Ευρώπη

Άντεξε στην πίεση και πήρε προβάδισμα η Αλμπα

Έστω και δύσκολα στο τέλος, η Αλμπα νίκησε στο Βερολίνο την Ανδόρα 102-97 στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Euro Cup και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε την Ανδόρα 102-97 στη γερμανική πρωτεύουσα στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Euro Cup και προηγείται με 1-0 στη σειρά, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης την ερχόμενη Παρασκευή στην Ισπανία, όπου με νίκη τα «άλμπατρος» θα προκριθούν σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 1995 και την κατάκτηση του Κυπέλλου Κόρατς. Σε αντίθετη περίπτωση, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την ερχόμενη Τετάρτη ξανά στο Βερολίνο.

Οι Γερμανοί ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο +16 στη λήξη του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -3 στην τέταρτη περίοδο, όμως οι Σίβα, Σίκμα και Χέρμανσον έφεραν τις λύσεις και τη νίκη για τα "άλμπατρος".

Κορυφαίος για τους Γερμανούς ήταν ο Σίβα με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Σίκμα πρώτο σκόρερ με 20 πόντους.

Από την Ανδόρα, ξεχώρισε ο Γέλινεκ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 59-43, 85-73, 102-97