Πορτογαλία

Την πάτησε στο τέλος η Πόρτο

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87’ την Πόρτο στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Primeira Lega και να της «κόψει» το δρόμο προς την κορυφή.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, Πόρτο, ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» της πορτογαλικής πρωτεύουσας στο μεγάλο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Primeira Lega με γκολ που δέχτηκε στο 87’ και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Μπενφίκα, μένοντας στο -2 από τους «αετούς», τα «λιοντάρια» και τη Σάντα Κλάρα και με τους τρεις «μεγάλους» του πορτογαλικού ποδοσφαίρου να παλεύουν αυτήν τη στιγμή στα ίσα για τον τίτλο.

Σε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, η Σπόρτινγκ προηγήθηκε με τον Νούνο Σάντος, όμως οι «δράκοι» αντέδρασαν και «γύρισαν» την κατάσταση με τα γκολ των Ουρίμπε και Κορόνα. Όμως, το κακό δεύτερο ημίχρονο αμφοτέρων βοήθησε στην ισοφάριση με το σουτ του Βιέτο μέσα από την περιοχή.