Άνετη πρόκριση για τη Λάρισα χωρίς Παπαντωνίου

Ένα δεκάλεπτο κατάφερε να αντισταθεί η Δάφνη Δαφνίου στη Λάρισα, η οποία νίκησε 83-63 και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου, περιμένοντας έναν εκ των Διαγόρα Δρυοπιδέων ή Πανιωνίου.

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα και μάλιστα δίχως τον Νώντα Παπαντωνίου, η Λάρισα νίκησε 83-63 τη Δάφνη Δαφνίου, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου, όπου περιμένει έναν εκ των Διαγόρα Δρυοπιδέων ή Πανιωνίου.

Κορυφαίος για την ομάδα του Φραγκιά ήταν ο Τσιλούλης με 15 πόντους, με τον Βαβάτσικο να είχε 12π. και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ στους 10π. σταμάτησε ο Χείλαρης.

Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Φιλιππάκος και Αγγέλου με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τη Λάρισα να είχε το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει (13-14) και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο +4 (18-22). Στη δεύτερη περίοδο, οι Θεσσαλοί μπήκαν πιο δυνατά, παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το +13 (32-45).

Ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ χαμηλός στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Φραγκιά, όμως, να είχε τα ηνία και έτσι το τέλος να τη βρίσκει με την ίδια διαφορά (45-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Λάρισα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και αφού η Δάφνη Δαφνίου δεν μπορούσε να ακολουθήσει, το τελικό σκορ ήταν το 63-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-45, 45-58, 63-83

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Παπαγιάννης 2, Τοπάλι 1, Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 9, Αγγέλου 12 (4), Καννάς, Φιλιππάκος 19 (1), Γκάτζο 5 (1), Μπάλος 2, Αρνόκουρος, Σούμαν 7, Κανονίδης 6.

Λάρισα (Φραγκιάς): Χάμιλτον 5, Ρέινολντς 8 (1), Χείλαρης 10 (1), Μπερχανεμέσκελ 8 (2), Τσιλούλης 15 (3), Σπυρόπουλος 4, Χάρις 8 (2), Βαβάτσικος 12 (1τρ., 12ριμπ.), Λόλας, Φλόιντ 4, Παρκς 9.