Super League 2

Εύκολα ο Απόλλωνας Σμύρνης, ισοπαλία στο Παγκρήτιο

Εύκολο έργο είχε η «Ελαφρά Ταξιαρχία» που επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας στην Ριζούπολη. Δραματικό φινάλε και ισοπαλία ανάμεσα σε Εργοτέλη και Δόξα Δράμας (2-2) στο Ηράκλειο.

Αρκετά γκολ είχαν οι δύο αναμετρήσεις που έριξαν την αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην Super League 2. O Aπόλλωνας Σμύρνης επικράτησε με άνεση 3-0 απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας και βρίσκεται μόνος στην 2η θέση με +4 από τα Χανιά. Το σκορ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» άνοιξε ο Μαρκόφσκι στο 7ο λεπτό από σέντρα του Χουχούμη, ενώ ο Άντονι Φατιόν στο 34’ έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεντινέλι. Το σκορ για τους γηπεδούχους έκλεισε ο Πατράλης στο 73ο λεπτό με πλασέ, με τον Φατιόν ν’ αποβάλλεται στο φινάλε του ματς με 2η κίτρινη.

Ο Εργοτέλης κρατούσε στα πόδια του την ευκαιρία να μπει στην πρώτη εξάδα, αφού προηγήθηκε 1-0 με εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη στο 22ο λεπτό, ωστόσο ο Ρόβας με ένα εντυπωσιακό μακρινό δεξί σουτ νίκησε τον Κατσιμήτρο και έκανε το 1-1 στο 29ο. Στην επανάληψη σε ένα ανοικτό και μοιρασμένο ματς με ευκαιρίες, οι Κρητικοί ανέκτησαν το προβάδισμα με 2-1, με ένα γκολ του Μπούση στο 83’, αλλά ο Ρόβας στο 90ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2, στερώντας την ευκαιρία από τον Εργοτέλη να μπει στην πρώτη εξάδα.