Ντνίπρο-Ολυμπιακός 2-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την πρώτη μάχη του Ολυμπιακού με την Ντνίπρο στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ, στο παγωμένο Κίεβο! Ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6 και τον Μπάμπη Παπάζογλου.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εκτός έδρας αποστολή του Ολυμπιακού κόντρα στη Ντνίπρο.
Στο ψύχος του Κιέβου, με τις προβλέψεις να δείχνουν ακόμα και -5 βαθμούς Κελσίου την ώρα του αγώνα, οι Πειραιώτες θέλουν να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.
Ο Νο1 κίνδυνος είναι ο Γέβγεν Κονοπλιάνκα, ενώ στον πάγκο της ομάδας κάθεται ο γνώριμος από τις μάχες με την Μέταλιστ, Μίρον Μάρκεβιτς.
Προ τριετίας πάντως, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν χαμογελάσει και τις δύο φορές (απέναντι σε Μέταλιστ και Ρούμπιν) όταν κλήθηκαν να αγωνιστούν υπό συνθήκες, όπως οι σημερινές.
Στο αποψινό ματς ο Βίτορ Περέιρα δεν επιφυλάσσει εκπλήξεις και παρατάσσει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Σαντάνα, Σιόβας, Μαζουακού, Μανιάτης, Κασάμι, Ντοσεβί, Αφελάι, Τσόρι, Μήτρογλου.
Στον πάγκο: Μέγιερι, Αυλωνίτης, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Ντουρμάζ, Φορτούνης, Μπενίτες.
Για λόγους ασφαλείας, προτιμήθηκε το Κίεβο και έτσι η αναμέτρηση θα φιλοξενηθεί στο επιβλητικό "Ολιμπίνσκι".
Λόγω όμως των δυσμενών καιρικών συνθηκών, αλλά και της ουδέτερης έδρας δεν αναμένονται περισσότεροι από 5,000 Ουκρανοί στο γήπεδο.
Εκεί έχει πάρει ήδη θέση ο απεσταλμένος του NovaΣΠΟΡ FM 94.6, Μπάμπης Παπάζογλου ο οποίος θα μεταδώσει ραδιοφωνικά το παιχνίδι.
Ο Αυστριακός, Ρόμπερτ Σέργκενχοφερ ορίστηκε από την UEFA να διευθύνει το σημερινό ματς.
Βοηθοί του θα είναι οι Ματίας Βίνζαουερ, Ρόλαντ Μπράντνερ, επιπρόσθετοι οι Ρενέ Αϊσνερ και Ντομινίκ Ούσαν και τέταρτος διαιτητής θα είναι ο επίσης Αυστριακός Ρίχαρντ Χίμπλερ.
Εκτός από τον Ολυμπιακό, οι Ουκρανοί έχουν να αντιμετωπίσουν και την αγωνιστική απραξία. Τον τελευταίο ενάμιση μήνα την ...καταπολέμησαν δίνοντας φιλικά για να κρατηθούν σε ρυθμό.
Με τις κλασικές ερυθρόλευκες εμφανίσεις θ' αγωνιστεί ο Ολυμπιακός. Με μπλε οι γηπεδούχοι.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
5' Εκτέλεση φάουλ με τον Τσόρι, αλλά η φάση σταμάτησε για υπόδειξη επιθετικού φάουλ.
Ζοζούλια και Ματέους ήταν αμφίβολοι, τελικά όμως αμφότεροι βρίσκονται στο αρχικό σχήμα της Ντνίπρο.
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να ψάχνει τα πατήματά του.
11' Οι Πειραιώτες έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ντοσεβί επιχείρησε να βρει τον Μήτρογλου στην περιοχή, αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι υποδεικνύοντάς σε θέση οφσάιντ.
13' Ο Ολυμπιακός βρήκε χώρο δράσης από δεξιά με τον Ντοσεβί, αλλά αντί για τον ξεμαρκάριστο Μήτρογλου προτίμησε να γυρίσει πιο πίσω την μπάλα με συνέπεια να χαθεί η κατοχή και μια καλή ευκαιρία.
15' Ο Μαζουακού πρόλαβε τον Ματέους και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ερυθρόλευκη άμυνα.
18' Ο Ροτάν έσπασε την μπάλα αριστερά στον Κονοπλιάνκα, αλλά η σέντρα του ήταν εύκολη λεία για τον Ρομπέρτο.
