Σκωτία

Καθάρισε ο Εντουάρντ την Αμπερντίν

Η Σέλτικ επικράτησε δύσκολα της Αμπερντίν με 2-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού αύξησε στους πέντε την διαφορά από την Ρέιντζερς που έχει ματς λιγότερο.

Δύσκολη νίκη για την Σέλτικ στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής απέναντι στην Αμπερντίν με 2-1. Οι «Καθολικοί» με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 49 βαθμούς έναντι 44 της Ρέιντζερς που έχει αγώνα λιγότερο.

Ο Ζιλιέν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 7ο λεπτό, για να έρθει η ισοφάριση από τον Κοσγκρόουβ στο 35’. Ο Εντουάρντ στο 66’ έγραψε το 2-1, για ν’ αποβληθεί τρία λεπτά μετά ο σκόρερ της Αμπερντίν. Η Κιλμάρνοκ έχασε έδαφος, αφού ηττήθηκε 1-0 εντός έδρας από την Μάδεργουελ, ενώ η Λίβινγκστον επικράτησε 4-0 της Ρος Κάουντι.

Στο ντέρμπι ουραγών η Χάμιλτον επικράτησε 2-1 της Χαρτς με τους Μίλερ και Κόλλαρ να σκοράρουν σε οκτώ λεπτά για να καθαρίσουν τη νίκη για την γηπεδούχο.