Άστραψε στο φινάλε ο Ηρακλής!

Απίθανο ματς στο Αγρίνιο με τον Ηρακλή να λυγίζει το Μεσολόγγι με 71-68, με buzzer beater τρίποντο του Χάνλαν.

Τρομερό διπλό πήρε στο Αγρίνιο ο Ηρακλής, ο οποίος επιβλήθηκε 71-68 του Μεσολογγίου.

Οι γηπεδούχοι στρίμωξαν αρκετά τον Γηραιό, όμως αυτός κατάφερε να αποδράσει, με τον Χάνλαν να πετυχαίνει το νικητήριο τρίποντο δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη

Ο Καναδός πέτυχε συνολικά 14 πόντους, με τους Τσαϊρέλη και Σαγκς να προσθέτουν δέκα στον απολογισμό του Ηρακλή, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Καββαδά.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπράουν με 15π και 16 ριμπάουντ και ακολούθησαν οι Χατζηνικόλας (13π. 4Ριμπ. 5 ασ 1 μπλ) και Αμάρντι (11).

Ο Ηρακλής είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με 17-12.

Τρία διαδοχικά τρίποντα (Σαγκς, Χάτσερ, Γκιουζέλης) και μια εύστοχη βολή του Χάτσερ εκτόξευσε τον Ηρακλή στο +11 (13-24) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, διαφορά που διατηρήθηκε ως τα μέσα του δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η σειρά του Μεσολογγίου να αντιδράσει, με σερί δέκα πόντων (Μοτσενίγκος 6, Χατζηνικόλας 2, Φέργκιουσον 2) που εκμηδένισε τη διαφορά (28-28), ενώ στο φινάλε πήρε προβάδισμα με σουτ του Μοτσενίγκου (33-32). Ο Ηρακλής απάντησε με τρίποντο του Χάνλαν και οδήγησε τον Ηρακλή με το προβάδισμα (33-35) στα αποδυτήρια.

Το Μεσολόγγι συνέχισε να απειλεί, κρατώντας τον έλεγχο του σκορ στην τρίτη περίοδο, με τους Αγραβάνη και Χατζηνικόλα να πρωταγωνιστούν. Ο Ηρακλής από την άλλη έμεινε κοντά στο σκορ, με εύστοχες βολές του Χάτσερ να ισοφαρίζει σε 47-47.

Ο Ηρακλής άρχισε να χτίζει ξανά διαφορά, τρέχοντας σερί επτά πόντων (49-56), ενώ διατήρησε τον έλεγχο του σκορ ως το 64-57. Το Μεσολόγγι, απάντησε με δικό του σερί οκτώ πόντων και πήρε το προβάδισμα έπειτα από κλέψιμο και σουτ του Χατζηνικόλα για το 65-64 ένα λεπτό πριν την τελευταία κόρνα.

Βολές του Χάνλαν στα 19.2'' τον έφεραν στο +3 (65-68), με τον Χατζηνικόλα να απαντάει με μια εύστοχη βολή και να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Λάνγκφορντ ήταν αυτός που πήγε στη γραμμή των βολών και ισοφάρισε για το Μεσολόγγι (68-68) στα 21'' πριν τη λήξη, με τον Χάνλαν να πετυχαίνει τρίποντο-βόμβα που έκρινε το παιχνίδι, δύο δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 33-35, 47-47, 68-71

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 2, Αγραβάνης 6 (1), Μοτσενίγκος 10 (2), Αμάρντι 11 (3), Μπράουν 15, Λάνγκφορντ 6 (1), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 13, Μάθις 3 (1)

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας 5 (1), Μπόουλιν 3 (1), Μουρ 3 (1), Ντάνιελ 14 (2), Σαγκς 10 (2), Τσαϊρέλης 10, Βεργίνης 9 (3), Γκιουζέλης 9 (1), Χάτσερ 6 (1)