21' Ο Μήτρογλου υποδέχθηκε την μπάλα στα όρια της περιοχής, γύρισε ωραία το σώμα του και έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
Παράπονα για ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι από τον Ρομπέρτο. Μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού.
Ανακούφιση για τον Ισπανό, που συνεχίζει προς το παρόν τουλάχιστον κανονικά.
25' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, που όμως δεν καρποφόρησε. Ο Ντοσεβί κέρδισε το κόρνερ, το εκτέλεσε ο Τσόρι δίχως όμως να πάρει κάποιος την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής.
28' Κίτρινη κάρτα στον Μπέζους για φάουλ στον Μανιάτη.
29' Σε δεύτερο χρόνο ο Ρομπέρτο καθάρισε στην προσπάθεια του Κονοπλιάνκα.
33' Ο Μήτρογλου γέμισε στην περιοχή, χωρίς όμως να βρει συμπαίκτη του.
38' Ο Ντάγκλας έκανε επιθετικό φάουλ στον Ρομπέρτο.
40' Καλή ενέργεια, κακό τελείωμα από τον Ντοσεβί που έκανε δυνατή μπαλιά στο πουθενά.
43' Άστοχο σουτ από τον Ματέους.
44' Ο Μαζουακού βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπόικο.
45' Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
45+2' Το φάουλ του Τσόρι σταμάτησε στο τείχος, στην επαναφορά ο Αφελάι έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.
45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο "Ολιμπίνσκι".
Ο Ολυμπιακός κράτησε εύκολα το μηδέν στην άμυνα και αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική πάσα θα είχε διεκδικήσει με καλές πιθανότητες την επίτευξη ενός τέρματος.
46' Νωρίς η πρώτη αλλαγή της Ντνίπρο: Ο Κάλινιτς πέρασε στη θέση του Μπέζους.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
49' Εκτέλεση φάουλ με τον Τσόρι από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, αλλά κανένας παίκτης του Ολυμπιακού δεν μπορεί να μπει στην τροχιά της.
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΝΙΠΡΟ, 1-0.
Φθηνό γκολ... Στο σουτ του Κανκάβα η μπάλα βρίσκει στον Σαντάνα, αλλάζει πορεία και δεν αφήνει μεγάλα περιθώρια αντίδρασης στον Ρομπέρτο.
54' Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη.
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΝΙΠΡΟ, 2-0.
Από το μακρινό φάουλ του Ροτάν, και την επαφή του Σιόβα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
57' Κίτρινη κάρτα στον Κανκάβα.
57' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Φορτούνης αντί του Τσόρι.
58' Και δεύτερη αλλαγή: Μέσα ο Μιλιβόγεβιτς στη θέση του Σαντάνα.
60' Φάουλ για τον Ολυμπιακό στα όρια της περιοχής. Η παράβαση πάνω στον Ελαμπντελαουΐ. Παρατηρείται με κίτρινη κάρτα ο Κονοπλιάνκα.
61' Το εκτέλεσε ο Φορτούνης, στην κεφαλιά ο Σιόβας, όμως περνάει άουτ.
65' Βαθιά μπαλιά για τον Αφελάι στην περιοχή, κατεβάζει την μπάλα ο Ολλανδός, αλλά τα χαλάει στην εξέλιξη της φάσης. Ο χειρότερος σε απόδοση παίκτης των Πειραιωτών απόψε.
Ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Ντουρμάζ.
70' Αλλαγή για την Ντνίπρο: Ο Φέντορτσουκ αντί του Ζοζούλια.
71' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός: Ο Ντουρμάζ πέρασε στη θέση του Ντοσεβί.
76' O Κονοπλιάνκα βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
78' Κίτρινη κάρτα στον Αφελάι.
80' Kίτρινη κάρτα για τον Μιλιβόγεβιτς
85' Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς
88' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Γκάμα στη θέση του Ματέους
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90+1΄ Κίτρινη κάρτα στον Φέντορτσουκ
90+4' Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη, χάνει τη ρεβάνς
90+4' Δεν μετρά γκολ του Μήτρογλου για επιθετικό φάουλ.
Τέλος της αναμέτρησης
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 2-0 από την Ντνίπρο στην Ουκρανία και έχει πολύ δύσκολο έργο ενόψει του επαναληπτικού.
Κανκάβα στο 50' και Ροτάν στο 54', τα τέρματα των γηπεδούχων.