Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Παναθηναϊκό στο Γεντί Κουλέ!
Καλό μεσημέρι σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι Κρητικοί με τα... γνωστά προβλήματα και με λειψανδρία απέναντι στο τριφύλλι, ενώ οι πράσινοι θέλουν το διπλό για να μειώσουν εκ νέου στους 6 πόντους απ' τον Ολυμπιακό, ενόψει και του ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας.
Πολύ κόσμος στο γήπεδο αυτή την ώρα, προκειμένου να σπρώξει την ομάδα του Αναστόπουλου στο τρίποντο.
Υπενθυμίζεται πως στον πρώτο γύρο, ο ΟΦΗ είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο (2-1), υποχρεώνοντάς τον στην μοναδική απώλειά του φέτος εντός έδρας.
ΟΦΗ: Λόρια, Δαμιανάκης, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης, Τζορτζ, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι, Μπολάκης, Φαζός, Μακρής.
Παναθηναϊκός: Στιλ, Χουχούμης, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Ζέκα, Πράνιτς, Λαγός, Πέτριτς, Καρέλης, Μπεργκ, Μαυρίας
Ντεμπούτο για τον Μαυρία που ξεκινά στα άκρα της επίθεσης, με τον Αναστασίου να θέλει να δώσει... ταχύτητα στην ομάδα του.
Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν οι δύο ομάδες.
Μπλουζάκια και πανό με μήνυμα κατά του παιδικού καρκίνου.
Χωρίς τα νέα αποκτήματά του ο ΟΦΗ αφού τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο σύλλογος δεν επέτρεψαν την έκδοση δελτίων. Πανστρατιά στον Παναθηναϊκό στο νησί, με τον Γιάννη Αλαφούζο είναι παρών στην Κρήτη.
Σέντρα στο ματς
Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Μονιάκη μόλις στο 1' πάνω στον Μαυρία.
2' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ωραία ανάπτυξη απ' τους πράσινους, με τον Μπεργκ να βγάζει την παράλληλη μπαλιά στην περιοχή, τον Καρέλη να στρώνει στον Πέτριτς, αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε και από κοντά ο Καρέλης πλάσαρε εύστοχα για το 0-1!
Δεν δείχνει διάθεση να ρίξει το ρυθμό του ο Παναθηναϊκός που συνεχίζει την πίεση, την ώρα που οι παίκτες του ΟΦΗ δεν μπορούν να κρατήσουν καθόλου μπάλα.
10' Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Μονιάκη, μπλοκάρει εύκολα ο Στιλ.
Ανεβάζει στροφές ο ΟΦΗ σιγά-σιγά και το ματς παίρνει γρήγορο τέμπο.
Κάτι μεταξύ αριστερού εξτρέμ και σέντερ φορ αγωνίζεται για την ώρα ο Μπεργκ. Και κάπως έτσι ήρθε και το γκολ, με τον Σουηδό να 'χει βγει στο αριστερό άκρο όπως επιτίθεται ο Παναθηναϊκός.
17' Ο Τζορτζ πέφτει στην περιοχή του Παναθηναϊκού, οι Κρητικοί ζητούν πέναλτι, αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος δεν τον έχει ακουμπήσει και σωστά συνεχίζεται η αναμέτρηση.
18' Κεφαλιά του Μακρή, σε ετοιμότητα και στη γωνία του ο Στιλ που μπλοκάρει την μπάλα.
Καρέλης και Μπεργκ άλλαξαν τώρα θέσεις, με τον Έλληνα άσο να βρίσκεται αριστερά και τον Σουηδό στην κορυφή της επίθεσης.
20' Κίτρινη κάρτα στον Τζορτζ.
21' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό.
25' Φάουλ κερδίζει ο Κουτσιανικούλης σε πολύ καλό σημείο, ελάχιστα έξω απ' την περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Μαυρία να βλέπει κίτρινη κάρτα για το μαρκάρισμά του.
26' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ!
Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μονιάκη με την μπάλα αρχικά να χτυπάει στο δοκάρι και στην συνέχεια μέσα στην εστία του τριφυλλιού για το 1-1!
Φυσιολογική εξέλιξη του αγώνα, καθώς ο Παναθηναϊκός μετά το 10' είχε... κάτσει πάρα πολύ και ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο.
31' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο σκόρερ Μονιάκης τραυματίστηκε και στη θέση του μπαίνει ο Ροβίθης.
35' Ο Κουτσιανικούλης ξεμαρκαρίστηκε, έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Στιλ.
