ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 1-0

Εδώ η εξέλιξη της αναμέτρησης ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός για την 24η αγωνιστική της Superleague, όπως την παρακολουθήσατε σε real time από το sport-fm.gr
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε σε real time την εξέλιξη του αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από κολλητές νίκες, με Λεβαδειακό (εντός) και Skoda Ξάνθη (εκτός), τα δύο πρώτα δηλαδή του Γιάννη Πετράκη σον πάγκο της ομάδας και έχουν 29 βαθμούς.
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, έχουν δύο βαθμούς περισσότερους από τον σημερινό τους αντίπαλο, αλλά προέρχονται από την ισοπαλία της περασμένης Πέμπτης στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Άρη, ενώ την προηγούμενη Κυριακή είχαν ηττηθεί από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΠΑΣ Γιαννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος,Κολοβέτσιος, Στρούνα, Τσουκαλάς, Λίλα, Γιάκος, Ακόστα, Κοροβέσης και Ίλιτς.
Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Κυβελίδης, Μπέριος , Λεάντρο, Κίτσου, Ντάσιος και Βίλα.
Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Ανίν, Μπικέι,Κούσας, Γκάλο, Τζούνιορ, Σφακιανάκης, Μπακάκης, Γοδόι, Θεοδωρίδης και Καμαρά.
Στον πάγκο οι: Μπόγιοβιτς, Νταλμά, Καλί, Κουτρομάνος, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος και Στεφανάκος.
Διαιτητής είναι ο κ. Μιχαήλ Βοσκάκης (Ρεθύμνου), με βοηθούς τους Αναστόπουλο (Αρκαδίας) και Βλάσση (Λασιθίου).
Οκτώ νίκες και τέσσερις ήττες έχουν οι Ηπειρώτες στους «Ζωσιμάδες» στη φετινή Superleague.
Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες μετρά η ομάδα του Μάκη Χάβου μακριά από το Αγρίνιο.
Οι Κίτσου και Λεάντρο βρίσκονται στον πάγκο του ΠΑΣ και είναι πρώτη φορά που θα παρακολουθήσουν από τόσο κοντά ματς της νέας τους ομάδας. Κόντρα στην Ξάνθη, αν και είχαν συμπεριληφθεί στην αποστολή αρχικά, στη συνέχεια αποκλείστηκαν από αυτήν.
Απών ο τραυματίας Μπούντιμιρ για τον Παναιτωλικό.
Έναρξη στο ματς.
3' Πρώτο σουτ στο ματς και είναι από τους γηπεδούχους. Ο Γοδόι δοκίμασε... την τύχη του έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.
Πάντως, καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει δημιουργήσει κάποια καλή φάση.
Ο Θεοδωρίδης ζήτησε αλλαγή, καθώς έχει υποστεί μυϊκό τραυματισμό.
15' Έξω ο Θεοδωρίδης, μέσα ο Νταλμά.
21' Σουτ του Λίλα έξω από την περιοχή, αλλά δεν κινδύνευσε ο Ράφαελ.
Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον την κατοχή της μπάλας, αλλά τα συνεχόμενα γεμίσματα είναι «βούτυρο στο ψωμί» του Μπικέι.
25' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ.
Ο ΠΑΣ βγήκε στην αντεπίθεση και βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Παναιτωλικού, με τον Γιάκο να πιάνει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ.
35' Δυνατό σουτ του Μπακάκη λίγοέξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως απέκρουσε ο Βελλίδης.
37' Σουτ με ωραίο φάλτσο του Ακόστα, αλλά ο Ράφαελ έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
43' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα για φάουλ στον Μπακάκη.
45' Κίτρινη στον Νταλμά για τράβηγμα της φανέλας του Ακόστα.
45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
47' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μπακάκης δοκίμασε, όπως και το πρώτο μέρος, έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά έδιωξε και πάλι ο Βελλίδης.
53' «Πούλημα» της μπάλας από τον Νταλμά στην περιοχή της ομάδας του, όμως το γύρισμα του Ίλιτς σταμάτησε στον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, Ράφαελ.
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ, τον Παναιτωλικό που έχει υποχωρήσει, αλλά δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κλασσική ευκαιρία στο ματς και παραμένει το 0-0
61' Ο Βίλα στη θέση του Γιάκου.
66' Φάουλ κερδισμένο για τον ΠΑΣ λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, με τον Ακόστα πάνω από την μπάλα.
Καλά εκτελεσμένο από τον Ακόστα, αλλά έδιωξαν οι παίκτες του Μάκη Χάβου.
67' Έξω ο Μπακάκης για τον Παναιτωλικό, μέσα ο Μπόγιοβιτς.
Σε λίγο ο Κίτσου, ο οποίος αποκτήθηκε στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο, θα κάνει την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΣ.
73' Έξω ο Κοροβέσης, μέσα ο Κίτσου.
76' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό.
Ο Καμαρά συνεργάστηκε με τον Νταλμά και το σουτ που έπιασε με το αριστερό, πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.
Αυτήν ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς και η μοναδική -μέχρι στιγμής- κλασσική φάση για γκολ.
82' Ο ΠΑΣ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Ίλιτς το εκτέλεσε, αλλά δεν κινδύνευσε ο Ράφαελ.
84' Τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Παπουτσογιαννόπουλο να αντικαθιστά τον Γοδόι.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις που μετρούν από τώρα.
93' Γκολ ο ΠΑΣ.
Ο Λίλα τροφοδότησε τον Κίστου με κεφαλιά και αυτός με τον ίδιο τρόπο έκανε το 1-0.