Τη λύτρωσε ο Γκρζέλακ!

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Ξάνθη δεν θα καταφέρει ούτε αυτή τη φορά να πάρει τους τρεις βαθμούς στα Πηγάδια, ο Γκρζέλακ με ένα πανέμορφο γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων της έδωσε το «φιλί» της ζωής κα τη νίκη κόντρα στον Θρασύβουλο (1-0). Καλός ο ρυθμός και ευκαιρίες για αμφότερες τις ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, κακό το δεύτερο 45λεπτο, όπου όμως έκρυβε ένα φινάλε-θρίλερ. Μ’ αυτή τη νίκη οι Ακρίτες έφτασαν του 9 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» παρέμειναν χωρίς βαθμολογική συγκομιδή.

Η Ξάνθη ήταν η ομάδα που απ’ την αρχή του παιχνιδιού και ιδιαίτερα μετά το 10λεπτο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο σε αρκετές περιπτώσεις να μπορεί να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της. Οι Ακρίτες έχοντας μπροστά τους επικίνδυνους Μασιέλ και Αγκάλι σε ένα 4-4-2, έφταναν πολλές φορές στην περιοχή του πρωτοεμφανιζόμενου Πεκάνια, όμως δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν και τις προσπάθειές τους. Ο Θρασύβουλος ήταν σε παθητικό ρόλο, ωστόσο παίζοντας έξυπνα κατέστρεφε το παιχνίδι του αντιπάλου, ενώ στις αντεπιθέσεις ήταν άκρως επικίνδυνος. Το 4-4-1-1 του Σάκη Τσιώλη ταίριαζε ταμάμ σε ένα τέτοιο παιχνίδι, αφού ο Άλβες βοηθούσε τον Χλωρό που ήταν ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές.

Μετά από κάποιες μικροευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο τέταρτο, η Ξάνθη αύξησε την πίεσή της, όμως η καλύτερη ευκαιρία ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 18΄ με τον Άλβες να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική μπαλιά του Χλωρού. Ο Μασιέλ ήταν από τους διακριθέντες για την ομάδα του Παράσχου, αφού ανησύχησε αρκετές φορές τους αντίπαλους αμυντικούς και στο 32΄ είχε και ένα καλό σουτ όμως δεν βρήκε στόχο. Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους η «βασίλισσα της Θράκης» είχε την υπεροχή, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο γκολ στο 40΄, με τον Χλωρό αφού πέρασε τέσσερις αντιπάλους να μην μπορεί να νικήσει με σουτ τον θετικότατο για μια ακόμη φορά Γκσπούρνινγκ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν ένα γκολ πριν το ημίχρονο, όμως τόσο ο Αγκάλι στο 43΄ όσο και ο Κιντάνα δύο λεπτά αργότερα δεν βρήκαν δίχτυα.

Τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και τα νεύρα των δύο ομάδων στο δεύτερο 45λεπτο ανάγκασαν αρκετές φορές τον διαιτητή της αναμέτρησης να βγάλει την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του. Ο ρυθμός ήταν πιο αργός σε σχέση με το πρώτο μέρος, ενώ αμφότερες οι ομάδες δεν μπόρεσαν να πιάσουν απόδοση ανάλογη με τα πρώτα 45λεπτά. Η είσοδος των Ριζογιάννη και Πόι δεν μπόρεσε να κάνει πιο επιθετικούς τους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπαθούσαν με σέντρες να βρουν παίκτη στην περιοχή, κάτι που ήταν φανερό πως δεν είχε αποτέλεσμα.

Ο Μπαριέντος μπήκε στο 57΄ στο παιχνίδι και έκανε αισθητή την παρουσία του βοηθώντας την ομάδα του να ανεβάσει ρυθμό μετά το 65΄, ενώ είχε και ένα καλό σουτ στο 73΄. Οι Ακρίτες έδειχναν σαστισμένοι και δεν μπορούσαν να «ξεμπλοκάρουν» ώστε να ανοίξουν την άμυνα των αντιπάλων. Αντιθέτως η ομάδα της Φυλής παίζοντας κόντρα επίθεση εκτός από το σουτ του Μπαριέντος είχε και μια καλή στιγμή με τον Κόζλει στο 69΄. Τα λάθη στο χώρο του κέντρου έδιναν και έπαιρναν, απόρια αυτών ήταν να μην υπάρχει οργάνωση στο παιχνίδι των δύο αντιπάλων και να στηρίζονται σε προσωπικές ενέργειες ποδοσφαιριστών τους.

Από το 80΄ και μετά οι Ακρίτες έκλεισαν τον Θρασύβουλο στα καρέ του και προσπαθούσαν κυρίως με στημένα να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ. Στο 84΄ ο Κιντάνα δεν κατάφερε να βρει στόχο, ούτε όμως ο Γκρζέλακ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90΄. Ό Πολωνός φύλαγε το καλύτερο για το τέλος όμως, καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα πανέμορφο δεξί σουτ απ’ το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Πεκάνια, λυτρώνοντας την
Ξάνθη που έφτασε τους 9 βαθμούς.

* Στο 78΄ αποβλήθηκε ο γενικός αρχηγός του Θρασύβουλου, Άρης Μπρέπος
για διαμαρτυρίες.

** Πρώτη εμφάνιση στο πρωτάθλημα για τον Λαμπριάκο απ’ τους γηπεδούχους και του Πεκάνια για την ομάδα της Φυλής.