Red Bull Cliff Diving

Ξανά νικητής ο Βρετανός

Βρετανικός θρίαμβος στην πέμπτη στάση του Red Bull Cliff Diving World Series 2012 στη Βοστώνη των ΗΠΑ. O Γκάρι Χαντ, όπως και το 2011 ήταν ο νικητής, με δεύτερο τον Ορλάντο Ντούκε, ο οποίος προηγείται στην γενική κατάταξη. Δείτε video και φωτογραφίες από τον αγώνα.

Η Βοστώνη κατέχει την φήμη της πιο φανατικής πόλης στα σπορ και το απέδειξε στην πέμπτη στάση του Red Bull Cliff Diving World Series 2012.

Περισσότεροι από 47,000 θεατές και 200 σκάφη συγκεντρώθηκαν στην περιοχή γύρω από το Ινστιτούτο Σύγχρονης Τέχνης αργά το απόγευμα του Σαββάτου περιμένοντας να παρακολουθήσουν τον Αμερικανό αθλητή David Colturi να κατακτά στην χώρα του την πρώτη θέση του βάθρου.

Ωστόσο ο Βρετανός Gary Hunt ήταν αυτός που επανέλαβε τη νίκη του, όπως το 2011 στην Ανατολική Ακτή των ΗΠΑ, ενώ ο Orlando Duque από την Κολομβία σκαρφάλωσε έντεκα θέσεις για να τερματίσει τελικά δεύτερος. Παρόλο που δεν υπήρξε καμία αλλαγή στην πρώτη πεντάδα της γενικής κατάταξης, οι αθλητές είναι πολύ κοντά βαθμολογικά, γεγονός που κάνει αυτή τη σεζόν ακόμα πιο συναρπαστική.

Στο μοναδικό αστικό κέντρο μεταξύ των στάσεων του φετινού Πρωταθλήματος, τρεις αθλητές ήταν σχεδόν ισόβαθμοι στο πρώτο γύρο του διαγωνισμού, με τον δύο φορές πρωταθλητή του World Series, Gary Hunt, να προηγείται των 14 αθλητών.

Ο Michal Navratil απέτυχε στην τρίτη του κατάδυση, ενώ ο David Colturi συγκέντρωσε χαμηλή βαθμολογία στον τελευταίο γύρο όπου, αν και προηγούνταν, κατέλαβε τελικά την τρίτη θέση. Μόνο ο Gary Hunt κατάφερε να ξεκινήσει και να παραμείνει στην κορυφή: «Είμαι πραγματικά χαρούμενος που ανέβηκα στο βάθρο. Κατέλαβα πολύ καλή θέση χθες, αλλά σήμερα αισθανόμουν ότι υστερούσα σε κάθε βουτιά. Δεν ήξερα αν οι καταδύσεις μου ήταν καλές και ζορίστηκα αρκετά βλέποντας τους τρεις τελευταίους αθλητές γιατί μπορούσαν να με θέσουν εκτός βάθρου αν πραγματοποιούσαν μια καλή κατάδυση.

Τελικά όλα πήγαν καλά για μένα και προσπάθησα να απολαύσω την ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε από τον μεγάλο αριθμό των θεατών που συγκεντρώθηκε στη Βοστώνη». Ο εννιά φορές πρωταθλητής Orlando Duque, αν και δεν είχε καλό ξεκίνημα (τερμάτισε 13ος στον πρώτο γύρο), επωφελήθηκε από την επίδοση του συναθλητή του (Michal Navratil) στον τρίτο γύρο και κατέλαβε την δεύτερη θέση.

Ο βρετανός αθλητής Blake Aldridge, ευχαρίστησε το πλήθος που μαζεύτηκε στη Βοστώνη με μία ολοκαίνουρια κατάδυση – ένα back armstand με 2 ½ somersaults, εκτελώντας 4 ελεύθερες στροφές - την οποία είχε μάθει την προηγούμενη μόλις μέρα και είναι η δεύτερη κατάδυση του αθλήματος με βαθμό δυσκολίας 6,3.

Οι περισσότεροι θεατές του φετινού Red Bull Cliff Diving World Series 2012 είδαν τους τέσσερις Αμερικανούς αθλητές, συμπεριλαμβανομένου του «μπαλαντέρ» Kyle Mitrione, να διαγωνίζονται στο λιμάνι της Βοστώνης μέχρι το ηλιοβασίλεμα και αποχαιρέτησαν τον βετεράνο αθλητή καταδύσεων Slava Polyeshchuk (ΟΥΚ, 46), που έκανε την τελευταία του εμφάνιση.
Ο Orlando Duque (770 βαθμοί) εξακολουθεί να προηγείται του Gary Hunt (710) στη γενική κατάταξη. Ο Artem Silchenko (ΡΩΣ, 610 βαθμοί) και ο Steven LoBue (ΗΠΑ, 580 βαθμοί) είναι πολύ κοντά βαθμολογικά για την τρίτη θέση της γενικής κατάταξης με τον Michal Navratil να ολοκληρώνει την πρώτη πεντάδα, η οποία προκρίνεται αυτόματα για την σεζόν του 2013.
Οι καλύτεροι αθλητές καταδύσεων παγκοσμίως, θα επιστρέψουν στην Ουαλία, στο Ηνωμένο Βασίλειο, για την επόμενη στάση στις 8 Σεπτεμβρίου του 2012.