Βόλεϊ

Νίκησε και τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός

Μετά τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι «αιωνίων», ο Ολυμπιακός καθήλωσε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ και διατήρησε το αήττητο στην 4η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Το πάλεψε ο ΠΑΟΚ αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού που επικράτησε 3-1 σετ και παρέμεινε αήττητος μετά από τέσσερα παιχνίδια της Volleyleague γυναικών.

Ο «δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε στα σετ και πάλεψε μέχρι τέλους, όμως η εμπειρία των «ερυθρόλευκων» ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο φινάλε.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με σερί τριών πόντων (11-15), ενώ μετά από σερί λαθών οι δύο ομάδες έφτασαν στο 15-18 και 18-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19, όμως η Έτσεν έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (19-21). Η ισοφάριση από τις γηπεδούχες έφτασε ξανά στο 22-22, ενώ με ισοφαρίζοντας έφτασαν στο 25-25. Η Σκοτ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 26-25, που «έσβησε» η Έρτσεν. Με μπλοκ της Πολυνοπούλου ο ΠΑΟΚ βγήκε ξανά μπροστά, για να τελειώσει το φοβερό πρώτο σετ η Καζορόφσκα με 28-26 για τις φιλοξενούμενες.

Μικρό προβάδισμα πήρε ο ΠΑΟΚ και στις αρχές του δεύτερου σετ, που έσβησε ο Ολυμπιακός στο 9-9, ενώ η Λαζάρεβιτς του έδωσε πρώτη φορά τα ηνία με 10-9. Με πρωταγωνίτσρια τη Ζακχαίου ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +5 (18-13)που άνοιξε το δρόμο για το 1-1 με 25-14.

Και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε να προηγείται με 15-7, μετά από σερί οκτώ πόντων. Η διαφορά διατηρήθηκε ως το 17-8, όταν ξεκίνησε η αντεπίθεση των ερυθρόλευκων, που έτρεξαν ένα δικό τους επιμέρους σερί (13-1) και πήραν το προβάδισμα με 21-18 και έφτασαν στο 2-1 σετ με απίθανη ανατροπή (25-20).

Έχοντας, πλέον, ξεκάθαρα την ψυχολογία με το μέρος του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-3, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί και ισοφάρισε (10-10). Οι ερυθρόλευκες διατήρησαν τον πρώτο λόγο, με τις Θεσσαλονικείς να μην τις αφήνουν να ξεφύγουν στο σκορ, φτάνοντας πόντο πόντο ως το 19-19. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα σε κρίσιμο σημείο (19-20), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και έτρεξε σερί πέντε πόντων (24-20) που του έδωσε μεγάλο προβάδισμα. Μπλοκ στην Λαζάρεβιτς και άσος της Πολυνοπούλου κράτησαν ζωντανές τις φιλοξενούμενες , όμως επίθεση της Λαζάρεβιτς σκότωσε τις ελπίδες τους, κάνοντας το 3-1 σετ με 25-22.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)