Πόλο

Στα «ίσα» ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Α1 πόλο των ανδρών, επικρατώντας με 8-6 του τυπικά γηπεδούχου Εθνικού, στο κολυμβητήριο του Πειραιά. Όπως και στον πρώτο αγώνα η νίκη κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Έτσι, οι τελικοί ξεκινούν ουσιαστικά από την αρχή την Τρίτη (16/5), με τη διεξαγωγή του 3ου αγώνα. Υπενθυμίζεται ότι πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες. Για την 3η θέση Χανίων θα χρειαστεί ακόμη ένας αγώνας μεταξύ του Πανιωνίου και των Χανίων, αφού και οι Κρητικοί έφεραν στα «ίσα» τις νίκες, κερδίζοντας με 9-6 τον Πανιώνιο. Στον επόμενο αγώνα (16/5) θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους στη Νέα Σμύρνη, με τους «πάνθηρες» να διατηρούν το πλεονέκτημα έδρας. Στις γυναίκες, ολοκληρώθηκε η τελική φάση του πρωταθλήματος με τη Βουλιαγμένη να έχει από την Παρασκευή καταλάβει την πρωτιά και απλά να επικρατεί με 8-7 της Γλυφάδας, επιβεβαιώνοντας περίτρανα τον φετινό τίτλο της πρωταθλήτριας. Στο άλλο ματς, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 12-4 της ΝΕ Πατρών.

ΕΘΝΙΚΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 6-8

Συγκλονιστική η εξέλιξη του ματς, με τις δυο ομάδες να «καίγονται» για τη νίκη, κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι, ως τα μέσα της τελευταίας περιόδου, η διαφορά στο σκορ δεν ξεπερνούσε το ένα γκολ. Αυτή τη φορά οι άμυνες είχαν την «τιμητική» τους και από τους δύο προπονητές. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν σε κάποιες περιπτώσεις να εκμεταλλευτούν τους φουνταριστούς τους (Νίκιτς και Πλατανίτης εναλλάσονταν στη θέση), ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν πολύτιμες λύσεις από τα περιφερειακά σουτ του Σμιθ.

Τελικά, δύο διαδοχικά γκολ από τους Θωμάκο και Χατζηθεοδώρου έδωσαν προβάδισμα 8-6 στους «ερυθρόλευκους», περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι «κυανόλευκοι» δεν έδειξαν ικανοί να αντιδράσουν και η άμυνα των παικτών του Βαγγέλη Πάτερου κράτησε το πολύτιμο πλεονέκτημα και τη νίκη, που φέρνει τη σειρά των τελικών στην αρχή.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-1, 2-2, 1-3

Τα γκολ:

ΕΘΝΙΚΟΣ: Σμιθ 3, Μπλάνης, Μυλωνάκης, Καρούτζος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πλατανίτης 2, Νίκιτς 2, Ντόσκας, Σχίζας, Χατζηθεοδώρου, Θωμάκος

ΧΑΝΙΑ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 9-6

Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα ήταν εντυπωσιακή στη δεύτερη και τρίτη περίοδο και ξέφυγε με πέντε γκολ διαφορά χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους «κυανέρυθρους». Η τρίτη θέση, που πιθανόν να ισοδυναμεί με εισιτήριο για της Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου, θα κριθεί την Τρίτη στη Νέα Σμύρνη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-0, 4-2, 0-2