Ιταλία

Έκανε... σεφτέ η Κάλιαρι, όρθια με Βέρντε η Σπέτσια

Η Κάλιαρι πέρασε από την έδρα της Τορίνο (2-3), η Σπέτσια... έσωσε τον βαθμό με την Φιορεντίνα (2-2).

Tο πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα πήρε η Κάλιαρι! Η ομάδα από τη Σαρδηνία πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Τορίνο με 3-2, αφήνοντάς την μόνη στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς βαθμό (όπως και η Ουντινέζε).

Ο Μπελότι μόλις στο 4' άνοιξε το σκορ με πέναλτι, πετυχαίνοντας το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ της καριέρας του στην Serie A. Το πρώτο ήταν ξανά κόντρα στην Κάλιαρι, προ διετίας αλλά στο 2ο λεπτό! Η απάντηση της Κάλιαρι ήταν άμεση, με τον Ζοάο Πέδρο να ισοφαρίζει στο 12' και τον Σιμεόνε επτά λεπτά μετά να έρχεται για να γράψει την ανατροπή.

Ο Μπελότι σκοραρε ξανά στο 49' και έφερε το ματς στα ίσα, όμως η Τορίνο αποδείχτηκε ανεπίδεκτη μαθήσεως και η τραγική της αμυντική λειτουργία την πρόδωσε ξανά στο 73ο λεπτό με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να δίνει τη νίκη στην Κάλιαρι (2-3).

Επέστρεψε από την... κόλαση η Σπέτσια! Παρότι η Φιορεντίνα προηγήθηκε με 2-0 στο 4' χάρη στα γκολ των Πετσέλα και Μπιράγκι, η Σπέτσια έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πάρει τον βαθμό. Αρχικά, με τον πρώην εξτρέμ της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε, μείωσε στο 39' και ο Φαρίας που είχε αντικαταστήσει τον Ιταλό, ισοφάρισε στο τελικό 2-2 στο 75'.