35' Μετά από πολύ ώρα τελική προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό, με την κεφαλιά του Μπεργκ (μετά από μπαλιά του Ζέκα) να φεύγει άουτ.
39' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό. Ωραία συνεργασία των πράσινων, ο Χουχούμης κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Λόρια με δύσκολη επέμβαση, κρατάει το 1-1.
40' Από μια κίτρινη σε Μπεργκ - Δαμιανάκη για τις... αψιμαχίες στην εκτέλεση κόρνερ.
43' Πέναλτι για τον ΟΦΗ!
Ο διαιτητής δίνει πέναλτι στους Κρητικούς για μαρκάρισμα του Τριανταφυλλόπουλου (κίτρινη κάρτα) στον Τζορτζ.
44' Γκολ για τον ΟΦΗ!
Ο Στιλ έπεσε στη σωστή γωνιά, ο Μερεμπασβίλι όμως σκοράρει και κάνει το 2-1.
Δύσκολη φάση το πέναλτι, ο Τριανταφυλλόπουλος είναι αλήθεια πως πήγε κάπως... άγαρμπα στον αντίπαλό του, αλλά κι ο Τζορτζ πέφτει... εντυπωσιακά.
Κίτρινη κάρτα στον Σίλντενφελντ στις καθυστερήσεις και νέο φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ.
Ημίχρονο στο Γεντί Κουλέ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 2', αλλά ο ΟΦΗ έφερε τα πάνω-κάτω κι έχει το προβάδισμα με 2-1.
Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Θα μπει στον αγώνα ο Νίνης αντί του Μαυρία.
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
Προσπαθεί να κάνει παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός.
49' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Σουτ από μακριά του Πράνιτς, η μπάλα βρίσκει λίγο στο κεφάλι του Μακρή και καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2!
53' Πλάγιο σουτ του Τζορτζ μέσα στην περιοχή, ο Στιλ με τα πόδια διώχνει.
59' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό
Ο Πέτριτς έβγαλε για τον Καρέλη, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, και ο Έλληνας άσος από κοντά σημάδεψε δοκάρι!
Είναι καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος, αλλά αφήνει και αρκετούς χώρους πίσω που πιθανώς ο ΟΦΗ να μπορέσει να εκμεταλλευτεί στην εξέλιξη του αγώνα.
63' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Μέσα ο Ατζαγκούν, έξω ο Πέτριτς.
67' Σουτ του Πράνιτς, η μπάλα κοντράρει σε δύο παίκτες του ΟΦΗ, ο Λόρια αιφνιδιάζεται αλλά διώχνει.
68' Έφυγε... σφαίρα ο ΟΦΗ στην αντεπίθεση, τελευταία στιγμή ο Λαγός κάνει αποφασιστικό τάκλιν και σταματά τον Τζορτζ.
69' Νέα φάση για τον Παναθηναϊκό! Δυνατό σουτ του Μπεργκ, με τον Λόρια να το βγάζει!
Συνεχίζει την πίεση ο Παναθηναϊκός. Πάντα στο 2-2 το ματς στο 72'.
Αμύνεται όσο μπορεί και όπως μπορεί ο ΟΦΗ που κάνει... μπαμ πως έχει μείνει από δυνάμεις.
75' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ωραίο γύρισμα του Χουχούμη στο ύψος του πέναλτι, ο Καρέλης είναι μόνος του και με συρτό σουτ γράφει το 2-3!
79' Μέσα ο Περογαμβράκης, έξω ο Κάλαϊτζιτς.
84' Ο Μπεργκ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Λόρια, αλλά χάνει την ισορροπία του και δεν μπορεί να απειλήσει.
85' Συνδυάζονται ωραία Καρέλης και Τριανταφυλλόπουλος, αλλά το σουτ του τελευταίου κοντράρει.
86' Αντί του Καρέλη (2 γκολ), ο Κουτρουμπής.
88' Ο Περογαμβράκης χώθηκε ανάμεσα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, θέλησε να σουτάρει, αλλά ο Ζέκα κάνει εξαιρετικό τάκλιν και δεν του το επιτρέπει.
90' Κίτρινη κάρτα στον Μακρή.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Λήξη της αναμέτρησης.
Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό με σκορ 3-2, που κάνει την ανατροπή και μειώνει στο -6 απ' τον Ολυμπιακό. Παίζουν μεταξύ τους στη Λεωφόρο την επόμενη αγωνιστική.