Europa League

Η Μπάγερν την πρόκριση, η Χετάφε το χειροκρότημα

Η Χετάφε άγγιξε, αλλά δεν ολοκλήρωσε το θαύμα της πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου UEFA στο «Αλφόνσο Πέρεθ». Η Μπάγερν αποδείχτηκε εφτάψυχη και πήρε το εισιτήριο με το 3-3 που διαμορφώθηκε στην παράταση, ενώ οι Μαδριλένοι, που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 6ο λεπτό (!), είχαν προηγηθεί με 3-1. Ήρωας ο Λούκα Τόνι, που σκόραρε στο 115’ και το 120’. Άλωσαν το «Φίλιπς Στάντιον» και το «Ζοσέ Αλβαλάδε» η Φιορεντίνα και η Ρέιντζερς αντίστοιχα με το ίδιο σκορ, 2-0, και πήραν το εισιτήριο για τους τέσσερις, όπως και η Ζενίτ παρά την ήττα της στην Αγία Πετρούπολη από τη Λεβερκούζεν με 1-0. Μπάγερν-Ζενίτ και Ρέιντζερς-Φιορεντίνα τα ζευγάρια των ημιτελικών, οι αγώνες των οποίων θα διεξαχθούν τη Μεγάλη Πέμπτη (24/4) και την Πρωτομαγιά. Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 14 Μαΐου στο στάδιο του Μάντσεστερ.

Χετάφε-Μπάγερν Μονάχου 3-3 στην παράταση (κ.α 1-1)

Η Χετάφε άγγιξε, αλλά τελικά δεν έκανε το θαύμα! Αν και αγωνιζόταν από το 6’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντε Λα Ρεντ για ανατροπή του Κλόζε, που ήταν σε προφανή θέση για γκολ, η ομάδα του Μίκαελ Λάουντρουπ λίγο έλειψε να πετάξει έξω το απόλυτο φαβορί του θεσμού, την Μπάγερν. Οι Βαυαροί είχαν την κατοχή, αλλά ο Κοσμίν Κόντρα με μία εξαιρετική ατομική ενέργεια «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα και κεραυνοβόλησε τον Καν για το 1-0 στο 44’. Στην επανάληψη οι Μαδριλένοι είχαν ευκαιρίες να αυξήσουν το προβάδισμά τους, αλλά ο Ριμπερί με βολέ μέσα από την περιοχή στο 89’ ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση. Η εκπληκτική Χετάφε όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 91ο και το 93ο λεπτό σκόραρε με τους Κασκέρο και Μπραούλιο. Ενώ όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, ένας τραγικό λάθος του Αμπονταντσιέρι, που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, έδωσε την ευκαιρία στον Λούκα Τόνι να μειώσει στο 115’, ενώ στο 120’ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3 χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του. Το χειροκρότημα πάντως κέρδισε η Χετάφε, που στην παρθενική της παρουσία στα ευρωπαϊκά Κύπελλα έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών της.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Λεβερκούζεν 0-1 (4-1)

Η Λεβερκούζεν επικράτησε με 1-0 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, ωστόσο ούτε αυτό το αποτέλεσμα στάθηκε αρκετό για να της δώσει το εισιτήριο στα ημιτελικά του Κυπέλλου UEFA. Η νίκη των Ρώσων με 4-1 στην «Μπάι Αρένα» πριν από μία εβδομάδα είχε ουσιαστικά κρίνει πρόωρα την υπόθεση πρόκριση και ο γερμανικός σύλλογος περιορίστηκε σε μία νίκη γοήτρου. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ένας Ρώσος, ο Μπουλίκιν με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κάστρο στο 18’, αλλά οι «ασπιρίνες» ήθελαν πολλά περισσότερα για να βρεθούν στην τελική τετράδα της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στο 89' σε πέναλτι με τον Τίμοστσουκ (απέκρουσε ο Άντλερ). Ο Μίχαελ Σκίμπε παρέταξε την ομάδα του με πολλούς αναπληρωματικούς (αφού πλέον προέχει το γερμανικό πρωτάθλημα), με τον Φάνη Γκέκα να περνά ως αλλαγή στο 75’ στη θέση του Ντουμ.

Αϊντχόφεν-Φιορεντίνα 0-2 (1-1)

Η Φιορεντίνα επικράτησε στο «Φίλιπς Στάντιον» της Αϊντχόφεν με 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου UEFA. Οι «βιόλα» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στη νίκη χάρη στον Αντριάν Μούτου, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 38’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 53’ με κοντινό σουτ. Οι πρωταθλητές Ολλανδίας είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 81’, αλλά ο Φρέι απέκρουσε το πέναλτι του Σίμονς.

Σπόρτινγκ Λισσαβώνας-Ρέιντζερς 0-2 (0-0)

Η Ρέιντζερς πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά νικώντας με 2-0 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε». Η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας ήταν αποφασισμένη φέτος να καταφέρει ό,τι δεν πέτυχε το 2005, όταν με προπονητή τον Ζοσέ Πεσέιρο έφτασε στην πηγή, αλλά έχασε στον τελικό του Κυπέλλου UEFA στην έδρα της από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ο Νταρσβίλ άνοιξε το σκορ στο 60’, τα «λιοντάρια» στη συνέχεια είχαν δοκάρι με τον Λιέντσον, αλλά και άλλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως ο Γουίτακερ με ατομική προσπάθεια στο 90’ «σφράγισε» την πρόκριση.