SKODA Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα

Η εξέλιξη της αναμέτρησης Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα, όπως την παρακολουθήστε σε real time από το www.sport-fm.gr.
Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ της Skoda Ξάνθης και του ΠΑΣ Γιάννινα για την 23ης αγωνιστική της Superleague.
Έξι ματς χωρίς νίκη μετρούν οι γηπεδούχοι. Τελευταία φορά που νίκησαν ήταν στις 18 Δεκεμβρίου επί του ΟΦΗ στην έδρα τους.
Το περασμένο Σάββατο ήρθαν ισόπαλοι (1-1) με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.
Οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από τη νίκη με 2-1 επί του Λεβαδειακού.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
Ξάνθη (Μάουρερ): Τσέμα, Παΐτο, Γούτας, Χοσέμι, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Γκαρσία, Μάνταλος, Σολντάνι, Κάλβο και Σολάρι
Στον πάγκο οι: Ζαρόπουλος, Τριάδης, Βασιλακάκης, Βάλλας, Κομεσίδης, Μαρίν και Σουάρες.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Στρούνα, Μπέριος, Τσουκαλάς, Γιάκος, Κοροβέσης, Ακόστα και Ίλιτς.
Στον πάγκο οι: Αμπάρης, Ντάσιος, Αυγενικού, Κυβελίδης, Χαρίσης, Ρουμπουλάκου και Κρητικός.
Ο Ντε Γκούζμαν δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής λόγω καρτών.
Για τον ίδιο λόγο δεν θα παίξει ο Λίλα για τους φιλοξενούμενους.
Οι νεοαποκτηθέντες Λεάντρο και Κίτσου αν και ήταν αρχικά στην αποστολή, αποκλείστηκαν από αυτήν σήμερα.
Ο Γιάννης Πετράκης δεν έχει δικαίωμα να κάτσει στον πάγκο της ομάδας του για τυπικούς λόγους, όπως του είπε ο διαιτητής της αναμέτρησης Τάσος Παπαπέτρου
Έναρξη στο ματς
2' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Κοροβέσης μπήκε από αριστερά και ο Τσέμα δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Τσουκαλά, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει
Έχουν μπει πιο δυνατά στο ματς οι Ηπειρώτες.
7' Δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Κοροβέση
7' Γκολ ο ΠΑΣ
Ύστερα από το δοκάρι ο Ίλιτς γύρισε στον Γιάκο, ο οποίος έστρωσε στον Τζημόπουλο που έκανε το 0-1
Σε «τρικυμία» η άμυνα των γηπεδούχων, κάθε επίθεση του ΠΑΣ «μυρίζει» γκολ.
13' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολάρι έπιασε την κεφαλιά με τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ.
Εκτελέστηκε το κόρνερ, αλλά ο Γούτας και ενώ ήταν μπροστά από την εστία του Βελλίδη δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα του Έλληνα πορτιέρο.
Δείχνει να συνέρχεται η Ξάνθη
20' Σουτ του Ακόστα έξω από την περιοχή το όποιο πέρασε ψηλά άουτ.
26' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ίλιτς μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και ενώ ο Κοροβέσης ήταν αμαρκάριστος, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι ανοργάνωτη, ο πρώτος σούταρε στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
31' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα και 0-2
Ο Τσουκαλάς βγήκε τετ α τετ με τον Τσέμα, αλλά για να σιγουρέψει τον γκολ πάσαρε στον Κοροβέση, ο οποίος δεν λάθεψε.
37' Σουτ του Κάλβο έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.
Στα τελευταία λεπτά και ενώ το ματς είναι στο 43΄η Ξάνθη έχει ανέβει και ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει υποχωρήσει στην άμυνα του, χωρίς να έχει κινδυνεύσει.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται στην έδρα της Ξάνθης με 2-0, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απολύτως το ματς και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τουλάχιστον άλλο ένα γκολ.
Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Ο Γκαρσία έξω με τον Βασιλακάκη να περνάει στη θέση του, ενώ ο Μαρίν αντικαθέστησε τον Κάλβο
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο
Το πρόβλημα ξεπεράστηκε και ο Γιάννης Πετράκης θα δει το δεύτερο μέρος από τον πάγκο της ομάδας του.
Κίτρινη κάρτα για τον σκόρερ του πρώτου τέρματος των Ηπειρωτών, Θέμη Τζημόπουλο.
54' Φάουλ έξω από την περιοχή για την Ξάνθη.
Κίτρινη κάρτα για τον Μπέριο.
56' Δοκάρι για την Ξάνθη.
Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη.
59' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα και 0-3
Σκόρερ ο Ίλιτς, ύστερα από υποδειγματική συνεργασία των παικτών της Ξάνθης ο Στρούνα γύρισε στον Σέρβο επιθετικό που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.
60' Σουτ του Κοροβέση, προσπαθώντας να "κρεμάσει" τον Τσέμα αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
70' Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη με τον Τριάδη να περνάει στη θέση του Γούτα.
Ο Γερμανός τεχνικός προσπαθεί να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική με την έξοδο του ενός από τα στόπερ του και την είσοδο ενός δημιουργικού παίκτη, αλλά οι παίκτες τους φαίνεται πως έχουν πετάξει "λευκή" πετσέτα.
74' Δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Ο Τσουκαλάς τροφοδότησε τον Γιάκο, ο οποίος σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Τσέμα.
74' Ο Ντάσιος στη θέση του Ακόστα.
78΄ Φάση για την Ξάνθη. Εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή ο Μάνταλος και έδιωξε με γροθιές ο Βελλιδης.
80' Φάουλ για την Ξάνθη ακριβώς έξω από την περιοχή. Από το ίδιο σημείο ο Μάνταλος είχε σημαδέψει το δοκάρι πριν από 23 λεπτά.
Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
82' Ο Κυβελίδης στη θέση του Ίλιτς.
Τελευταία αλ86' λαγή και για τον ΠΑΣ με τον Αυγενικού να αντικαθιστά τον Γιάκο.
90' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Κοροβέση έξω από την περιοχή να περνάει λίγο έξω.
90+ 3' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ με τον Τσουκαλά να βγαίνει τετ α τετ και να τον σταματά τελευταία στιγμή η άμυνα των γηπεδούχων.
Τέλος στο ματς και νίκη με 3-0 για τον ΠΑΣ Γιάννινα.