Euroleague

Έκανε ανατροπή και διατήρησε την παράδοση με Ρεάλ η ΤΣΣΚΑ!

Μετά από ένα μεγάλο ματς, η ΤΣΣΚΑ νίκησε τη Ρεάλ 60-55 στη Μόσχα στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 13-6.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε 60-55 τη Ρεάλ Μαδρίτης στη ρωσική πρωτεύουσα στο μεγάλο ματς της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 13-6 το ρεκόρ της, διατήρησε την παράδοση που τη θέλει να νικά εντός έδρας τους «μερένχες» και τους άφησε μεν στην κορυφή με 16-3, όμως να περιμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Η ΤΣΣΚΑ έχανε με -10, όμως με σερί 10-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε με +2 και την ώρα που το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς, είχε την ψυχραιμία από την περιφέρεια στα τελευταία λεπτά να φτάσει στο ροζ φύλλο.

Για αυτό, μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Τζέιμς με 19 και Χίλιαρντ με 14 πόντους. Ο Σααντ Ρος στο ντεμπούτο του είχε 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους Μαδριλένους, ξεχώρισαν οι Τόμπκινς με 14 και Καμπάτσο με 11 πόντους.

Η Ρεάλ είχε πολλές λύσεις αρχικά στη ρακέτα και ειδικότερα αργότερα στην περιφέρεια και έφτασε στο +4 και στο +6 στην αρχή της αναμέτρησης και κόντρα στην κακή άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που είχε ως αντίπαλο "δέος" τον Τζέιμς. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε σιγά σιγά τις λύσεις από πολλούς παίκτες, όμως συνέχισε την κακή άμυνα και επέτρεπε στη «βασίλισσα» να παίρνει τα ριμπάουντ με τους ψηλούς και να φεύγει σε αιφνιδιασμούς, σκοράροντας εύκολα. Ο Τζέιμς μείωσε σε 14-18 και ο Τόμπκινς ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-21.

Η Ρεάλ ξεκίνησε με 5-0 σερί στη δεύτερη περίοδο και έφτασε στο 14-26, με τον Ρέγες να ξεπερνά τους 3.000 πόντους στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα με το τρίποντο που έφερε το +12. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μείωσε σε 16-26 και από τη εκείνη τη στιγμή και για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα το ματς έγινε «παρωδία», με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε λάθη και άστοχες επιλογές, κάτι που βοηθούσε τη «βασίλισσα» να διατηρεί το +10 σταθερά σε εκείνο το διάστημα. Ο Χίλιαρντ μείωσε σε 26-33, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η Ρεάλ δεν κατάφερε να σκοράρει για ένα εξάλεπτο στην τρίτη περίοδο και η ΤΣΣΚΑ, χωρίς να έχει τις σωστότερες επιθετικές επιλογές, έφτασε σε ένα 10-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς και έγινε το 36-33. Οι «μερένχες» απάντησαν με 5-0 σερί και έφτασαν στο 36-38 και το ματς «άναψε». Τελικά, τα τρίποντα των Καμπάτσο και Χίλιαρντ έφεραν το 43-43 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Το τρίποντο του Μίκι έφερε το 43-46 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και η ΤΣΣΚΑ απάντησε με δικά της σερί και τα ματς έγινε «ροντέο» με τις δύο ομάδες να βρίσκουν συνεχώς λύσεις από την περιφέρεια εκατέρωθεν. Η πρωταθλήτρια της VTB league με σερί 4-0 με Τζέιμς και Χάινς έφερε το 53-50 και οι λύσεις των Ρώσων από την περιφέρεια τους διατηρούσαν στο +3. Ο Ντεκ μείωσε σε 55-54 στo 1’21’’ μετά από αλλεπάλληλα άστοχα περιφερειακά σουτ των «μερένχες». Το τρίποντο του Χίλιαρντ στα 37’’ έφερε το 58-54, ο Γιουλ έκανε λάθος και ο Χάινς με δύο βολές έκανε το 60-54. Ο Καμπάτσο με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 60-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 26-33, 43-43, 60-55

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 2 (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 19 (4/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/5 βολές), Ούχοφ, Αντόνοφ, Φόιγκτμαν, Βοροντσέβιτς, Σαντ-Ρος 4, Κουφός 4 (2/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (2), Κουρμπάνοφ 4 (10 ριμπάουντ), Χάινς 10 (6 ριμπάουντ), Μπέικερ 3

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1/6 σουτ), Καμπάτσο 11 (3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαπροβίτολα 8 (1), Ρέγες 3 (1), Ντεκ 4, Κάρολ 2, Ταβάρες 2 (9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ (0/4 σουτ), Μίκι 5 (1), Τόμπκινς 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)