Μουντομπάσκετ 2023

Αειθαλής Σκόλα οδηγεί την Αργεντινή!

Ο 39χρονος Λουίς Σκόλα έστησε πάρτι κόντρα στους ψηλούς της Νιγηρίας και καθοδήγησε την Αργεντινή στη δεύτερη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας (94-81).

Τι κι αν πατάει τα 39 χρόνια… Τι κι αν έχουν ασπρίσει τα μαλλιά του… Ο αειθαλής Λουίς Σκόλα μοιάζει με παλιό, καλό κρασί και δείχνει έτοιμος να καθοδηγήσει την Αργεντινή σε νέες επιτυχίες.

Ο πολύπειρος σέντερ σταμάτησε στους 23 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ για να πρωταγωνιστήσει στη νίκη της ομάδας του επί της Νιγηρίας (94-81), που σηματοδότησε το «2 στα 2» για τους Νοτιοαμερικάνους. Μάλιστα, ανέβηκε στη 2η θέση του πίνακα των σκόρερ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων!

Άξιοι συμπαραστάτες του αγέραστου Σκόλα οι Γκαρίνο (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Καμπάτσο (14 πόντοι, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ), την Τετάρτη ο «τελικός» πρωτιάς κόντρα στους Ρώσους.

Από την άλλη, οι Αφρικανοί υπέστησαν 2η διαδοχική ήττα και θα χρειαστούν ένα μικρό θαύμα για να προκριθούν στην επόμενη φάση, ενώ την Τετάρτη αντιμετωπίζουν τη Νότιο Κορέα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζος Οκόγιε, ο οποίος 18 πόντους και 5 ασίστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους Αργεντινούς, που πήραν διαφορά από τα πρώτα λεπτά (8-13 στο 5’) χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία τους. Στο δεύτερο πεντάλεπτο του αγώνα, το συγκρότημα του Ερνάντες βρήκε λύσεις επιθετικά και έκλεισε την περίοδο στο +9 (17-28).

Από ‘κει και πέρα, η δεύτερη περίοδος είχε εντελώς διαφορετική μορφή. Κι αυτό διότι οι Νιγηριανοί επιβλήθηκαν στις δύο άκρες του παρκέ μέσω της αθλητικότητάς τους: με επιμέρους σκορ 17-2 (!) μετέτρεψαν το 19-30 (12’) σε 36-32 (16’).

Οι Νοτιοαμερικάνοι απάντησαν πάντως και ανέκτησαν το προβάδισμά τους (38-40 στο 19’), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 43-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο μισό, όπου οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν χέρι-χέρι (53-56 στο 25’) και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, αλλά και στο δεύτερο μισό, στο οποίο οι Αργεντινοί πάτησαν το γκάζι με μπροστάρηδες τους Σκόλα, Καμπάτσο και Λαπροβίτολα, για να φτάσουν στο +11 (61-72 στο 30’).

Η ομάδα του Ερνάντες είχε βάλει τις βάσεις για την επικράτησή της, ωστόσο στις αρχές της τέταρτης περιόδου κόλλησε επιθετικά και επέτρεψε στους Αφρικανούς να πλησιάσουν κάπως (66-74 στο 32’).

Κάπου εκεί όμως μίλησε η κλάση του Σκόλα, που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και έφερε την ομάδα του στο +14 (68-82) σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα (35’). Τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν διαδικαστικά, από τη στιγμή που οι Νιγηριανοί δεν είχαν τρόπο να προσεγγίσουν τους Αργεντινούς, οι οποίοι έφτασαν στο τελικό 81-94 και καρπώθηκαν το δεύτερο ροζ φύλο αγώνα στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 43-43, 61-72, 81-94.