Ευρώπη

Έρχεται… φουριόζα στο ΟΑΚΑ η Ορτέζ

Τη δεύτερη νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πο Ορτέζ, που επικράτησε 64-57 της Πορτέλ.

Επιστροφή στις νίκες για την Πο Ορτέζ, η οποία λύγισε τη Πορτέλ (64-57 εντός έδρας) για την 4η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος και έρχεται… φουριόζα στην Αθήνα, όπου θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League την Τετάρτη.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο του ημίχρονο, με την αντίπαλο της «Ένωσης» να παίζει καταπληκτική άμυνα και να προηγείται 12-9 στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και πλησίασαν σε απόσταση βολής στο πρώτο μέρος (27-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Βιλά, που πέτυχε επιμέρους σκορ 24-13 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της (51-39 στο 30’). Η Πορτέλ έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια στο φινάλε να πλησιάσει, αλλά δεν κατάφερε κάτι (64-57).

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-26, 51-39, 64-57.