Λεβερκούζεν-Ατλέτικο

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση της Μπάγερ Λεβερκούζεν με την Ατλέτικο Μαδρίτης για τους «16» του Champions League.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο αγώνα ανάμεσα σε Λεβερκούζεν και Ατλέτικο Μαδρίτης για τους 16 του Champions League.
Τρίτο ευρωπαϊκό ραντεβού των δύο ομάδων. Τα δύο προηγούμενα ήταν το 2010 στο Europa League, όπου και τα δύο ματς είχαν λήξει στο 1-1.
Υπάρχει και ελληνικό ενδιαφέρον στον αποψινό αγώνα, δεδομένου ότι βασικός ξεκινά για τους Γερμανούς ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.
Σε κακό φεγγάρι οι ασπιρίνες έχουν τρία σερί ματς χωρίς νίκη και μόλις ένα τρίποντο σε πέντε παιχνίδια μέσα στο 2015.
Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Χίλμπερτ, Σπάχιτς, Παπαδόπουλος, Βέντελ, Κάστρο, Μπέντερ, Τσαλχάνογλου, Σον Μιν, Μπεραλαμπί, Ντρμιτς
Ατλέτικο Μαδρίτης: Μογιά, Γκοντίν, Σικέιρα, Χουανφράν, Μιράντα, Τιάγκο, Γκριζμάν, Τουράν, Γκάμπι, Σαούλ, Μάντζουκιτς
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, κατάμεστο το γήπεδο, λίγα λεπτά πριν τη σέντρα.
Σέντρα στον αγώνα
Η Λεβερκούζεν έχει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της στα πρώτα λεπτά, δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο για την ώρα.
7' Πρώτο σουτ στον αγώνα, το κάνει ο Μπέντερ των γηπεδούχων, δεν ανησυχεί τον Μογιά.
9' Κεφαλιά του Γκριζμάν από κοντά, φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα.
12' Μεγάλη στιγμή για τη Λεβερκούζεν. Ο Μογιά έκανε κακή έξοδο, η άμυνα της Ατλέτικο δεν μπόρεσε να διώξει αλλά η προβολή που έκανε ο Σπάχιτς βρήκε... απάντηση πάνω στη γραμμή απ' τον Μάντζουκιτς.
Φτάσαμε στο 18', πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες, όχι κάτι... ιδιαίτερο μέχρι τώρα το παιχνίδι με την Ατλέτικο να αφήνει κυρίως χώρο και να μην κυκλοφορεί την μπάλα.
22' Κίτρινη κάρτα στον Τιάγκο για μαρκάρισμα νωρίτερα.
26' Δοκάρι για τη Λεβερκούζεν!
Σουτάρα από μακριά του Σπάχιτς, στο οριζόντιο δοκάρι του Μόγια και χάνεται η μεγάλη ευκαιρία για τους Γερμανούς.
Πολύ κακή η εικόνα της Ατλέτικο στο πρώτο ημίωρο.
29' Μακρινό σουτ του Σαούλ, πολύ άουτ η μπάλα.
Νεύρα ανάμεσα στους προπονητές των δύο ομάδων, τους... ηρεμεί ο τέταρτος διαιτητής!
36' Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για μαρκάρισμα στον Μάντζουκιτς. Δεν ήταν για κάρτα πάντως το φάουλ του.
38' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Σικέιρα δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και μπαίνει ο Γκάμεθ.
39' Φάση μετά από ώρα για τους Ισπανούς. Ο Τουράν κάνει το γύρισμα υπό πίεση, ο Γκριζμάν ήταν έτοιμος από κοντά για την κεφαλιά και το γκολ, αλλά τελευταία στιγμή το χέρι του Λένο τον απέτρεψε.
42' Κι άλλη αναγκαστική αλλαγή για τους Μαδριλένους. Έξω ο τραυματίας Σαούλ, μέσα ο Ραούλ Γκαρθία!
45' Κόρνερ απ' τα αριστερά για τη Λεβερκούζεν, πέρασε από όλους η μπάλα.
45+2' Μεγάλη φάση για την Ατλέτικο, με την άμυνα της Μπάγερ να μην διώχνει, η μπάλα να φτάνει στον Τιάγκο που έπιασε εναέριο γυριστό με τον Λένο να το βγάζει με δυσκολία!
Ημίχρονο, στο 0-0 οι δύο ομάδες.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
51' Σχεδόν απ' το κέντρο ο Ραούλ Γκαρθία θέλει να αιφνιδιάσει, φεύγει άουτ η μπάλα.
57' ΓΚΟΛ για την Λεβερκούζεν!
Δεν είχε ισορροπία η άμυνα της Ατλέτικο, η... σφαίρα Μπελαραμπί πέρασε έναν προς έναν, στην αρχή φάνηκε να "κολλάει", ωστόσο με τακουνάκι βρήκε τον Τσαλχάνογλου που βγήκε από πίσω του κι ο Τούρκος με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 1-0!
59' Κίτρινη κάρτα στον Βέντελ
60' Κίτρινη κάρτα στον Γκοντίν, χάνει και τη ρεβάνς του Βιθέντε Καλντερόν.
64' Έξω ο κακός Αρντά Τουράν, μέσα ο Τόρες. Τελευταία αλλαγή ήταν αυτή για την Ατλέτικο, καθώς είχε κάνει δύο αναγκαστικές στο πρώτο μέρος.
67' Ο Μπέντερ φεύγει για τη Λεβερκούζεν, μπαίνει ο Ρόλφες.
71' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, στην αγκαλιά του Μογιά η μπάλα.
74' Καλή στιγμή για την Ατλέτικο με τον Γκριζμάν να δείχνει πως αιφνιδιάζεται, διότι το σουτ του από κοντά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Λένο.
74' Στην αντεπίθεση οι Γερμανοί με τον Ντρμιτς να ελίσσεται, να μπαίνει στην περιοχή, αλλά να μην πιάνει όπως ήθελε το σουτ και τον Μογιά να μαζεύει την μπάλα.
75' Ακυρώνεται σωστά γκολ του Τόρες. Η μπάλα απ' το κόρνερ έσκασε έξω, ο επόπτης έδωσε άουτ κι έτσι η γκάφα του Λένο -που έχασε την μπάλα μέσα απ' τα χέρια του- και το τελείωμα του Ισπανού πάει στα... σκουπίδια.
76' Αποβολή για τον Τιάγκο
Δεύτερη κίτρινη στον Τιάγκο για σκληρό μαρκάρισμα και αφήνει την Ατλέτικο με δέκα παίκτες.
77' Μεγάλη φάση για τους Γερμανούς, με τον Κούλη να γυρνάει το σώμα του αλλά να μην μπορεί να σκοράρει μέσα απ' την περιοχή.
80' Ο Κίσλινγκ αντί του Ντρμιτς για τους Γερμανούς.
Δεν δείχνει να μπορεί η Ατλέτικο να πετύχει έστω ένα γκολ. Παίζει και με αριθμητικό μειονέκτημα.
87' Τελευταία αλλαγή για τη Λεβερκούζεν. Έξω ο σκόρερ Τσαλχάνογλου, μέσα ο Μπραντ.
89' Ψηλά άουτ η κεφαλιά του Γκαρθία.
Λήξη του αγώνα. Νίκη για την Λεβερκούζεν με σκορ 1-0 απέναντι στην Ατλέτικο. Το γκολ ο Τσαλχάνογλου, χωρίς Γκοντίν-Τιάγκο οι Ισπανοί στη ρεβάνς.