Euroleague

Πάτησε το… γκάζι και πήρε το προβάδισμα η ΤΣΣΚΑ!

Μόνο ένα ημίχρονο άντεξε η Μπασκόνια, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ανεβάζει… στροφές στο δεύτερο και να φτάνει στη νίκη (94-68) και το 1-0 στη σειρά.

Με τις… στροφές της να ανεβαίνουν κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε την αντίσταση της Μπασκόνια και νικώντας 94-68, πήρε το προβάδισμα στη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για την «ομάδα του στρατού» ήταν ο Ροντρίγκεθ με 19 πόντους, με τον Χίγκινς να είχε 12 και τον Ντε Κολό 11.

Από τους Βάσκους ξεχώρισε ο Σιλντς με 17 πόντους.

Ντέρμπι από νωρίς ήταν η αναμέτρηση, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με το προβάδισμα να είχε αρκετές εναλλαγές μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία βρήκε την Μπασκόνια μπροστά (23-24).

Με πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε στο +4 (30-26), στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι Βάσκοι απάντησαν γρήγορα με Χίλιαρντ και Σιλντς για το δικό τους προβάδισμα (32-35), το οποίο και διατήρησαν (34-38) μέχρι το 17’. Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά, ο Ροντρίγκεθ ξεκίνησε την αντεπίθεση της «ομάδας του στρατού», στέλνοντάς την στα αποδυτήρια με το +4 (44-40).

Από την αρχή του δεύτερου μέρους, η ΤΣΣΚΑ είχε τον απόλυτο έλεγχο, με αποτέλεσμα να διευρύνει συνεχώς το προβάδισμά της, να το φτάνει αρχικά στο +16 (63-47) και συνεχίζοντας τον καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +21 (73-52).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ιτούδη να διατηρεί την απόστασή της και να φτάνει στο +23 (80-57), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 94-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-40, 73-52, 94-68