Ισπανία

Διπλό…. δαγκωτό για Μπαρτσελόνα!

Μπαρτσελόνα και Λουίς Σουάρες δεν φημίζονται για την αποτελεσματικότητά τους εκτός «Καμπ Νόου», όμως κόντρα στην Χετάφε ο Ουρουγουανός ήταν εκείνος που έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη.

Διπλό μετά από μήνες για την Μπαρτσελόνα!

Κάποτε ήταν κάτι συνηθισμένο, αλλά για την Μπαρτσελόνα του Ερνέστο οι εκτός έδρας νίκες αποτελούν… είδηση.

Οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν κόντρα στην Χετάφε να επικρατήσουν 2-0 μακριά από την Βαρκελώνη, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί που είχε ξεκινήσει εκείνο το εφιαλτικό βράδυ στο «Άνφιλντ», όταν η Λίβερπουλ την άφηνε εκτός Champions League.

Η… μισή δουλειά έγινε από τον Λουίς Σουάρες (που επίσης δυσκολεύεται μακριά από την Καταλονία) όταν λίγο πριν λήξη το πρώτο ημίχρονο, έπιασε στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα, η οποία νικήθηκε από ένα απλό, δυνατό διώξιμο του Τερ Στέγκεν. Η μπαλιά του Γερμανού τερματοφύλακα (που έγινε ο πρώτος γκολκίπερ στη Λα Λίγκα που βγάζει ασίστ τον 21ο αιώνα) έφτασε στον Ουρογουανό επιθετικό, ο οποίος «κρέμασε» τον Σόρια και άνοιξε το σκορ.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Φίρπο να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες του αντίπαλου τερματοφύλακα και να κάνει το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, αφού παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Λανγκλέ, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί.