Ευρώπη

Μπάσας και… ξερή η Μπασκόνια! (video)

Το buzzer beater τρίποντο του Μπάσας «ξέρανε» την Μπασκόνια, δίνοντας τη νίκη (83-82) στην Μπανταλόνα!

Τρομερό ματς στη Βαρκελώνη!

Η Μπασκόνια επέστρεψε από το -15 του πρώτου ημιχρόνου, κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά το buzzer beater τρίποντο του Μπάσας την έδωσε στην Μπανταλόνα (83-82).

Μοιραίος για τους Βάσκους ήταν ο Χένρι, ο οποίος αν και ο καλύτερος τους παίκτης –ειδικά στην τέταρτη περίοδο- αστόχησε σε μία βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ δεν κατάφερε να παίξει και σωστή άμυνα στο σουτ.

Πρώτος σκόρερ των Καταλανών, οι οποίοι ανέβηκαν στο 5-2, ήταν ο Τόμιτς με 23 πόντους, με τον «ήρωα» Μπάσας να είχε 19π. και τον Ρίμπας 11π.

Από τους πρωταθλητές, που έπεσαν στο 4-3, ο Χένρι τελείωσε το ματς με 24π. Ωστόσο, το άλλο κακό για τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο ματς ήταν πως είδε τον Βιλντόσα να αποχωρεί τραυματίας στο 36’.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-32, 62-53, 83-82