Euroleague

Ανατροπή και τρίτη νίκη για Βαλένθια

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια νίκησε στο Λεβάντε 94-90 τη Ζενίτ για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τρεις νίκες στη διοργάνωση.

Με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια νίκησε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 94-90 στην Ισπανία για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 3-6, αφήνοντας στο 2-7 τους Ρώσους.

Οι παίκτες ντου Ζοάν Πλάθα έφτασαν μέχρι το +10 στην τρίτη περίοδο, όμως΄διάφορα σερί και ένα καθοριστικό 6-0 στα μέσα της τέταρτης περιόδου έφεραν τη νίκη για τις «νυχτερίδες».

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Αμπάλντε με 18 και Λόιντ με 17 πόντους. Για τους Ρώσους, ξεχώρισε ο Τόμας με 17 πόντους.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ρώσους να διατηρούν το σταθερό προβάδισμα σε πρώτη και δεύτερη περίοδο με περισσότερες λύσεις στην επίθεση και την άμυνα ζώνης του Ζοάν Πλάθα, οπότε φτάσαμε στο 33-38 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Βαλένθια βρήκε τις λύσεις με τους Αμπάλντε και Λόιντ και μείωσε μέχρι να ξεφύγει ξανά η Ζενίτ με +10 και με +6 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Η αντεπίθεση της Βαλένθια ήρθε στην τέταρτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 10-1 βρέθηκε στο 78-72 στο 36’. Η Ζενίτ πίεσε, αλλά η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Λόιντ στα 31’’ πριν το φινάλε και, με την ψυχραιμία στις βολές, έφτασε στο 94-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 33-38, 57-63, 94-90

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 2 (1/4 δίποντα), Λόιντ 17 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Εντούρ 6, Αμπάλντε 18 (3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Λαμπεϊρί 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τόμπεϊ 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μότουμ 2, Ντούμπλιεβιτς 8 (11 ριμπάουντ), Βίβες 10 (3), Σαν Εμετέριο 7 (1), Ντoύρνεκαμπ

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 3 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλμπισί 7 (2), Πονκρασόφ 5 (1), Χόλινς 9 (1/5 τρίποντα), Τόμας 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ρένφρο 17 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κοσόφ 2, Πούσκοφ, Τρούσκιν 6 (2/7 τρίποντα), Αμπρομάιτις 11 (3/4 τρίποντα), Αγιόν 13 (5/10 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)