέχεια απομακρύνθηκε η μπάλα ύστερα από σουτ του Μαρτίνες.
29' Κίτρινη στον Μουνάφο.
34' Κίτρινη στον Μαλεζά.
35' Εκτέλεση φάουλ του Μάσα από καλή θέση, με τον Στεφανάκο να μπλοκάρει εύκολα.
36' Τελική από τον Μπαράλες, που δοκίμασε να σκοράρει με το αριστερό έξω από την περιοχή και ο Στεφανάκος έδιωξε σε κόρνερ.
37' Η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, ύστερα από σουτ του Γοδόι μέσα από την περιοχή, αλλά η φάση δεν υπάρχει, καθώς ο παίκτης των γηπεδούχων υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση. Οριακή η φάση, φαίνεται πως έχει δίκιο ο βοηθός.
55%-45% η κατοχή υπέρ του Παναιτωλικού.
39' Κίτρινη κάρτα στον Κάπελ, ύστερα από φάουλ στον Μουνάφο.
Μαγική κίνηση του Μαρτίνες, αδειάζοντας Ιγκλέσιας και Κουρμπέλη, αλλά οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν στη συνέχεια τον κίνδυνο.
41' Πτώση του Μαρτίνες μέσα στην περιοχή και έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους, αλλά ο Τριτσώνης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Υπάρχει επαφή χαμηλά. Δύσκολη φάση πάντως.
43' Σουτ του Ιγκλέσιας από μακρινή απόσταση. Η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από την αντίπαλη εστία.
44' Κίτρινη στον Τσουκάνη για φάουλ στον Μπεχεράνο.
45' Εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνες από αρκετά πλάγια θέση. Έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Κοσίτσκι.
Από μια κάρτα σε Σανκαρέ, Ετζεγκιέλε μετά από τραβήγματα μέσα στην περιοχή σε στημένη φάση.
Επτά οι κίτρινες (3-4) στο πρώτο ημίχρονο.
Ημίχρονο στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 1-0, χάρη σε τέρμα του Βιγιαφάνες στο 25ο λεπτό.
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπαντιμπαγκά στη θέση του Γιαννιώτα.
Έναρξη δεύτερου μέρους.
54' Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Παναιτωλικό.
Εκτέλεσε ο Μαρτίνες, η μπάλα στο τείχος.
56' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Διπλή προσπάθεια του Κέβιν, που κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα και στη συνέχεια σουτ του Βιγιαφάνες, που έδιωξε ο Κοσίτσκι με δυσκολία.
59' Σουτ του Λούι από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.
62' Κεφαλιά του Μπαράλες χωρίς δύναμη, στην αγκαλιά του Στεφανάκου η μπάλα.
63' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό!
Ο Μαρτίνες βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ο Κουρμπέλης τον μάρκαρε αντικανονικά.
64' Γκολ ο Άλβες, 2-0 ο Παναιτωλικός!
Ο Βραζιλιάνος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κοσίτσκι έπεσε στη δεξιά του γωνία, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αριστερή του.
66' Αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Φερνάντεθ, έξω ο Κουρμπέλης.
67' Κίτρινη στον Κουτρομάνο.
69' Σουτ του Βιγιαφάνες, η μπάλα κόνταρε και κατέληξε σε κόρνερ.
70' Ευκαιρία του Μαρτίνες, διώχνει ο Κοσίτσκι ύστερα από την τελική του Μαρτίνες.
76' Κεφαλιά του Σανκαρέ, διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή η άμυνα του Παναιτωλικού.
78' Αλλαγή για τον Παναιτωλίκό. Μέσα ο Μορένο, έξω ο Άλβες.
80' Εκτέλεση φάουλ του Κάπελ, η μπάλα έξω.
85' Κίτρινη στον Μπαντιμπαγκά.
86' Σουτ του Κάπελ, έδιωξε ο Κοσίτσκι.
88' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Μύγας, έξω ο Κάπελ.
89' Κίτρινη στον Πάρα.
90' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Θεοδωρίδης, έξω ο Μαρτίνες.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος στην αναμέτρηση. Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 2-0, χάρη σε τέρματα των Βιγιαφάνες (25'), Άλβες (64').