Γαλλία

Έριξε την τριάρα της και ανέβηκε κορυφή η Παρί

Σε χαλαρούς ρυθμούς, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 3-0 τη Ναντ στο «Μποζουάρ» για την ένατη αγωνιστική της Ligue 1 και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Παρι Σεν Ζερμέν νίκησε άνετα στο δεύτερο ημίχρονο και με φόρα από την Κωνσταντινούπολη και το 2-0 επί της Μπασάκσεχίρ, 3-0 τη Ναντ στο «Μποζουάρ» για την ένατη αγωνιστική της Ligue 1 και ανέβηκε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά, περιμένοντας τα αποτελέσματα της Κυριακής και αφήνοντας τα «καναρίνια» στο -2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι πρωταθλητές έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο βρήκαν στόχο με τον Ερέρα στο 47’, το πέναλτι του Εμπαπέ στο 65’ και το τέρμα του Σαράμπια στο 88’.

Βρέθηκε στην τριάδα η Ρεν, η οποία νίκησε στη Βρετάνη 2-1 την Μπρεστ και την άφησε κοντά στις τελευταίες θέσεις.